Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι καλή ιδέα ένα σπίτι στα 24 V DC?

Ψήφισαν
113. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Τέλειο, θα ήθελα να το κάνω στο μέλλον

    16 14,16%
  • Πολύ καλή ιδέα

    8 7,08%
  • Ακούγεται καλό

    19 16,81%
  • Θέλει ψάξιμο

    38 33,63%
  • Μάλλον ανέφικτο

    17 15,04%
  • Βλακεία

    15 13,27%
Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: Σπίτι στα 24 Volt

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Question Σπίτι στα 24 Volt

    Έστω ότι ένας φίλος μας ηλεκτρονικός φτιάχνει από το μηδέν ένα εξοχικό ή μία μικρή κατοικία και αποφασίζει να μην κάνει σύνδεση με τη ΔΕΗ. Οι ηλεκτρικές καταναλώσεις ενός σπιτιού αφορούν συνήθως φωτισμό, PC, τηλεόραση, μικροσυσκευές, κουζίνα, ζεστό νερό, θέρμανση,κλιματισμό.
    Ο φίλος μας λοιπόν αποφασίζει να χρησιμοποιήσει όσο το δυνατόν λιγότερες ενεργοβόρες ηλεκτρικές συσκευές χρησιμοποιώντας στη θέση τους εναλλακτικές πηγές ενέργειας, π.χ. ηλιακό θερμοσίφωνα για ζεστό νερό και υγραέριο για μαγείρεμα. Εννοείται ότι για θερμομόνωση βάζει ότι καλύτερο μπορεί.
    Τοποθετεί φωτοβολταικά , ανεμογεννήτρια και συσσωρευτές (ή κυψέλες υδρογόνου/οξυγόνου - Σπύρο είσαι εδώ?). Α, και ένα ποδήλατο γυμναστικής με γεννήτρια για τις δύσκολες ώρες....
    Μια που του έχει κολλήσει η ιδέα, σχεδιάζει το δίκτυο του σπιτιού του να δουλεύει σε τάση 24VDC εξ' ολοκλήρου. Εξάλλου, δεν τον ενδιαφέρουν τόσο οι απώλειες ενέργειας κατά τη μεταφορά της σε απόσταση όσο οι απώλειες κατά την παραγωγή και αποθήκευσή της. Αυτή είναι και η ουσία του εγxειρήματός του, ένα σπίτι στα 24VDC.
    Σχεδιάζει ένα τροφοδοτικό για desktop PC με είσοδο 24VDC, ενώ για τα 18V του laptop τα πράγματα είναι σαφώς πιο εύκολα . Για φωτιστικά τοποθετεί παντού LED. Επιλέγει συσκευές στις οποίες τροποποιεί τα τροφοδοτικά τους έτσι που να παρακάμπτεται η μετατροπή από AC σε DC. Όπου αυτό είναι αδύνατο και αφού εξαντλήσει κάθε δυνατότητα, βάζει inverter(s) για να έχει και 220 Volt όπου απαιτείται.

    Πιστεύετε ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό σήμερα και σε ποιο βαθμό?
    Ποια είναι τα σημαντικότερα προβλήματα που θα συναντήσει ο φίλος μας?
    Αξίζει τον κόπο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lastid : 30-01-11 στις 20:13

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Για τις δύσκολες μέρες του χειμώνα που δεν έχει ήλιο τη λύση την εφαρμόζω ήδη στο δικό μου σπίτι.
    Ατελείωτη ζέστη και ζεστό νερό χρήσης.
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54652
    Αν εφαρμόσεις και μια μηχανή stirling παραγωγής ρεύματος υπερκαλύπτεις τα πάντα......
    Βέβαια αν θέλεις προσαρμόζεις και σούβλα όπως έκανα και εγώ και λύνεις και το πρόβλημα του ψησίματος το χειμώνα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Nαι ειναι εφικτο με τις παραπανω προϋποθεσεις ΑΛΛΑ αυτες οι προυποθεσεις θα χρειαστουν 50 χρονια για να αποσβεσουν τη καταργηση δικτυου της ΔΕΗ
    Πολλα τα εξοδα στις συσκευες εναλλακτικης ενεργειας και τις συσκευες παραγωγης και αποθηκευσης αυτης, αξιζει τον κοπο?
    Αξιζει αν εχεις την οικονομικη ανεση χωρις τη λογικη του ελληναρα θα παρω δανειο..
    Αυτη ειναι η γνωμη μου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη makis.civ
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή

    Είναι εφικτό, πολύ καλή ιδέα η τροποποίηση των τροφοδοτικών αλλά δεν μπορεί να γίνει παντού μέσα στο σπίτι. Σίγουρα χρειάζεται και εγκατάσταση 230 πχ. τα μοτέρ των ηλεκτρικών ρολών?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    350

    Προεπιλογή

    Αυθαίρετο μου μυριζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Εγω σκεφτομαι καπως διαφορετικα.Με τι σκεπτικο και με ποιον γνωμονα το θελει ο φιλος μας;Ειναι οικολογος;Θελει να κανει οικονομια;Δεν εχει προσβαση στο δικτυο της ΔΕΗ;Απλα θελει να ξοδεψει χρημα για να πειραματιστει;Για να δουμε, αν τα βαλουμε κατω, αναλογα με το τι διατιθεται να θυσιασει, ποια θα πρεπει να ειναι η ιδανικοτερη προσεγγιση στο θεμα για να φανει εαν αξιζει η συμφαιρει...Εφικτο ειναι, αλλα, εαν δεν εχει ηλιο για ζεστο νερο τι θα κανει;Θερμανση θα υπαρχει;Αν ναι με τι μεσο;Υπαρχουν και ψυγεια με υγραεριο αν ενδιαφερει...Το πιο σημαντικο ειναι να ξερουμε ΤΙ ΣΚΕΠΤΕΤΑΙ αυτος...τι θελει να κανει ακριβως...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    Προεπιλογή

    ωραια , να σου πω πως ενας φιλος μου εδω και 2 χρονια στο σπιτι του εχει 12V τα οποια γεμιζουν απο μια κυψελη , (φυσικα το σπιτι ειναι χαρακτιριστικα μικρο , οχι πως παιζει ρολο ομως) εχει λαμπες οικονομιας για 12V υπολοστης ειναι λαπτοπ , υγραεριο για μασα σομπα για ζεστη αν κ του την κλεψανε κουρδοι (πατρα μενει) , θερμοσιφωνα για ζεστο νερο , και λυσαμε και το θεμα του AC με τον εξης τροπο:
    διπλα απο το σπιτι του εχει ενα πηγαδι.. πηραμε εναν σωλινα τον μονωσαμε , πεταξαμε μεσα μια συστιχια απο ανοξειδωτους σωλινες μεσα στο πηγαδι και με δυο ανεμιστιρια απο pc (ενα στην εισοδο και ενα στην εξοδο) τσααααακ Ερκοντισιονακι σενιο.Το πηγαδι εχει χειμωνα καλοκαιρι +- 3C με 7C οποτε ο αερας μπαινει λαυρα και βγαινει περιπου 15C χαμηλωτερα..(φυσικα μεχρι να βρουμε το μηκος των σωλινων και μονωσεις μας επριξε (οι σωλινες περνανε κατα 90% κατω απο το χωμα για να μη τους βαραει ο ηλιος)). Τωρα με τον ιδιο τροπο λεγαμε να φτιαξουμε και ενα ψυγειο με το νερο του πηγαδιου αλλα βαριεται.. που θα παει θα τον τουμπαρω κ θα το φτιαξουμε..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι τελειως ασύμφορο και σχεδον ανέφικτο.Οι απώλειες που θα εχει θα ειναι τεραστειες ο θερμοσίφωνας θα τραβαει περιπου 170 Amper, φανταστείτε τι καλωδιο θα χρειαζεται δεν το συζηταω για ηλεκρικη κουζινα εκει θα χρειαστει χαλκινες μπαρες και οχι καλωδια.
    Εγω αν μπορουσα θα νεβαζα την ταση οσο μπορουσα μαζι με την συχνότητα.Το προβλημα μετα θα ηταν που θα έβρισκα συσκευές με τις προδιαγραφες μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris285 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι τελειως ασύμφορο και σχεδον ανέφικτο.Οι απώλειες που θα εχει θα ειναι τεραστειες ο θερμοσίφωνας θα τραβαει περιπου 170 Amper, φανταστείτε τι καλωδιο θα χρειαζεται δεν το συζηταω για ηλεκρικη κουζινα εκει θα χρειαστει χαλκινες μπαρες και οχι καλωδια.
    Εγω αν μπορουσα θα νεβαζα την ταση οσο μπορουσα μαζι με την συχνότητα.Το προβλημα μετα θα ηταν που θα έβρισκα συσκευές με τις προδιαγραφες μου.
    Γεία σου Αρη παλίκαρε !
    λοιπόν εν ολίγεις απο ότι κατάλαβα το παλικάρι δήλωσε οτι οι βαριές αυτές καταναλώσεις δεν θα δουλέψουν με ρέυμα , δλδ ας πούμε κουζίνα με υγραέριο και θερμοσίφωνας ηλιακός και ούτο καθ εξής !

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από navar Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ ας πούμε κουζίνα με υγραέριο και θερμοσίφωνας ηλιακός και ούτο καθ εξής !
    Oπως θέρμανση και ζεστό νερό το χειμώνα με ενεργειακό τζάκι νερού

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή Στερεοφωνικού ενισχυτή 2χ60W στα 8Ω για το σπίτι η τον υπολογιστή
    By dimitris15 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-13, 21:03
  2. 73 led στα 220 volt. πως?
    By ilias911 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-10, 01:47
  3. Τροφοδοτικό στα 2 volt
    By ts0gl1s in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-09, 20:29

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας