Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 44

Θέμα: Μετατροπή κεντρικής θέρμανσης

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νάσος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή Μετατροπή κεντρικής θέρμανσης

    Καλησπέρα σε όλους.

    Σκέφτομαι ένα μικρό project για το σπίτι μου Μένω σε μια τριώροφη μονοκατοικία 220τμ. η οποία έχει σχεδιαστεί με ενιαία κεντρική θέρμανση. Μιας και στο σπίτι αυτό μένουμε προς το παρόν μόνο εγώ και η γυναίκα μου, προφανώς δε χρησιμοποιούμε όλους τους χώρους του κάθε μέρα. Ειδικά το υπόγειο, μπορεί να μην το χρησιμοποιήσουμε και καθόλου μέσα σε όλη την εβδομάδα. Επομένως θα ήθελα να κάνω μια "παρέμβαση" ώστε και να μειώσω το κόστος για τη θέρμανση αλλά και να μπορώ να έχω πλήρη έλεγχο της θερμοκρασίας στον κάθε χώρο.

    Αυτά που θα ήθελα είναι (συγνώμη αν η ορολογία μου είναι λάθος, δεν είμαι του επαγγέλματος ) :
    - Προσαρμογή στο κάθε σώμα ηλεκτρονικής βάνας που να επικοινωνεί με κάποια κεντρική μονάδα ασύρματα έτσι ώστε να μπορεί να προγραμματιστεί απομακρυσμένα το αν και πόσο θα ανοίξει. Θα τοποθετηθεί μια τέτοια μονάδα στο κάθε σώμα (σύνολο περίπου 12-14 σώματα)
    - Ασύρματη μονάδα μέτρησης της θερμοκρασίας χώρου η οποία να μπορεί να επικοινωνεί με κάποια κεντρική μονάδα έτσι ώστε να μπορεί να μετρηθεί η θερμοκρασία του κάθε χώρου (δωματίου) από μακριά. Θα τοποθετηθούν περίπου 10-12 μονάδες.
    - Φαντάζομαι, κάποιο σύστημα στην κεντρική εγκατάσταση του καυστήρα ώστε να αυξομειώνει την πίεση ανάλογα με τη ζήτηση για θέρμανση μιας και θα μπορεί, θεωρητικά, να υπάρχουν στιγμές που όλα τα σώματα θα είναι αναμμένα στο full ενώ κάποια άλλη στιγμή μπορεί μόνο ένα σώμα σε ολόκληρο το σπίτι να είναι το μοναδικό αναμμένο.
    - Κάποιο σύστημα που να χρησιμοποιεί όλα τα παραπάνω εν είδει θερμοστάτη Οι απαιτήσεις που έχω από αυτό το σύστημα είναι:
    α) Να υπάρχει ξεχωριστή απεικόνιση της θερμοκρασίας του κάθε χώρου (π.χ. Υπνοδωμάτιο 19C).
    β) Ξεχωριστή ρύθμιση της θερμοκρασίας του κάθε χώρου.
    γ) Ξεχωριστός χρονοπρογραμματισμός για τον κάθε χώρο.
    Δεν υπάρχει πρόβλημα το σύστημα αυτό να τρέχει σε κάποιο PC (θα τοποθετηθεί ένα tablet PC στον τοίχο για αυτή την περίπτωση).

    Οπότε δυο τελικές ερωτήσεις:
    1) Υπάρχει κάποιο standard σύστημα που να υποστηρίζει ανάλογες απαιτήσεις ή η όλη λύση θα πρέπει να γίνει custom χρησιμοποιώντας κάποιο home automation σύστημα;
    2) Υπάρχει κάποιος στο forum που να ασχολείται επαγγελματικά με αυτά και θα τον ενδιέφερε να κάνει τη μελέτη και να αναλάβει την υλοποίηση;

    thanks!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    αν σε αυτους τους χωρους εχεις θερμοστατες ειναι απλο
    θα τους βαλεις χρονοδιακοπτες η θα τους κλεισεις εντελως.
    αν ειναι σκετα σωματα απλα θα τα κλεισεις απο τον διακοπτη τους
    μπορεις παντα να βαλεις ηλεκτροβανες στον πινακα του καλοριφερ αν εχεις εγκατασταση με πλαστικο
    η πανω στον χαλκο αν εχεις εγκατασταση χαλκου αλλα νωμιζω οτι θα ειναι ακριβος
    το ιδιο με το να κλεινεις τα σωματα απο το διακοπτη τους.
    κλεινωντας μερικα σωματα αυτοματα ο λεβητας ζεστενει λιγοτερο νερο κανωντας οικονομια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νάσος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Νίκο,

    όλο το σπίτι έχει ένα και μοναδικό θερμοστάτη (αυτή τη στιγμή) ο οποίος μάλιστα είναι και σε εντελώς άσχετο σημείο που δεν έχει καν σώμα κοντά του. Με την παρούσα εγκατάσταση, άλλα δωμάτια "βράζουν" και άλλα είναι σχετικά κρύα. Η λύση του να ανοιγοκλείνω σώματα με το χέρι δε με καλύπτει μιας και θέλω μια "έξυπνη" εγκατάσταση η οποία θα καθορίζει τη θέρμανση του κάθε δωματίου ξεχωριστά βάσει του προγραμματισμού και των απαιτήσεων για ζέστη που έχω ορίσει για τον κάθε χώρο.


    thanks!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Φιλε μου ωραιο συστηματακι θες να φτιαξεις.
    Το κοστος το βλεπω μεγαλο για ασυρματο συστημα.εσυ θες να παιζεις με θερμοστατες;ποσους συνολο;
    απο οτι καταλαβα αν θες για καθε δωματιο χωριστα τοτε δεν κανουν μονο θερμοστατες θες και plc για δημιουργια και καποιων σεναριων;

    ολα αυτα απαιτουν καλωδιωση απο καθε σωμα και απο καθε αισθητηρα(η θερμοστατη).
    Το συστημα ειναι μονοσωληνιο; απο σωμα σε σωμα; η απο 2-3καθετες.σωληνωσεις.περνει καθε.σωμα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νάσος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    28

    Question

    Δυστυχώς, η μόνη επιλογή είναι και οι ηλεκτροβάνες και οι αισθητήρες θερμοκρασίας να είναι ασύρματοι μιας και αποκλείεται να σκαφτεί όλο το σπίτι για να περάσουν καλώδια από σώμα σε σώμα ή καλώδια από τα σώματα προς κάποιο κεντρικό σημείο του σπιτιού (ούτε και να περάσουν καλώδια πάνω από σοβατεπιά, μέσα σε καναλάκια, κτλ.).

    Η θέρμανση για τον κάθε χώρο θέλω να ελέγχεται από ένα κεντρικό σημείο και όχι μέσα από το κάθε δωμάτιο χωριστά, οπότε δε χρειάζομαι θερμοστάτες ξεχωριστούς σε κάθε δωμάτιο.

    Αυτό που σκεφτόμουν εγώ, απλοϊκά ίσως, είναι:
    - Ασύρματα θερμόμετρα που στέλνουν σήμα σε μια κεντρική μονάδα. Η μονάδα μέσω κάποιου interface περνάει τα σήματα αυτά σε κάποιο PC.
    - Ασύρματες ηλεκτροβάνες που στέλνουν/παίρνουν σήμα σε/από μια κεντρική μονάδα. Η μονάδα μέσω κάποιου interface περνάει τα σήματα αυτά σε κάποιο PC.
    - Μια εφαρμογή στο PC που να παίρνει όλα αυτά τα σήματα και εκεί να μπορώ να ορίζω τη θερμοκρασία που θέλω στον κάθε χώρο και η εφαρμογή να ενεργοποιεί/απενεργοποιεί την αντίστοιχη ηλεκτροβάνα. Φαντάζομαι ότι μια τέτοια εφαρμογή θα επιτρέπει και σενάρια και διάφορα άλλα.
    - Προφανώς, κάποιες προσθήκες στην υδραυλική εγκατάσταση του καλοριφέρ για να υποστηριχθούν τα παραπάνω.

    Η τρέχουσα εγκατάσταση έχει χωρισμένο το σπίτι σε 2-3 ζώνες σωληνώσεων απ'όσο μπορώ να καταλάβω, και στην κάθε ζώνη τα σώματα είναι ενωμένα σειριακά. Φαντάζομαι ότι όπου υπάρχουν σειριακές ενώσεις θα πρέπει να γίνει κάποιου είδους παράλληλο bypass από τη στιγμή που θέλω να λειτουργεί το κάθε σώμα αυτόνομα; Λέω εγώ τώρα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Ξεκιναμε απο 3000 και βλεπουμε.κατι τετοιο μου μυριζει.http://www.enerpro.gr/siemens_set.php
    ριξε μια ματια παρε και ενα τηλ. Και πες μας κιολας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    αυτό το σύστημα που έδειξες από όσο θυμάμαι που το είδα σε έκθεση και μίλησα μαζί τους είναι στην φιλοσοφία ότι εσύ δεν κάνεις πολλά και εγώ πληρώνομε τόσα κάθε διαμέρισμα να έρχομαι κάθε μήνα να παίρνω τις μετρήσεις. δεν ξέρω αν το εξέλιξαν και προσφέρουν (με το ανάλογο κόστος) το πρόγραμμα στον χρήστη να διαχειρίζεται αυτός τα πάντα όπως το ζητά ο Νάσος.
    σίγουρα ξεκινά από τα 3 και ανεβαίνει και μάλιστα μόνο η κεντρική οθόνη που ζητά για γενική διαχείριση θα του ρίξουν και κάνα 1000 στο κεφάλι.
    για να μην πούμε για bus knx που εκεί πάμε αλλού.
    μια ίσως επιλογή που μάλλον στα ίδια λεφτά θα πας είναι και το Αυτοματισμοί σπιτιού Celiane Ασύρματη ZigBee αλλά εκεί δεν γνωρίζω σίγουρα για όλα τα υλικά δηλαδή αν υπάρχει ηλεκτροβανα ασύρματη. μάλλον εκεί θα πρέπει να πάρουν ρεύμα από την πιο κοντινή πρίζα. πάντως ναι μπορεί να γίνει μια ερωτήσει και μελέτη. αλλά πρωτίστως πρέπει να σκεφτείς και αν θέλεις να μας πεις σε τη οικονομικό μέγεθος θέλεις να κινηθείς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νάσος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Βασικά το κόστος δεν είναι ο αποφασιστικός παράγοντας (εντάξει, σε κάποια λογικά πλαίσια...) αν βρω ακριβώς αυτό που θέλω.

    Το θέμα είναι ότι η λύση που πρότεινε ο Βασίλης καθώς και άλλες παρόμοιες που έχω δει και εγώ, κυρίως έχουν να κάνουν με πολυκατοικίες που θέλουν αυτόνομη θέρμανση, καταγραφή ωρών για κοινόχρηστα κτλ. Εμένα, προφανώς, δε με ενδιαφέρουν τίποτα από αυτά μιας και μιλάμε για μονοκατοικία στην οποία μένω μόνο εγώ

    Όπως είπα και στην αρχή, ψάχνω κάποιον επαγγελματία στο χώρο να αναλάβει και τη μελέτη και την εγκατάσταση.

    Thanks.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη mrelectro
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    WHE30
    • Ηλεκτρονική μονάδα για την κατανομή δαπανών που μετράει το ποσό θερμότητας που εκπέμπεται από κάθε θερμαντικό σώμα
    • Πεδίο εφαρμογής του είναι θερμαντικά συστήματα με κεντρική πηγή θέρμανσης (κεντρικός λέβητας) όπου η παραγόμενη θερμότητα διανέμεται σε διαφορετικούς καταναλωτές
    • Διαχρονικός και κομψός σχεδιασμός
    • Δυνατότητα κατανομής δαπανών ανά δωμάτιο και ανά θερμαντικό σώμα
    • Δυνατότητα λήψης και ελέγχου της αξιοπιστίας των μετρήσεων χωρίς την επίσκεψη στο χώρο σας
    RT56.05
    • Θερμοστατική κεφαλή θερμαντικών σωμάτων για ανεξάρτητη ρύθμιση θερμοκρασίας χώρου ανά θερμαντικό σώμα
    • Ελέγχει με ακρίβεια τη θερμοκρασία που επιθυμείτε. Δυνατότητα ρύθμισης από 8...28ο C
    • Εργονομικός και κομψός σχεδιασμός
    • Δυνατότητα άνω-κάτω ορίου θερμοκρασίας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όσο ζω...Μαθαίνω !

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νάσος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Βασίλη,

    ευχαριστώ για τα references. Το θέμα είναι, υπάρχει κάποιος που μπορεί να αναλάβει την όλη μελέτη και εγκατάσταση; Δε σκοπεύω να το κάνω μόνος μου

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικό ενισχυτή κεντρικής κεραίας.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-16, 21:56
  2. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-15, 14:02
  3. Πρόβλημα κεντρικής κεραίας.II
    By Αποστόλης1 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-10, 01:11
  4. Αυτοματισμός PID κεντρικής Θερμανσης
    By dal_kos in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-10, 09:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας