Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Supercap - C = 1F

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη PsychotIC_N4n0b0t
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή Supercap - C = 1F

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum,

    θα ήθελα να προσθέσω σε μια ακίδα ενός ολοκληρωμένου ένα πυκνωτή χωρητικότητας 1F στα 2,5V http://www.sparkfun.com/commerce/pro...ducts_id=10068.

    Το ολοκλρωμένο είναι ένα RTC το οποίο όταν συνδέεται με την τροφοδοσία (2V max, nom. 1.8V) λειτουργεί κανονικά και φορτίζει τον πυκνωτή που βρίσκεται στη συγκεκριμένη ακίδα (στο + του C και το άλλο άκρο του C στη γείωση) που θέλω να τον τοποθετήσω. Όταν βγεί το RTC από την τροφοδοσία, τροφοδοτείται από τον πυκνωτή αυτόν, καταναλώνoντας ρεύμα 5μΑ, με max, τα 10μΑ. Το RTC δουλεύει κανονικά μέχρις ότου η τάση φτάσει το 1V, οπότε και σταματά να λειτουργεί.

    Σύμφωνα με υπολογισμούς μου (αν έχω υπολογίσει σωστά http://www.welwyn-tt.co.uk/products/...tion-tools.asp), ο χρόνος λειτουργίας του RTC εκτός τροφοδοσίας θα είναι περίπου 2,4 μέρες (58 ώρες).

    Το ερώτημα είναι, κατά την αρχική τροφοδοσία του RTC, είναι δυνατόν να μην λειτουργήσει, καθότι ο πυκνωτής θα προσπαθήσει να φορτιστεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα (ελάχιστο ρεύμα στο υπόλοιπο ολοκληρωμένο); Υπάρχει περίπτωση το τροφοδοτικό μου (1.8V, 1A) να μην αντέξει τη φόρτιση του πυκνωτή ή γενικότερα να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα; Ποιά προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσω με τη χρήση ενός τέτοιου πυκνωτή σε αυτή τη διάταξη και υπό ποιές προϋποθέσεις;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Γειά σου Αλέξανδρε,
    συνήθως τη φόρτιση του πυκνωτή την αναλαμβάνει το RTC ενώ η τροφοδοσία πάει στο ολοκληρωμένο. Δεν δίνουμε τάση τροφοδοσίας απευθείας στον πυκνωτή. Για να είναι πιο ασφαλής η γνώμη μας, δώσε στοιχεία/κύκλωμα του RTC.
    Φιλικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη PsychotIC_N4n0b0t
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Ναι Γιώργο, το γνωρίζω ότι τη φόρτιση του πυκνωτή την αναλαμβάνει το RTC. Δεν σκοπεύω να τον τοποθετήσω ως μέρος του τροφοδοτικού ούτε δίπλα στην Vcc του.

    Βασικά το RTC αυτό βρίσκεται ενσωματωμένο στο GSM module GM47 της Sony Ericcsson. Tο module δεν χρειάζεται πάνω από 500mA για να λειτουργήσει, το έχω σε ένα LM317 το οποίο δίνει 1,5Α επομένως η εσωτερική τροφοδοσία που τροφοδοτεί το RTC είναι 1.8V με max 1A (αν έχει τέτοιους αγωγούς ώστε να περνάει 1Α). Δες τις δύο σελίδες που αναφέρουν τη λειτουργία του:
    untitled.JPG

    Το θέμα είναι ότι φοβάμαι μήπως το module αφιερωθεί (κατά την πρώτη επαφή του με την τροφοδοσία) στην φόρτιση του πυκνωτή και δεν λειτουργήσει για ένα μικρό διάστημα, ή καταστραφούν κάποια στοιχεία του. Έχεις ιδέα αν θα έχω κάποιο πρόβλημα χρησιμοποιώντας μια τόσο μεγάλη χωρητικότητα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    Προεπιλογή

    1F!!!!!!! ??????

    μα...

    δεν ηξερα οτι μπορουσε να δημιουργιθει τετοιος πυκνωτης...Ζω κατω απο βραχο πολυ καιρο τωρα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Τωωωρα εχουν φτασει στα KF... Σε πολυ χαμηλες τασεις βεβαια. πχ http://search.digikey.com/scripts/Dk...me=495-2066-ND

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Αλέξανδρε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τον πυκνωτή γιατί έχει προβλέψει ο κατασκευαστής του module. Η φόρτιση/εκφόρτιση των Super Capacitors γίνεται με πολύ μικρά ρεύματα.

    Επιπλέον link για super capacitor: http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post386801

    Για τη φόρτισή του έχει αντίσταση ή ρυθμιστή ρεύματος εντός του module, άρα απλά δεν ασχολείσαι. Η αυτονομία σύμφωνα με το calculator (δικό σου link) είναι 40-60 ώρες για 5-10μΑ.

    Νομίζω όμως ότι μπορεί να έχεις πρόβλημα από την τροφοδοσία. Δεν έχω εμπειρία από το συγκεκριμένο GSM module αλλά γενικά χρειάζεται σχεδίαση για peak 2-3A. Ελεγξε το.

    Φιλικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasosmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωωωρα εχουν φτασει στα KF... Σε πολυ χαμηλες τασεις βεβαια. πχ http://search.digikey.com/scripts/Dk...me=495-2066-ND

    πω ρε τι λετε τωρα! εχω σκατοχαρει μιλαμε !!!!, μπορεις να εχεις ενεργεια , γρηγορη φορτιση και 0 βαρος!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη PsychotIC_N4n0b0t
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Άρα Γιώργο πιστεύεις ότι με τον πυκνωτή όλα καλά, ακόμα και αν βάλω έναν των 10F.

    Έχεις δίκιο για το peak έχω δει σε πολλά σημεία του datasheet που κάνει αναφορά για peak current στα 2Α περίπου. Ακόμα βέβαια δεν έχω συνδέσει τίποτα, βρίσκομαι στο στάδιο της σχεδίασης.

    Μου προτείνεις κάτι σε switchάκι τροφοδοτικό; (3,7V - 3Α με πχ LM2576-ADJ ήθελα να πάω εκεί αλλά 3Α μου φάνηκαν υπερβολικά και δεν θέλω να έχω τράμπαλα με την κυμάτωση, θέλω να έχω όσο είναι δυνατόν γραμμή στην έξοδο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PsychotIC_N4n0b0t Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... με τον πυκνωτή όλα καλά, ακόμα και αν βάλω έναν των 10F;
    Ναι εφόσον δεν αναφέρει κάτι διαφορετικό ο κατασκευαστής του module.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PsychotIC_N4n0b0t Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... κάτι σε switchάκι τροφοδοτικό; (3,7V - 3Α με πχ LM2576-ADJ
    Αν η τάση τροφοδοσίας είναι κοντά στα 6V καλύτερα να βάλεις linear low drop-out regulator για την τάση που θέλεις. Η επιλογή του chip θα γίνει από τα χαρακτηριστικά του τα οποία πρέπει να αναφέρουν τη συμπεριφορά σε peak. Ακόμη και το LM317 μπορεί να κάνει αλλά να υπολογίσεις Vin-Vout για τα peak και όχι για τη συνεχή λειτουργία. Στην πλακέτα φαρδιές πίστες μικρού μήκους, μεγάλος τανταλίου (47μF ή 100μF) παράλληλα με 3μ3 και 100nF κοντά στο σημείο τροφοδοσίας του module (δίπλα στο conector του). Το switching regulator είναι σχεδόν μοναδική επιλογή όταν έχεις τροφοδοσία 12V και πάνω. Πάλι υπολογισμός γιά συνεχή λειτουργία 500-600mA αλλά στο datasheet να αναφέρει peak 2A.

    Για κάθε GSM module φτιάχνουν development board. Πάρε παράδειγμα από το τροφοδοτικό που έφτιαξαν εκεί.

    Η δική μου 'σχεδιαστική επιλογή' για εφαρμογές με GSM module είναι: μπαταρίες NiMH, φόρτισή τους σταθερά με trickle charge (ρεύμα κυκλώματος στο standby + 1/20C της μπαταρίας) και μετά linear low drop-out regulator. Ο μC και το GSM module στην ίδια τάση λειτουργίας. Μερικές φορές βάζω και δίοδους για να ξεχωρίσω τις τροφοδοσίες προς το μC εξαφανίζοντας τα ripple του GSM module.

    Φιλικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη PsychotIC_N4n0b0t
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραία Γιώργο, με έβαλες σε σκέψεις πρέπει να πω...

    Αν έχεις ασχοληθεί λίγο με GSM, μπορείς να μπου προτείνεις κάποιο αξιόπιστο κύκλωμα τροφοδοσίας που να μπορεί να μου παρέχει 3,7V / 3A; Σίγουρα δεν σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω με επαναφορτιζόμενη μπαταρία, θέλω να έχω λειτουργία με τροφοδοτικό 100% από AC/DC. Καταλαβαίνω ότι στις εφαρμογές σου πολλές φορές σε ενδιαφέρει η φορητότηα, εγώ όμως δεν ζητώ κάτι τέτοιο.

    Με λίγα λόγια: εκτός από το LM2576, έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο (3,7V / 3A); Μιλάμε για είσοδο (απ' την παροχή), με Vmin = 9V.

    Σε ευχαριστώ πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Supercap Discharge
    By Jimakos_Sn in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 18:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας