Καλησπέρα.
Πρόσφατα ανακάλυψα το εξής κουλό (ελπίζω να μην είναι παράνομο που μάλλον είναι).
Ανακάλυψα ότι το διαμερισμά μου το οποίο τροφοδοτείται από μονοφασικό πίνακα παίρνει ρεύμα από τον πίνακα του κάτω ορόφου και συγκεκριμένα από 1 ασφάλεια των 10Α.
Ο κάτω πίνακας είναι 3φασικός και είναι συνδεδεμένος στο ρολόι του κανονικά. Πριν λίγες μέρες έτυχε να πέσει η ασφάλεια των 10Α που μου δίνει ρεύμα και έτσι το κατάλαβα μαζί με τον ηλεκτρολόγο. Τώρα ο ηλεκτρολός που το είδε δεν βρίσκει την συνδεσμολογία μέσα στο κουτί του πίνακα αλλά πιθανόν έχει γίνει κάπου εξωτερικά του διαμερίσματος(μάλλον στο κλιμακοστάσιο) πρέπει να ανοιχτούν όλα τα κουτιά διακλάδωσης για να βρεθει αυτό και αυτό είναι το μπέρδεμα. Τώρα ο ηλεκτρολόγος πρότεινε να μην γίνει κάποια τροποποίηση αφού δεν έχει ξαναδημιουργηθεί κάποιο σοβαρότερο πρόβλημα. Η αρχική εγκατάσταση για τροφοδοσία στο διαμέρισμα έγινε το 1980-81 και πριν λίγους μήνες αντικαταστάθηκε ο παλιός πίνακας με σύγχρονο για να μπορέσω να κατοικήσω. Το σπίτι είναι των γονιών μου οπότε δεν μπορώ να κάνω και πολλά.
Συγκεκριμένα ο ηλεκτρολός μου είπε πως δεν έχω μεγάλη ανάνγη από μεγαλύτερο ρεύμα γιατί δεν έχω μεγάλο φορτίο. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ηλ. κουζίνα ούτε θερμοσύφωνα μόνο ένα 12άρι κλιματιστικό, 1πλυντήριο, ένα μικρό ψυγείο(μονόπορτο) και τα ηλεκτρονικά (2 PC, 2 TV, ενισχυτή, DVD's και άλλα ηλεκτρονικά).
Θα ήθελα να μου πείτε ποια θα μπορούσε να είναι η πιθανή λύση σε αυτό το πρόβλημα. Εγώ ευτυχώς μέχρι τώρα τροφοδοτούμαι κανονικά.
Το φταίξιμο δεν είναι δικό μου μιας και όταν έγινε η αρχική εγκατάσταση όπως προείπα το 80-81 δεν είχα γεννηθεί.( πληρώνω αμαρτίες άλλων) και ο τότε ηλεκτρολόγος θεώρησε να το κάνει έτσι επειδή ακόμα δεν είχε ολοκληρωθεί το διαμέρισμα στο οποίο μένω τώρα.
Ελπίζω που έκανα καλά που το ανέφερα εδώ μιας και είναι πηγή συζήτησης.
Σίγουρα θα με κράξετε.
Μπορώ να δώσω πληροφορίες για τον πινακά μου αν και για ότι άλλο χρειάζεται.
Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.