Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Μ/Σ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗΣ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μεγαρα Αττικης
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Μ/Σ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗΣ

    Χαιρετω ολους στο forum.
    Υστερα απο πολυ σκεψη αποφασισα να φτιαξω τα φωτα στον εξωτερικο χωρο του σπιτιου μου μονος μου. Το οικοπεδο εχει διαστασεις 40mX16m οποτε καταλαβενετε οτι θα χρειαστουν αρκετα φωτιστικα (40 περιπου ) με μεση αποσταση των φωτιστικων απο τον πινακα 20m περιπου. Ο ηλεκτρολογος εχει τραβηξει την παροχη απο το ρολοΪ της ΔΕΗ σε ενα κουτι δικλαδωσης στην προσοψη του σπιτιου και απο εκει το συνεχιζει στον κεντρικο πινακα του σπιτιου. Επισης μου ειχε πει πως απο το κουτι δικλαδωσης θα τραβηξω για τα εξωτερικα φωτα.
    Για τον λογο αυτο ρωταω θα χρειαστει να βαλω μ/σ απομονωσης 230/230 . Ποιος ο ρολος αυτου του μετασχηματιστη και τι απομονωνει το δευτερευον απο το πρωτευων.

    Ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Εχει ξανασυζητηθει το θεμα εκτενως.
    Ο μετασχηματιστης προσφερει γαλβανικη απομονωση απο το δικτυο της ΔΕΗ, πραγμα που σημαινει οτι εαν καποιος ακουμησει το ενα καλωδιο απο τα 2 που πηγαινουν στις λαμπες, δεν θα παθει ηλεκτροπληξια, ακομη και αν ειναι γειωμενος.
    Απ'οτι θυμαμαι απο το προηγουμενο θεμα που ειχε συζητηθει, καλο θα ειναι να υπαρχει και αντιηλεκτροπληξιας στο δευτερευνον τιλυγμα του μετασχιματιστη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από saik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετω ολους στο forum.
    Υστερα απο πολυ σκεψη αποφασισα να φτιαξω τα φωτα στον εξωτερικο χωρο του σπιτιου μου μονος μου. Το οικοπεδο εχει διαστασεις 40mX16m οποτε καταλαβενετε οτι θα χρειαστουν αρκετα φωτιστικα (40 περιπου ) με μεση αποσταση των φωτιστικων απο τον πινακα 20m περιπου. Ο ηλεκτρολογος εχει τραβηξει την παροχη απο το ρολοΪ της ΔΕΗ σε ενα κουτι δικλαδωσης στην προσοψη του σπιτιου και απο εκει το συνεχιζει στον κεντρικο πινακα του σπιτιου. Επισης μου ειχε πει πως απο το κουτι δικλαδωσης θα τραβηξω για τα εξωτερικα φωτα.
    Για τον λογο αυτο ρωταω θα χρειαστει να βαλω μ/σ απομονωσης 230/230 . Ποιος ο ρολος αυτου του μετασχηματιστη και τι απομονωνει το δευτερευον απο το πρωτευων.

    Ευχαριστω.
    Τι είναι αυτό το κουτί διακλάδωσης στο ενδιάμεσο της παροχής;
    Άλλη μια "πατέντα" κάποιου έμπειρου τεχνίτη... :
    Δεν μπορείς να κάνεις αυτό που σου είπε αν δεν υπάρχουν οι απαιτούμενες προϋποθέσεις. Η γραμμή του εξωτερικού φωτισμού πρέπει να αναχωρεί από τον κεντρικό πίνακα και από δική της ασφάλεια και να ακολουθεί μετ/στής είτε υποβιβασμού της τάσης είτε (τελευταία της μόδας) απομονώσεως.

    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω να είναι κουτί διακλάδωσης μόνο.
    Αν είναι έτσι ο εγκαταστάτης θέλει σεμινάρια επειγόντως.
    Επειδή και εγώ έχω αυλή, ο ηλεκτρολόγος έβαλε ένα υποτυπώδη πίνακα με την κεντρική ασφάλεια 3 επί 40 και επιμέρους ασφάλειες για διάφορες χρήσεις και μετά πηγαίνει στον πίνακα του σπιτιού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μεγαρα Αττικης
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Ωπα παιδια, συγνωμη. Λαθος δικο μου. Σιγουρα δεν θα ηταν ενας απλος δικλαδωτης. Σιγουρα θα υπαρχουν οι καταλληλες ασφαλειες για την παροχη και απο κει και περα θα μπουν οι καταλληλες ασφαλειες για τα επιμερους φορτια που θα χρειαστω να τραβηξω.
    Ηλεκτρονικος Τ.Ε.Ι. ειμαι, οποτε και να μου το ελεγε αυτο εννοειται πως δεν θα το εφαρμοζα. Αν και θεωρω οτι γνωριζει πολυ καλα την ηλεκτρολογια ( καθε ενας στο ειδος του).
    Ωστοσο εκανα εναν υπολογισμο των φορτιων μου ( φωτισμος και μοτερ) και και μου βγαινουν 3KW. Αρα θα χρειαστω μετασχηματιστη 3000VA. Τα λεω καλα; Η μηπως ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησω επι μερους μετασχηματιστες για φωτισμο και μοτερ αντιστοιχα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει ξανασυζητηθει το θεμα εκτενως.
    Ο μετασχηματιστης προσφερει γαλβανικη απομονωση απο το δικτυο της ΔΕΗ, πραγμα που σημαινει οτι εαν καποιος ακουμησει το ενα καλωδιο απο τα 2 που πηγαινουν στις λαμπες, δεν θα παθει ηλεκτροπληξια, ακομη και αν ειναι γειωμενος. (Έχουμε ξαναπεί ότι σε περίπτωση διαρροής του ενός αγωγού σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει σωτηρία)
    Απ'οτι θυμαμαι απο το προηγουμενο θεμα που ειχε συζητηθει, καλο θα ειναι να υπαρχει και αντιηλεκτροπληξιας στο δευτερευνον τιλυγμα του μετασχιματιστη.
    Λάθος, ένα ρ/δ στο δευτερεύον του μ/ς απομόνωσης δεν θα πέσει ποτέ μα ποτέ, ό,τι και να γίνει.
    Διαβάστε τα αντίστοιχα θέματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη patridas595
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    146

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος, ένα ρ/δ στο δευτερεύον του μ/ς απομόνωσης δεν θα πέσει ποτέ μα ποτέ, ό,τι και να γίνει.
    Διαβάστε τα αντίστοιχα θέματα.

    Τι σημαίνει το ρ/δ; Ρελέ διακοπής;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη patridas595 : 03-06-10 στις 08:42

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patridas595 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σημαίνει το ρ/δ; Ρελέ διακοπής;
    Ρελέ διαρροής, ή ρελέ διαφυγής, ή διακόπτης διαρροής, ή διαφορικός διακόπτης εντάσεως, κ.λ.π. κ.λ.π. Είναι το ίδιο πράγμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Εγώ το μόνο που θα πω είναι ότι πρέπει να γειώσεις τα πάντα ακόμα και το μετασχηματιστή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    θωμάς bytheway.gr
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    μεταξυ βάρη και κορωπί
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    θα σου πρωτεινα για την μεγιστη ασφαλεια σου να βαλεις μ/στη στα 42v.υπαρχουν πλεον και οικονομικες λαμπες σε αυτην την ταση για να γλυτωσεις τα χοντρα καλωδια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-17, 15:39
  2. Συναγερμος κ εξωτερικος φωτισμος
    By jason13 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-14, 15:40
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-13, 14:49
  4. ΥΠΕΡΥΘΡΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΜΕΡΑ ΝΥΚΤΟΣ
    By giorgos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-13, 18:49
  5. ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ
    By gorgos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-11, 17:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας