Σελίδα 1 από 19 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 190

Θέμα: εγκατάσταση ενδιάμεσης ασφάλειας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Μηνύματα
    129

    Προεπιλογή εγκατάσταση ενδιάμεσης ασφάλειας

    Καλησπέρα,
    θέλω να βάλω στο γκαράζ ένα τοπικό πινακάκι (εξωτερικό πλαστικό, όχι σκαμμένο), γιατί ο πίνακας είναι στο υπόγειο και δε θέλω κάθε φορά που θέλω να κάνω μια ηλεκτρολογική εργασία, π.χ. εγκατάσταση πρίζας, φωτός κλπ να ανεβοκατεβαίνω συν να έχω μια τοπική ασφάλεια, αλλιώς θα έβαζα μια πρίζα

    προς το παρόν έχω έναν μονό διακόπτη ράγας 16Α που κόβει μόνο τη φάση. για να μην έχω όμως καμιά επιστροφή από ουδέτερο θα ήταν καλύτερο να βάλω έναν διπολικό ασφαλειοδιακόπτη για να κόβω και τη φάση και τον ουδέτερο και να δουλεύω απροβλημάτιστα ή κάτι άλλο ?

    ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dmitspan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    θέλω να βάλω στο γκαράζ ένα τοπικό πινακάκι (εξωτερικό πλαστικό, όχι σκαμμένο), γιατί ο πίνακας είναι στο υπόγειο και δε θέλω κάθε φορά που θέλω να κάνω μια ηλεκτρολογική εργασία, π.χ. εγκατάσταση πρίζας, φωτός κλπ να ανεβοκατεβαίνω συν να έχω μια τοπική ασφάλεια, αλλιώς θα έβαζα μια πρίζα

    προς το παρόν έχω έναν μονό διακόπτη ράγας 16Α που κόβει μόνο τη φάση. για να μην έχω όμως καμιά επιστροφή από ουδέτερο θα ήταν καλύτερο να βάλω έναν διπολικό ασφαλειοδιακόπτη για να κόβω και τη φάση και τον ουδέτερο και να δουλεύω απροβλημάτιστα ή κάτι άλλο ?

    ευχαριστώ
    σαν ασφαλεια θα ηταν πολυ θετικο να διακοπτεις και τον ουδετερο μαζι με την φαση με εναν απλο διπολικο διακοπτη!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Κατ αρχήν δεν νομίζω να έχεις διακόπτη 16Α καθώς οι ραγοδιακόπτες ξεκινάνε από 20Α. Από πού παίρνει ρεύμα το πινακάκι αυτό; Αν παίρνει μέσω ασφάλειας 16Α ας πούμε από ένα μεγαλύτερο πίνακα, το να βάλεις εκεί μια ασφάλεια 16Α δεν έχει νόημα... Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο και αν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να μπορείς τοπικά να κόβεις το ρεύμα, βάλε έναν απλό διπολικό ραγοδιακόπτη και είσαι Ο.Κ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Μηνύματα
    129

    Προεπιλογή

    διπολικό ραγοδιακόπτη ή ασφαλειοδιακόπτη? το πρώτο κόβει και φάση και ουδέτερο?

    ο πίνακας που παίρνει ρεύμα έχει μεγαλύτερη ασφάλεια (δε θυμάμαι πόσο) και δίνει και στην αποθήκη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Και ο διπολικός ραγοδιακόπτης και ο διπολικός ασφαλειοδιακόπτης κόβουν και φάση και ουδέτερο. Η διαφορά τους είναι ότι σε περίπτωση υπερφόρτωσης ή βραχυκυκλώματος ο διπολικός ασφαλειοδιακόπτης θα πέσει αυτόματα κόβοντας το κύκλωμα, ενώ ο διπολικός ραγοδιακόπτης δεν θα πέσει, είναι μόνο για χειροκίνητο χειρισμό. Πόσο μεγάλη είναι η ασφάλεια του πίνακα από όπου παίρνεις ρεύμα; Τι διάσταση έχει το καλώδιο που φέρνει το ρεύμα στην αποθήκη;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Μηνύματα
    129

    Προεπιλογή

    ασφάλεια είναι σίγουρα πάνω από 16, δεν είμαι τώρα σπίτι να το δω. το καλώδιο είναι χάλκινο άκαμπτο και οι συνέχειές του που δίνει στο γκαράζ είναι με 3x2.5 "τρίχινο". μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα ακόμα και με αυξημένη ζήτηση ρεύματος. άμα η διαφορά στην τιμή είναι μικρή θα προτιμήσω τον ασφαλειοδιακόπτη

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dmitspan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ασφάλεια είναι σίγουρα πάνω από 16, δεν είμαι τώρα σπίτι να το δω. το καλώδιο είναι χάλκινο άκαμπτο και οι συνέχειές του που δίνει στο γκαράζ είναι με 3x2.5 "τρίχινο". μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα ακόμα και με αυξημένη ζήτηση ρεύματος. άμα η διαφορά στην τιμή είναι μικρή θα προτιμήσω τον ασφαλειοδιακόπτη
    ο αγωγος του γκαραζ ειναι μονο 2.5mm^2;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λυκιδευς : 14-09-10 στις 14:29
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Ωραία, άσε την ασφάλεια ως έχει με την προϋπόθεση ότι η γραμμή που φεύγει από κει θα καταλήξει μόνο στο πινακάκι της αποθήκης και δεν θα διακλαδιστεί ώστε να πάει και πουθενά αλλού. Στο πινακάκι βάλε μια ασφάλεια L+Ν 16Α κατά προτίμηση καμπύλης Β (πέφτει πιο εύκολα στα βραχυκυκλώματα από ότι οι C, D, K, κ.λ.π.), και ένα ενδεικτικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Μηνύματα
    129

    Προεπιλογή

    ο πίνακας που είναι στο υπόγειο δίνει ρεύμα στην αποθήκη και στο γκαράζ. η αποθήκη δε μ'ενδιαφέρει προς το παρόν για απομόνωση, μόνο το γκαράζ. άρα εκεί βάζω αυτό που μου πες, σωστά ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Κάτσε γιατί μας μπέρδεψες. Το γκαράζ παίρνει από την αποθήκη ή από τον πίνακα;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 19 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Υπολογισμός αμπέρ ασφάλειας
    By crableg in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-13, 13:03
  2. Πτώση ασφάλειας μετρητή
    By Ακρίτας in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-13, 22:40
  3. Πτώση Ασφάλειας
    By ioannistsi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-13, 08:11
  4. Υπολογισμός ασφάλειας
    By fireball in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-07, 09:55
  5. Υπολογισμός ασφάλειας
    By Giannis511 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-07, 20:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας