Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: Βοήθεια επισκευής/τροποποίησης σε πλακέτα συναγερμού

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή Βοήθεια επισκευής/τροποποίησης σε πλακέτα συναγερμού

    Καταρχήν χαιρετώ τους πάντες στο φόρουμ μια και είναι το πρώτο μου ποστ.

    Επίσης να αναφέρω πως εργάζομαι ως προγραμματιστής/τεχνικός Η/Υ και δεν έχω γνώσεις ηλεκτρονικής αν και πιάνω το κολητήρι κάπου κάπου με τα λίγα που έχω διαβάσει.

    Αγόρασα έναν συναγερμό για τη μηχανή μου πρόσφατα. Ο συναγερμός διαθέτει κραδασμικό, εξωτερική σειρήνα, GSM και GPS module και εφεδρική μπαταρία.
    Επίσης είχε μαζί ένα ρελέ για κόψιμο κινητήρα.

    Δεν έχει είσοδο για εξωτερικό αισθητήρα, ούτε έξοδο όταν βαράει συναγερμός, απλά πέρνει τηλέφωνο. Η σειρήνα ή το κόψιμο του κινητήρα γίνεται χειροκίνητα με τηλεφώνημα.
    Έχω δύο θέματα με το συγκεκριμένο συναγερμό και θέλω τη βοήθειά σας.

    Ανοίγοντας το κουτάκι να βάλω την sim παρατήρησα ότι η κεραία του GPS ήταν αποσυνδεδεμένη. Φάνηκε ότι είχε βγεί μέσα από μία μάζα θερμόκολας που την συγκρατούσε. Βγάζοντας την κόλα γι ανα βρώ την επαφή, τράβηξα κατα λάθος ένα τρανζιστοράκι, σπάζοντας τα ποδαράκια του, με αποτέλεσμα πλέον να μη δουλεύει το ρελέ για το κόψιμο του κινητήρα.

    Το τρανζιστοράκι συνδέεται:
    1) Στην γείωση μέσω μαύρου καλωδίου της πλακέτας.
    2) Στο (-) του ρελέ μέσω πορτοκαλί καλωδίου που εξέρχεται της πλακέτας.
    3) μέσω κυκλώματος της πλακέτας σε κάποιο ολοκληρωμένο.

    Το + του ρελέ πάει στην μπαταρία. Όταν δοθεί εντολή για κόψιμο κινητήρα το πορτοκαλί με το μαύρο καλώδιο βραχυκυκλώνονται κ έτσι το ρελέ παίρνει τάση λειτουργίας.

    Το θέμα είναι ότ δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι και δεν το βρήκα στην αγορά.
    Γράφει πάνω μόνο τον αριθμό 667 και 8F-1, ECB. (emitter, collector, base νομίζω σειρά)
    Στα ηλεκτονικά μου δωσανε ένα άλλο του οποίου η βάση ήταν στη μέση και μου δέιξαν πως να το συνδέσω με τα 2 ποδαράκια διαφορετικά.
    Αν και το νέο τρανζιστοράκι την έκανε τη δουλειά και μετράω 12 volt στο ρελέ όταν δίνω την εντολή, το ρεύμα δε φτάνει για να οπλίσει. Τσεκάρισα το ρελέ απευθείας στη μπαταρία και δουλεύει.

    Πως θα βρώ κάποιο αντίστοιχο τρανζιστοράκι να βάλω να μου δουλέψει?
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 7.jpg (83,9 KB, 82 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 8.jpg (83,5 KB, 58 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Το δεύτερο θέμα είναι η ευαισθησία του συναγερμού.

    Το εσωτερικό κραδασμικό δεν ήταν αρκετά ευαίσθητο. Ανακάλυψα ότι το κραδασμικό του αποτελείται από ένα ελατήριο με μαγνητάκι στην άκρη κ ένα πηνίο κοντά του. Όταν δονείται το ελατήριο προκαλεί τάση στο πηνίο κ έτσι χτυπάει ο συναγερμός.

    Εγώ θέλοντας να προσθέσω εξωτερικό κραδασμικό, αγόρασα έναν μηχανικό αισθητήρα που όμως λειτουργούσε σαν διακόπτης, ενώ το πηνίο στέλνει τάση. Συνέδεσα το κίτρινο και κόκκινο καλώδιο που βλέπετε στη φωτογραφία παραπάνω στα ποδαράκια του πηνίου και τα έβγαλα έξω από την πλακέτα όπου συνέδεσα τον εξωτερικό αισθητήρα.

    Επειδή όμως έτσι δεν δούλευε παρενέβαλα μία μπαταρία ρολογιού 1,5Volt στο εξωτερικό κραδασμικό κ έτσι όταν δονείται στέλενι ρεύμα στη βάση του πηνίου κ χτυπάει συναγερμός.

    - Το θέμα είναι ότι το πηνίο προκαλεί τάση mVolt κ εγώ του στέλνω 1,5 με τη μπαταρία και φοβάμαι μην καεί στην πορεία.
    - Επίσης θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να κάνω κάποια μετατροπή ώστε να ηχεί και η σειρήνα όταν ενεργοποιείται το κραδασμικό.

    Ευχαριστώ πολύ.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 9.jpg (44,4 KB, 35 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παρακάτω δείχνω πως είναι συνδεδεμένα τα καλώδια στην πλακέτα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 12.jpg (94,8 KB, 43 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Ποιό τρανζ. σου δώσανε?
    Επίσης χωρίς το τρανζ. μέτρα τάση Βάσης ηρεμίας και οπλισμού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Γειά σου Λάζαρε, η έξοδος στο πορτοκαλί καλώδιο είναι για εξωτερικό ρελέ; Τι λέει στο manual. Λειτουργούσε πριν με το εξωτερικό ρελέ;
    Συνήθως για οδήγηση ρελέ χρησιμοποιείται και μια δίοδος προστασίας ανάστροφα πολωμένη (προσοχή αν τι βάλεις ορθά θα γίνει βραχυκύκλωμα).
    Σε περίπτωση που δεν υπάρχει στο κύκλωμα θα τη βάλεις εξωτερικά. Πιθανό τρανζίστορ το BC517 (darlington 500mA):


    Φιλικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

    Παρακάτω δείχνω τη συνδεσμολογία απ το Manual.

    Δεν γνωρίζω αν δούλευε πρίν το ρελέ διότι δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω πριν πάθει βλάβη.

    Το πορτοκαλί καλώδιο πηγαίνει στο - του ρελέ και η μπαταρία τα 12V πηγαίνουν στο + του ρελέ.

    Στο τρανζιστοράκι φαίνεται όπως βλέπετε κ απ τις φωτογραφίες να καταλήγουν πορτοκαλί και μαύρο τουλάχιστον. Υποθέτω ότι όταν παίρνει σήμα το τρανζιστοράκι ενώνει τοπορτοκαλί με τη γείωση.

    Στα ηλεκτρονικά μου δώσανε νομίζω το BF198 αλλα στραβώσανε το μεσαίο ποδαράκι να το βάλω ανάποδα με το πλαινό.

    Έχω μετρήσει στο σημείο σύνδεσης του ρελέ τάση ηρεμίας 0 και τάση οπλισμού 12,25V. Αν συνδέσω το ρελέ η τάση στα ποδαράκια του ρελέ πέφτει στα 2,01Volt αλλά το ρελέ δεν έχει οπλίσει.

    Δεν κατάλαβα τι ακριβώς να μετρήσω. Να ξεκολήσω το τρανζιστοράκι απ την πλακέτα, να τη συνδέσω στα 12 και να μετρήσω ποια ποδαράκια τα 2 ακριανά?
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    BF198; Ταλαντωτή FM θα φτιάξεις; Από πού κι ως πού; Βάλε ένα BC517 που σου είπε και ο Γιώργος να μην έχεις πρόβλημα χαμηλής ενίσχυσης. Και οπωσδήποτε δίοδο παράλληλα με το πηνίο του ρελέ με προσοχή στην πολικότητα. Επίσης προσοχή στον συλλέκτη και τον εκπομπό του τρανζίστορ που χρησιμοποιείς, δεν είναι ίδιοι! Αν και λέμε ΝΡΝ, άλλο είναι το ένα Ν και άλλο το άλλο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Ωραία οπότε πάω ίσα στα ηλεκτρονικά και θα ζητήσω ένα BC517 προσέχωντας να το βάλω με τα ποδαράκια ECB (αντί του EBC Που τα έχει το 517) και μιά δίοδο που θα τη βάλω μάλον στη βάση του ρελέ αυτήνα. Οι δίοδοι έχουνε νούμερα ή όλες ίδιες είναι? Το σημαδάκι το κατάλαβα πως θα την κολήσω ευχαριστώ.

    Επίσης λέω να κολήσω στον κραδασμικό αισθητήρα μία αντίσταση σε σειρά με τη μπαταρία γιατί το 1,5volt το φοβάμαι. Να πάρω καμιά 100K ?

    Ευχαριστώ κ πάλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Ένα ένα. Φτιάξε πρώτα το τρανζιστοράκι. Για δίοδο πάρε μια 1Ν4001. Πολύ σημαντικό: Κατέβασε το datasheet του BC517 να δεις τη διάταξη των ακροδεκτών του. Το Ε θα πάει στη γείωση, το C στο ρελέ και το B στο κύκλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Αν εμπιστευτούμε το manual δεν χρειάζεται η εξωτερική δίοδος. Κακό βέβαια δεν κάνει εφόσον τοποθετηθεί σωστά: η κάθοδος (σημειωμένος δακτύλιος/γραμμή στο εξάρτημα) να συνδεθεί στο +12V. Το BF198 δεν είναι για εφαρμογή διακόπτη και δεν μπορεί να δώσει το απαιτούμενο από το ρελέ ρεύμα. Αν το ακουμπήσεις πρέπει να ζεσταίνεται. BC517 (datasheet) με τα πόδια όπως το σχέδιο παραπάνω.
    G

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για επιλογή συναγερμού
    By kyriakos84 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-14, 09:25
  2. Καμένο LM317 σε πλακέτα συναγερμού
    By cosecon in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-14, 12:12
  3. Βοήθεια για χαλασμένη πλακέτα
    By dk31 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-13, 06:12
  4. Λίγη βοήθεια σε ρύθμιση συναγερμού
    By Jimis k in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-12, 21:22
  5. Εγκατάσταση συναγερμού (βοήθεια)
    By JimKarvo in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-10, 16:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας