Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: ερωτήσεις για κύκλωμα Automatic Emergency Light

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή ερωτήσεις για κύκλωμα Automatic Emergency Light

    Γεια σας παιδιά με έπιασε η όρεξη με τα ηλεκτρονικά ξανά μετά από καμιά 10αρια χρόνια από τότε που τελείωσα την σχολή…
    θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με ένα κύκλωμα που σκέφτομαι να φτιάξω..
    Το κύκλωμα είναι το εξής :

    http://www.electronics-lab.com/proje...008/index.html



    Ξεκινάμε με την μπαταρία.
    Λέει πως πρέπει να είναι 6v4.5ah, από ότι είδα στο googleοι μόνες μπαταρίες με αυτά τα χαρακτηριστικά είναι οι μπαταρίες συσσωρευτές Sealed Lead Acid

    Από ότι ξέρω αναλόγως με τον τύπο της μπαταριάς χρησιμοποιείς τον κατάλληλο φορτιστή άρα η ερώτηση είναι: είναι σωστή αυτή η μπαταρία που βρήκα? υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα?
    2)οι μπαταρίες με τα χρόνια χαλάνε, τρέχουν ζουμιά… φουσκώνουν και δεν ξέρω εγώ τι άλλο… υπάρχει καμιά περίπτωση φόρτισε ξεφόρτισε 365 μέρες τον χρόνο η μπαταρία να κάνει κάνα μπάμ, να πάρει καμιά φωτιά η να προξενήσει καμιά ζημιά τέλος πάντων? (σε βάθος χρόνου βέβαια)

    3) στην περιγραφή λέει πως ρυθμίζοντας το ποτενσιόμετρο vr1 μεταβάλουμε την τάση εξόδου ώστε να μας αποφέρει το επιθυμητό ρεύμα για την φόρτιση της μπαταρίας.
    Δεν αναφέρει όμως πόση τάση-ρεύμα απαιτείται για την φόρτιση η μάλλον πια είναι η επιθυμητή τιμή, ώστε να φορτίζει η μπαταρία χωρίς όμως να τις μειώνουμε την ζωή της.
    Έχετε προτάσεις για το συγκεκριμένο θέμα?
    4)για να σταματήσει η φόρτιση λέει στην περιγραφή πως μόλις η μπαταρία φτάσει τα 6,8volt η δίοδος ζενερ άγει και περνάει από μέσα της το ρεύμα που φορτίζει την μπαταρία καταλήγοντας στην γείωση.
    Η μπαταρία είναι 6volt δηλαδή και εμείς την γεμίζουμε μέχρι τα 6.8? πως γίνεται αυτό?
    Είναι ασφαλές?
    Και τέλος γιατί σας κούρασα από άποψη κατανάλωσης ένα τέτοιο κύκλωμα πως τα πάει?
    Αξίζει δηλαδή να το κάνω για το fun κομμάτι της κατασκευής και να το χρησιμοποιώ στο σπίτι?
    Η θα καίει αρκετό ρεύμα μιας και θα είναι συνέχεια συνδεμένο να φορτίζει με αποτέλεσμα να είναι ασύμφορο?

    Αυτές είναι οι ερωτήσεις μου, έγινα λίγο κουραστικός αλλά αυτές οι ερωτήσεις θα με βοηθήσουν να καταλάβω το κύκλωμα λίγο περισσότερο.
    Περιμένω τις απαντήσεις σας και ευχαριστώ και για τον χρόνο που διαθέσατε για να διαβάσετε το ποστ μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    καλως τον
    το κύκλωμα δεν το ανέλυσα αλλα
    1) η μπαταρία ειναι σωστή θα την ζητήσεις ως μολυβδου (απο καταστηματα ηλεκτρονικών ακόμα και ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ εχει)
    2) οχι... ειδικα οι μολύβδου ειναι για συνεχόμενη φορτιση. οταν μετα απο πολλά χρόναι χαλάσει θα δεις ενα φουσκωμα (βεβαια στο εντωμεταξυ θα έχει χάσει και χωρητικότητα)
    3) γενικά οι μπαταρίες φορτίζονται στο 1/10 της χωρητικότητας τους, και οι μολύβδου πείπου 10-15% πάνω απο την ονομαστική τους τάση (πληρως φορτισμένη χωρις φορτίο θα δείχνει περίπου 6.8Βολτ)
    4) οτι λέει το 3 ,και γενικά όλες οι μπαταρίες οταν ειναι πλήρως φορτισμένες έχουν τάση πάνω απο την ονομαστική τους τιμή

    όταν ειναι πλήρως φορτισμένη η μπαταρία δεν θα φορτίζει άλλο αρα θα καταναλώνει και λίγο ρευμα....

    συμπληρώνω οτι εφόσον θα είναι σε συνεχόμενη φόρτιση καλο-σωστό ειναι κάθε 3-4 χρόνια να την αντικαθιστάς

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plouf : 12-08-11 στις 06:27

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    <br>
    3) γενικά οι μπαταρίες φορτίζονται στο 1/10 της χωρητικότητας τους, και
    οι μολύβδου περίπου 10-15% πάνω απο την ονομαστική τους τάση (πληρως
    φορτισμένη χωρις φορτίο θα δείχνει περίπου 6.8Βολτ)<br>
    Εδώ μπερδεύτηκα λίγο, λες ότι οι μπαταρίες γενικά
    φορτίζονται στο 1/10 της χωρητικότητας τους, στην συγκεκριμένη μπαταρία
    το 1/10 είναι 450mah.<br>θα πρέπει δηλαδή σε μια ώρα φόρτισης να φορτίζει το 1/10 της μπαταρίας έτσι ώστε μια ολόκληρη φόρτιση να διαρκεί 10 ώρες ?<br>αν
    κατάλαβα σωστά και ισχύει το παραπάνω που έγραψα θα πρέπει να ρυθμίσω
    το ποτενσιόμετρο ώστε το ρεύμα φόρτισης να είναι 450ma σωστά ?<br><br> από
    ότι βλέπω στο schematic μόνο μια αντίσταση λέει πως πρέπει να είναι
    5watt, οι υπόλοιπες μπορούν να είναι κοινές αντιστάσεις 1/4watt?<br><br>τωρα για κανα 2 τροποποιήσεις που θέλω να κάνω .<br> λέω να προσθέσω 2 led ως ενδείξεις φόρτισης (πράσινο και κόκκινο για να βλέπω πότε φορτίζει η μπαταρία και πότε όχι)<br>και έναν διακόπτη ο οποίος σε περίπτωση που κοπεί το ρεύμα μέρα θα μπορεί να σβήσει τα led για να μην είναι ενοχλητικά .<br><br> τροποποίησα λίγο το κύκλωμα για να κάνω αυτές τις αλλαγές έχω όμως κάποιες αμφιβολίες. <br><br> το original κύκλωμα είναι αριστερά και οι τροποποιήσεις που έκανα είναι μέσα στο κίτρινο πλαίσιο του δεξιού κυκλώματος. <br>


    test_circuit.jpg

    έβαλα ένα led στην άνοδο της ζενερ, έτσι ώστε όταν η τάση της μπαταρίας φτάνει τα 6.8v η ζενερ θα αγει ανάβοντας το led που υποδεικνύει ότι η φόρτιση έχει τελειώσει. (με αυτό δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα)
    έβαλα ακόμα ένα led όμως το οποίο θέλω να ανάβει όταν φορτίζει η μπαταρία. αν το έβαζα απευθείας πάνω στην μπαταρία θα έμενε πάντα αναμμένο οπότε σκέφτηκα πως πρέπει να το βάλω μετά την ζενερ ώστε να ανάβει απο το ρεύμα που πάει να φορτίσει την μπαταρία και έβαλα και μια δίοδο η οποία απομονώνει το led από την μπαταρία (για να μην μένει συνεχόμενα αναμμένο)

    το θέμα είναι όμως ότι αυτή η δίοδος εκεί δεν μου κάθεται καλά.
    θα απομονώνει μαζί με το led και την zener με αποτέλεσμα να μην σταματάει ποτέ η φόρτιση σωστά?

    αν ναι που θα μπορούσα να βάλω αυτο το led ώστε να δουλεύει σωστά το κύκλωμα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή προβλημα με την φορτιση μπαταριας μολυβδου

    παιδια εκανα το κυκλωμα σε ραστερ χωρις να κανω καμια δικη μου πατεντα, ετσι ακριβως οπως δειχνει το αρχικο σχεδιαγραμα.
    εχω προλβημα ομως με την φορτιση της μπαταριας.

    οταν βαλω τον μετασχηματιστη στην μπριζα ξεκιναει η διαδικασια φορτισης ομως το ρευμα φορτισης με το τριμερ ρυθμισμενο στην μεγιστη ταση (7,57v χωρις την μπαραρια συνδεμενη πανω), ειναι σταθερο στα 50ma ποτε δεν εχει ανεβει ποιο πανω ενω κανονικα θα επρεπε να φορτιζει με 400 περιπου ma.

    η μπαταρια αυτην την στιγμη εχει ταση 6,29v αποσυνδεμενη απο το κυκλωμα.

    ενω αν συνδεσω ενα αμπερομετρο στην εξοδο του φορτιση χωρις να εχω την μπαταρια πανω, το αμπερομετρο μετραει 400ma οποτε αυτο που συμπερενω εγω ειναι οτι το κυκλωμα δεν εχει καποιο προβλημα, μπορει οντως να δωσει 400ma στην εξοδο του ομως η μπαταρια δεν τραβαει.

    υπαρχει πιθανοτητα να ειναι χαλασμενη η μπαταρια που αγορασα? πως μπορω να την κανω να ξυπνησει με ασφαλεια?παιδιά έκανα το κύκλωμα σε ράστερ χωρίς να κάνω καμιά δική μου πατέντα, έτσι ακριβώς όπως δείχνει το αρχικό σχεδιάγραμμα.
    έχω πρόβλημα όμως με την φόρτιση της μπαταρίας.

    όταν βάλω τον μετασχηματιστή στην πρίζα ξεκινάει η διαδικασία φόρτισης όμως το ρεύμα φόρτισης με το τριμερ ρυθμισμένο στην μέγιστη τάση (7,57v χωρίς την μπαταρία συνδεμένη πάνω), είναι σταθερό στα 50ma .
    ποτέ δεν έχει ανέβει ποιο πάνω ενώ κανονικά θα έπρεπε να φορτίζει με 400 περίπου ma.

    η μπαταρία αυτήν την στιγμή έχει τάση 6,29v αποσυνδεμένη από το κύκλωμα.

    ενώ αν συνδέσω ένα αμπερόμετρο στην έξοδο του φορτιστή χωρίς να έχω την μπαταρία πάνω, το αμπερόμετρο μετράει 400ma, οπότε αυτό που συμπεραίνω εγώ είναι οτι το κύκλωμα δεν έχει κάποιο πρόβλημα, μπορεί όντως να δώσει 400ma στην έξοδο του όμως η μπαταρία δεν τραβάει.

    υπάρχει πιθανότητα να είναι χαλασμένη η μπαταρία που αγόρασα? πως μπορώ να την κάνω να ξυπνήσει με ασφάλεια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Πόση τάση έχει η μπαταρία πάνω στο φορτιστή ?
    Τι μπαταρία είναι? Μήπως θέλει υγρά??

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    μολυβδου κλειστει ειπε οτι θα επερνε..

    αστη να φορτισει κανα 4-6 ωρο και μετα βάλτη να δουλεψει μεχρι να πέσει στα 6βολτ και ξαναφορτιστη

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αποστόλης1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόση τάση έχει η μπαταρία πάνω στο φορτιστή ?
    Τι μπαταρία είναι? Μήπως θέλει υγρά??
    τώρα το απόγευμα που την ξανά μέτρησα, 6.22v βλέπω χωρίς τον φορτιστή επάνω και 6,25v με τον φορτιστή επάνω.
    η μπαταρία είναι μολύβδου κλειστού τύπου.

    (το πρωί η τάση της μπαταρίας ήταν 6,29v και τώρα 6.22v χωρίς να την χρησιμοποιήσω ιδιαίτερα. μόνο της μετρήσεις έκανα με και χωρίς τον φορτιστή για να ποστάρω στο φόρουμ εδω. σαν πολύ δεν έπεσε η τάση απο μόνη της?)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    μολυβδου κλειστει ειπε οτι θα επερνε..

    αστη να φορτισει κανα 4-6 ωρο και μετα βάλτη να δουλεψει μεχρι να πέσει στα 6βολτ και ξαναφορτιστη
    πριν καμιά βδομάδα που το έφτιαξα, την άφησα 24ωρο ολόκληρο να φορτίζει μπας και νοιώσει, στην συνέχεια την ξεφόρτισα μέχρι τα 5,8v αν θυμάμαι καλά και την ξανά έβαλα να φορτίσει αλλά δεν άλλαξε η συμπεριφορά της.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Η μπατερια εχει εσωτερικη αντισταση
    Επειδη ειναι μικρη και ο κατασκευαστης φοβιθηκε μηπως περασουν πολλα αμπερ εβαλε την 16R (5watt) για να ανεβασει την συνολικη αντισταση φορτισης. Αν θελεις να ανεβασεις τα μπερ φορτισης τοτε ριξε τα Ωμ στην 16R.
    Εγω ομως δεν θα το προτεινα εφοσον (η μπαταρια μετα απο 10 εως 24 ωρες αποκτα ταση 6,2 ή περισσοτερο. Αν κατεβασεις την αντισταση απο την μια θα φοριζεις γρηγοροτερα αλλα απο την αλλη θα ανεβει η ταση φορτισης (δηλ μπορει να φτασει και τα 7,5 volt) με αποτελεσμα να σου χαλασει η μπαταρια. Για να φορτιζει γρηγορα με πολλα απερ και μετα να εχεις απλως ρευμα συντηρισης ,χρειαζεσαι ειδικο κυκλωμα φορτισης .Αλλα οπως λεει και ο κατασκευαστης του κυκλωματος ειναι φτηνο και απλο κυκλωμα .Αρα μην περιμενεις εξυπνες φορτισεις.
    Γενικα αν το κυκλωμα φορτιζει μια αδεια μπαταρια σε 24 ωρες και μενει αναμενη για 5-6 ωρες νομιζω οτι πηρες αυτο που ζητουσες....

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Μια διορθωση ¨δεν μπορει να φτασει στα 7,5 volt ακομη και με τερμα το τριμερ ,αφου στο κυκλωμα υπαρχει δικτυωμα προστασιας υπερφορτισης .Ειναι η zener 6,8 volt 0,5 Watt. Αν η μπαταρια ξεπερασει η ταση 7,2 volt ( 6,8volt της zener συν 0,3 με 0,5 volt για να αγει η βαση του τρανζιστορ BC547 ) τοτε αγει το τρανζισττορ και πεφτει η ταση εξοδου στο LM317.
    Αρα σωστα εχεις τετοιες τασεις στη μπαταρια

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimacid Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν συνδεσω ενα αμπερομετρο στην εξοδο του φορτιση χωρις να εχω την μπαταρια πανω, το αμπερομετρο μετραει 400ma οποτε αυτο που συμπερενω εγω ειναι οτι το κυκλωμα δεν εχει καποιο προβλημα, μπορει οντως να δωσει 400ma στην εξοδο του ομως η μπαταρια δεν τραβαει.
    Δινει τοσσα γιατι : 7,5 volt / 16R = 0,460A. Δηλ η 16R περιοριζει το μεγιστο ρευμα στα 450mA
    Αν η μπαταρια εστω και αδεια εχει μια μικρη ταση (πχ 5,5volt ) και υποθετικα μηδενικη εσωτερικη αντισταση η φορτιση θα ειναι (Vin-Vbat)/16R=(7,5-5,5)/16=2/16=126mA
    Mε λιγα λογια το θεωρητικο κυκλωμα φαινεται να συμφωνει με τις μετρησεις σου...

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ για Emergency Telephone Line Light
    By babilis in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-13, 17:12
  2. Κύκλωμα σχεδιασμένο στο EAGLE 5.4.0 light
    By ezizu in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-11, 21:29
  3. Θεωρητικές ερωτήσεις για ένα κύκλωμα ήχου
    By xmaze in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-10, 23:07
  4. Ερωτήσεις για ένα κύκλωμα με LED
    By djastral232 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-10, 12:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας