Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 69

Θέμα: "Γείωση" σε πρίζα που δεν έχει καλώδιο γείωσης

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή "Γείωση" σε πρίζα που δεν έχει καλώδιο γείωσης

    Θέλω να χρησιμοποιήσω συσκευή που ζητά γείωση (ηλεκτρικό καλοριφέρ) σε πρίζα που ΔΕΝ έχει καλώδιο γείωσης πίσω της. Είναι πρακτικά αδύνατο να τραβήξω από τα boite καλώδιο γείωσης (το εν λόγω δωμάτιο δεν ήταν στα αρχικά σχέδια του διαμερίσματος και προστέθηκε από το διπλανό διαμέρισμα, εκείνα δε τα χρόνια - 1960s - δε βαζαν γειωση σε όλα τα κυκλώματα του σπιτιού και επειδή οι σωληνώσεις στους τοίχους είναι "του άλλου" διαμερίσματος δε μπορώ να περάσω την ατσαλίνα μέσα τους και να φτάσω στην κοντινότερη γείωση του υπόλοιπου σπιτιού). Δε θέλω ούτε να σκεφτώ τη λύση "γείωση" σε σωλήνα ύδρευσης (υπάρχει κοντά - στο μπαλκόνι). Το άλλο που βρήκα αλλά δεν ξέρω αν κυκλοφορεί στην Ελλάδα είναι αυτο:
    http://www.handymanusa.com/articles/ground1.html
    Στην Αμερική "προτείνεται" σαν μια ενδιάμεση λύση. Ξέρει κανείς αν εδώ υπάρχει τετοια διάταξη σε μορφή πριζας (GFCI τα λένε εκει, νομίζω Ευρώπη λέγονται RCD, RCCB) και αν είναι σχετικά αξιόπιστη (εφόσον δεν μπορώ ετσι κι αλλιώς να τραβήξω καλώδιο γείωσης). Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chs
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    παλαιότερα αντι για γείωση κάνανε προσουδετερωση αν θες κανε κάτι τέτοιο αλλά καλό θα είναι να τραβήξεις έστω μια μπαλαντέζα από κάποια πρίζα με γείωση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Stergios_[.gr]
    Όνομα
    Στέργιος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Γιατί όχι γείωση στους σωλήνες της ύδρευσης? Δεν τους έχεις εύκαιρους ή θα κάνει πρόβλημα κάπου? Στους σωλήνες του καλοριφέρ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stergios_[.gr] Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί όχι γείωση στους σωλήνες της ύδρευσης? Δεν τους έχεις εύκαιρους ή θα κάνει πρόβλημα κάπου? Στους σωλήνες του καλοριφέρ?
    Bασικά, πέραν του ότι πρέπει να τρυπήσω ένα τοίχο και να τρέξω καλώδιο στο μπαλκόνι, έχω διαβάσει ότι δεν είναι ότι ασφαλέστερο. Πρακτικά δεν ξέρεις ανα πάσα στιγμή τι μπορεί να παίζεται με τα υδραυλικά, ειδικά δε σε μένα αυτό που είχα υπόψη είναι μια παροχή νερού στον τοίχο η οποία δεν χρησιμοποιήθηκε ποτε και έχει "βιδα-ταπα" επανω της, οποτε.. Καλοριφέρ εάν είχα δε θα εβαζα ηλεκτρικό Άλλωστε δεν είναι "επικίνδυνο" να έχεις γειωμένες συσκευές πάνω στο καλοριφέρ; Θέλω να πω (παιδιά δεν είμαι και ηλεκτρολόγος έτσι; ) αν κάποιος ακουμπάει στο σώμα εκείνη τη στιγμή και γίνει μια διαρροή προς τη "γείωση" δεν είναι επικίνδυνο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chs Εμφάνιση μηνυμάτων
    παλαιότερα αντι για γείωση κάνανε προσουδετερωση αν θες κανε κάτι τέτοιο αλλά καλό θα είναι να τραβήξεις έστω μια μπαλαντέζα από κάποια πρίζα με γείωση...
    Προσουδετέρωση; Εννοείς να ενώσω με καλώδιο στην πριζα τον ουδετερο με τη γειωση; Παντως αυτο το εργαλειο που εδωσα το link παραπανω πρεπει να είναι κατι (το ιδιο; ) με αυτο που εχει ο κεντρικος πινακας (το λεγομενο "αντιηλεκτροπληξιακο"). Δεν ξερω ομως αν κυκλοφορει στην Ελλαδα σε μορφη πριζας οπως το εχουν οι αμερικάνοι.. Ξερει κανεις;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    υπάρχουν και στην Ελλάδα ρευματοδότες με ενσωματωμένο μικροαυτόματο και διακόπτη διαρροής όπως αυτός αλλά δεν είναι διαδεδομένοι και όπως βλέπεις ακριβοί. δεν μπορείς να τοποθετήσεις ένα διακόπτη διαρροής που θα προστατεύει όλη τη εγκατάσταση στον πίνακα σου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Mα τέτοιο (διακόπτη διαρροής που θα προστατεύει όλη τη εγκατάσταση στον πίνακα) έχω, δεν είναι αυτό που ονομάζεται κοινώς "αντιηλεκτροπληξιακό"; Που πέφτει αν ανιχνεύσει οτι υπάρχει διαφορά στα ρεύματα (μπες-βγες) και έχει και ενα κουμπι επάνω του για να το το τεσταρεις περιοδικα; Εγώ απλά αναρωτιόμουν αν το GFCI είναι το ίδιο πραγμα και δεύτερον αν οντως είναι, να είναι προτιμότερο η συσκευή να είναι απευθειας πανω του και να μη κοπει το ρεύμα σε ολο το σπιτι. Αλλα με τις τιμές που βλέπω το ξεχνάω. Ευχαριστώ πάντως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nveli Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχουν και στην Ελλάδα ρευματοδότες με ενσωματωμένο μικροαυτόματο και διακόπτη διαρροής όπως αυτός αλλά δεν είναι διαδεδομένοι και όπως βλέπεις ακριβοί. δεν μπορείς να τοποθετήσεις ένα διακόπτη διαρροής που θα προστατεύει όλη τη εγκατάσταση στον πίνακα σου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vordme34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mα τέτοιο (διακόπτη διαρροής που θα προστατεύει όλη τη εγκατάσταση στον πίνακα) έχω, δεν είναι αυτό που ονομάζεται κοινώς "αντιηλεκτροπληξιακό"; Που πέφτει αν ανιχνεύσει οτι υπάρχει διαφορά στα ρεύματα (μπες-βγες) και έχει και ενα κουμπι επάνω του για να το το τεσταρεις περιοδικα; Εγώ απλά αναρωτιόμουν αν το GFCI είναι το ίδιο πραγμα και δεύτερον αν οντως είναι, να είναι προτιμότερο η συσκευή να είναι απευθειας πανω του και να μη κοπει το ρεύμα σε ολο το σπιτι. Αλλα με τις τιμές που βλέπω το ξεχνάω. Ευχαριστώ πάντως.
    αφού έχεις ήδη διακόπτη διαρροής τότε η συσκευή που σε ενδιαφέρει προστατεύεται από διαρροές. Η διαφορά με το αν είχε ή όχι γείωση ο ρευματοδότης είναι ότι με γείωση θα ενεργοποιούταν άμεσα με την εμφάνιση της διαρροής στην συσκευή, ενώ χωρίς γείωση θα πρέπει να υπάρχει επαφή του μεταλλικού περιβλήματος της συσκευής με κάποιο γειωμένο μέρος της εγκατάστασης (π.χ. το χέρι σου) για να ενεργοποιηθεί ο διακόπτης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Κατάλαβα. Πρακτικά μια και το καλοριφέρ θα είναι καινούριο (ως πότε βέβαια; ) δε θα κάνει καμιά στραβή. Από την άλλη ελπίζω
    α) τα καλώδια του δωματίου να είναι επαρκή (2000W το καλοριφέρ αλλά ελάχιστα A από άλλες συσκευές στο χώρο πχ TV και μια δυο λαμπες max)
    β) εάν ποτέ γίνει στραβή και ακουμπήσω το καλοριφέρ να μη είναι πολύ δυνατό το "ηλεκτροσοκ" μέχρι να ενεργοποιηθεί ο διακόπτης.

    Μια και το εφερε η κουβεντα και επειδη από οτι φαίνεται θα βασιστώ στο διακόπτη διαρροής, ξερεις αν αυτές οι συσκευές "παλιώνουν", "χαλάνε" και χρειάζονται αντικατάσταση; Ο δικός μου είναι αρκετά παλιός (25ετίας; ) και παρότι τον δοκίμασα με το κουμπί που έχει πανω του, δεν ξέρω μηπως είναι καλύτερα να βάλω ενα καινουριο;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nveli Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφού έχεις ήδη διακόπτη διαρροής τότε η συσκευή που σε ενδιαφέρει προστατεύεται από διαρροές. Η διαφορά με το αν είχε ή όχι γείωση ο ρευματοδότης είναι ότι με γείωση θα ενεργοποιούταν άμεσα με την εμφάνιση της διαρροής στην συσκευή, ενώ χωρίς γείωση θα πρέπει να υπάρχει επαφή του μεταλλικού περιβλήματος της συσκευής με κάποιο γειωμένο μέρος της εγκατάστασης (π.χ. το χέρι σου) για να ενεργοποιηθεί ο διακόπτης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vordme34 : 26-10-09 στις 09:38

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vordme34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα. Πρακτικά μια και το καλοριφέρ θα είναι καινούριο (ως πότε βέβαια; ) δε θα κάνει καμιά στραβή. Από την άλλη ελπίζω
    α) τα καλώδια του δωματίου να είναι επαρκή (2000W το καλοριφέρ αλλά ελάχιστα A από άλλες συσκευές στο χώρο πχ TV και μια δυο λαμπες max)
    β) εάν ποτέ γίνει στραβή και ακουμπήσω το καλοριφέρ να μη είναι πολύ δυνατό το "ηλεκτροσοκ" μέχρι να ενεργοποιηθεί ο διακόπτης.

    Μια και το εφερε η κουβεντα και επειδη από οτι φαίνεται θα βασιστώ στο διακόπτη διαρροής, ξερεις αν αυτές οι συσκευές "παλιώνουν", "χαλάνε" και χρειάζονται αντικατάσταση; Ο δικός μου είναι αρκετά παλιός (25ετίας; ) και παρότι τον δοκίμασα με το κουμπί που έχει πανω του, δεν ξέρω μηπως είναι καλύτερα να βάλω ενα καινουριο;
    καμιά συσκευή δεν λειτουργεί για πάντα, έτσι και οι διακόπτες διαρροής που είναι και κρίσιμο κομμάτι της εγκατάστασης έχουν κουμπί δοκιμής το οποίο μπορείς να πατάς ανά διαστήματα (π.χ. 1 μήνα) για να δεις αν λειτουργεί σωστά. Οι διακόπτες είναι σχεδιασμένοι να ενεργοποιούνται σε λιγότερο από 0,5sec οπότε δεν θα νιώσεις και πολύ το σοκ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-15, 13:39
  3. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  4. HELP καηκε ενα SMD που πανω εγραφε μονο "2 Χ"
    By dalai in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-11, 22:00
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας