Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Αυτοματισμός για μεταφορά θερμού αέρα από ενεργεικό τζάκι

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή Αυτοματισμός για μεταφορά θερμού αέρα από ενεργεικό τζάκι

    Γεια χαρά σε όλους
    Αν και το θέμα δεν είναι αμιγώς ηλεκτρονικό, ωστόσο έχει να κάνει με αυτοματισμό γι αυτό και απευθύνομαι σε εσάς
    Θέλω να στείλω τον ζεστό αέρα από ένα ενεργειακό τζάκι σε δύο δωμάτια

    Για να γίνω πιο συγκεκριμένος εγώ θέλω να κάνω αυτό
    moter 0.jpg


    Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για έτοιμες λύσεις έπεσα στον παρακάτω σύνδεσμο

    http://www.darco.com.pl/en/product-o...ution-set.html

    Για το μοτέρ που κάνει αυτή την δουλειά βρήκα αυτό
    moter 1.jpg

    Το οποίο στην ουσία είναι δύο συσκευές σε μία

    moter 2.JPG

    Πρόκειται ουσιαστικά για μια συνδεσμολογία ενός μοτέρ μεταφοράς αέρα και ενός συστήματος bypass. Ο ζεστός αέρας από το τζάκι πάει στο σύστημα bypass και από εκεί στο μοτέρ που με την σειρά του τον προωθεί προς τα δωμάτια. . Όταν ο αέρας είναι κάτω από 40 κελσίου δεν δουλεύει τίποτα. Όταν ο αέρας είναι από 40-70 παίρνει μπρος το μοτέρ - βεντιλατέρ και ο αέρας προωθείται στα δωμάτια. Όταν ο αέρας ανέβει πάνω από 70 τότε ενεργοποιείται το bypass και ( μέσω ενός διμεταλλικού θερμοστάτη ) ανοίγει ( μηχανικά ) ένα damper το οποίο εισάγει κρύο αέρα περιβάλλοντος στο σύστημα. Το ίδιο συμβαίνει και όταν λόγω διακοπής ρεύματος δεν δουλεύει το μοτέρ οπότε πάλι όταν ο αέρας ανέβει πάνω από 70 κελσίου ξανανοίγει το damper και ο ζεστός αέρας βγαίνει μέσω του bypass στο περιβάλλον αντί να πάει στο μοτέρ και να το καταστρέψει ( λόγω υψηλής θερμοκρασίας του αέρα)

    Η λειτουργία του συστήματος περιγράφεται εδώ ( μεγενθύνετε την εικόνα)
    moter 3.JPG
    Και σε μια λεπτομέρεια από το εγχειρίδιο από το σύστημα bypass, φαίνεται αυτό που λέω εγώ διμεταλλικό έλασμα που ανοίγει το damper
    moter 4.JPG


    Το ερώτημά μου αφορά το bypass. Τι είδους θερμοστάτης ( στο εγχειρίδιο αναφέρεται σαν «διμεταλλικός θερμοστάτης» ) είναι αυτός που ανοίγει ΜΗΧΑΝΙΚΑ ( και όχι δίνοντας κίνηση σε κάποιος μοτέρ ) το damper. Μήπως το damper έχει κάποιο διμεταλλικό έλασμα πάνω του που το ανοιγοκλίνει αυτόματα ?

    moter 2.JPG
    Στην παραπάνω εικόνα με το κόκκινο βέλος έχω σημειώσει το damper που ανοιγοκλίνει μηχανικά


    Θα παρακαλούσα όσους θέλουν να βοηθήσουν ας εξαντλήσουν όλες τους τις γνώσεις να μου απαντήσουν πως μπορεί το damper να ανοιγοκλίνει μηχανικά, και μετά να μπουν πως μπορώ να το κάνω ηλεκτρονικά ( δεν έχω ούτε κάν αυτές τις στοιχειώδεις γνώσεις ηλεκτρονικής να το κάνω ηλεκτρονικά αλλά είμαι όλος αυτιά να ακούσω και την ηλεκτρονική λύση η οποία λογικά θα έχει μέσα και UPS για την περίπτωση διακοπής ρεύματος )
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ba99297 : 09-11-11 στις 17:03

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Καμιά γνώμη παιδιά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    μαλλον για διμεταλικο ελασμα προκειται.
    αυτο το φοραει το τζακι σου?
    αν θες παντως με ηλεκτρικο τροπο πρεπει να ξηλωθει το παλιο συστημα και να εφαρμοσεις ενα σερβομοτερ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Τετοιου ειδους μηχανικοι αυτοματισμοι ασφαλειας συνηθως υλοποιουνται με ελατηρια ή με αντιβαρα.
    Οταν υπαρχει ρευμα, ο μηχανισμος οπλιζει, αποθηκευοντας ενεργεια ειτε στο ελατηριο ειτε στο αντιβαρο. Η διμεταλικη επαφη (που προκαλει μηχανικη κινηση) απασφαλιζει το μηχανισμο και ανοιγει το damper.
    Με ηλεκτρικο τροπο προυποθετει ups/μπαταριες και κατ επεταση συντηρηση και συχνες δοκιμες. Η πιθανοτητα να μην δουλεψει οταν χρειαστει, παραμενει υψηλη.
    Αντιθετα το μηχανικο συστημα, καθοτι απλουστερο εχει περισσοτερες ελπιδες.

    Εχω δει κλαπετο της KW που παραμενει ανοιχτο οσο εχει ταση, και κλεινει μονο του μολις κοπει. Μια τετοια παραλλαγη χρειαζεσαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Βασίλη το τζάκι δεν έχει κανένα αυτοματισμό. Είναι μέν ενεργειακό αλλά για την κατανομή του αέρα στον χώρο έχει απλά τους αεραγωγούς. Εγώ θέλω να προσαρμόσω ένα μοτέρ που θα στέλνει τον αέρα στα δωμάτια. Εκεί λοιπόν βρηκα στο internet αυτό που αναφέρω στην αρχική ανάρτηση και προσπαθώ να καταλάβω πως ανοίγει το damper μηχανικά όταν η θερμοσκρασία στο σύστημα φτάσει του 70 κελσίου. Υποθέτω ότι πρόκειται για διμεταλλικό έλασμα το οποίο όταν φτάσει σε αυτή την θερμοκρασία κάμπτεται και ανοίγει το damper. Το θέμα είναι που μπορώ να βρώ ένα τέτοιο έλασμα για να υλοποιήσω τον συγκεκριμένο αυτοματισμό. Η "ηλεκτρονική" λύση χωρίς να την αποκλείω προυποθέτει όπως είπα και ύπαρξη ups στην περίπτωση της διακοπή του ρεύματος. Αν έχει κάποιος γνώμη για την μηχανική λύση ας βοηθήσει αλλά και για την ηλεκτρονική λύση με σερβομοτέρ είμαι όλος αυτιά για το τι θα χρειατσώ και με τι κόστος. Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν έχει διμεταλλικό έλασμα, αλλά στους εξαεριστήρες που έχουν περσίδες που ανοιγοκλείνουν με την τροφοδοσία υπάρχει το παρακάτω:

    Μια αντίσταση σε μορφή δισκίου (σαν ασπιρίνη φανταστείτε) συνδέεται με την παροχή του ρεύματος. Η αντίσταση αυτή ακουμπάει σε ένα μεταλλικό κουτάκι που είναι γεμάτο με ένα υλικό που μοιάζει με κερί. Στη μια πλευρά του κουτιού αυτού υπάρχει μια τρύπα στην οποία εφαρμόζει ακριβώς ένας πείρος βαλμένος κάθετα. Ο πείρος πιέζεται προς τα μέσα (για να μπει δηλ. στο κουτάκι) μέσω ενός ισχυρού ελατηρίου. Δουλεύει δηλ. σαν πιστόνι μέσα σε κύλινδρο. Όταν το κουτάκι αυτό ζεσταθεί μέσω της αντίστασης το "κερί" λιώνει και διαστέλλεται σπρώχνοντας τον πείρο προς τα έξω (έχει πολλή δύναμη). Όταν κρυώσει συστέλλεται και το ελατήριο καταφέρνει να μπήξει τον πείρο πιο μέσα. Όλο αυτό έχει διαστάσεις μερικών εκατοστών.

    Αν θες πάρε έναν τέτοιο φθηνό εξαεριστήρα και βγάλε αυτό το μηχανισμό. Θα βγάλεις και την αντίσταση και θα το ζεστάνεις να δεις σε ποιες θερμοκρασίες κινείται για να δεις αν σου κάνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ba99297 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη το τζάκι δεν έχει κανένα αυτοματισμό. Είναι μέν ενεργειακό αλλά για την κατανομή του αέρα στον χώρο έχει απλά τους αεραγωγούς. Εγώ θέλω να προσαρμόσω ένα μοτέρ που θα στέλνει τον αέρα στα δωμάτια. Εκεί λοιπόν βρηκα στο internet αυτό που αναφέρω στην αρχική ανάρτηση και προσπαθώ να καταλάβω πως ανοίγει το damper μηχανικά όταν η θερμοσκρασία στο σύστημα φτάσει του 70 κελσίου. Υποθέτω ότι πρόκειται για διμεταλλικό έλασμα το οποίο όταν φτάσει σε αυτή την θερμοκρασία κάμπτεται και ανοίγει το damper. Το θέμα είναι που μπορώ να βρώ ένα τέτοιο έλασμα για να υλοποιήσω τον συγκεκριμένο αυτοματισμό. Η "ηλεκτρονική" λύση χωρίς να την αποκλείω προυποθέτει όπως είπα και ύπαρξη ups στην περίπτωση της διακοπή του ρεύματος. Αν έχει κάποιος γνώμη για την μηχανική λύση ας βοηθήσει αλλά και για την ηλεκτρονική λύση με σερβομοτέρ είμαι όλος αυτιά για το τι θα χρειατσώ και με τι κόστος. Ευχαριστώ
    αν καταλαβα καλα και μαλλον καταλαβα εχεις αεραγωγους οι οποιοι ειναι μεσα στο χωνι της καμιναδας (χωρις να επικοινωνουν με τα καυσαερια),σωστα?
    γιατι να βαλεις ταμπερ?
    κατι σαν αυτο δεν ειναι ? http://www.thermozel.gr/?popup=683&s...oid683=991-256

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Πιθανότατα ηλεκτρομηχανικό θερμοστάτη θα έχει ρε παιδιά, και θα οπλίζει καναν ηλεκτρομαγνήτη για το damper... οπότε:
    - Όταν κόβεται το ρεύμα ξεοπλίζει ο ηλεκτρομαγνήτης και ανοίγει το damper.
    - Όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία >70 ανοίγει η επαφή του θερμοστάτη ξεοπλίζει ο ηλεκτρομαγνήτης και ανοίγει το damper.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.
    Για να γίνω πιο συγκεκριμένος παραθέτω ορισμένες εικόνες ( θα το κάνω και στην αρχική ανάρτηση )
    εγώ θέλω να κάνω αυτό
    moter 0.jpg

    Για το μοτέρ που κάνει αυτή την δουλειά βρήκα αυτό
    moter 1.jpg

    Το οποίο στην ουσία είναι δύο συσκευές σε μία

    moter 2.JPG


    Στην παραπάνω εικόνα με το κόκκινο βέλος έχω σημειώσει το damper που ανοιγοκλίνει μηχανικά
    Η λειτουργία του συστήματος περιγράφεται εδώ ( μεγενθύνετε την εικόνα)
    moter 3.JPG
    Και σε μια λεπτομέρεια από το εγχειρίδιο από το σύστημα bypass, φαίνεται αυτό που λέω εγώ διμεταλλικό έλασμα που ανοίγει το damper
    moter 4.JPG
    Και επαναλαμβάνω το ερώτημα. Που μπορώ να βρω στο εμπόριο ένα τέτοιο έλασμα ή αυτοματισμό που να ασυστέλεται ή διαστέλεται στους 70 βαθμούς

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Το κλαπέ θα του δώσεις κίνηση από κάποιο μοχλό σωστά? Εσύ μπορείς να το κινήσεις η ηλεκτρικά (με μπαταρίες, μοτέρ, αισθητήρες κλπ κλπ) ή μηχανικά μέσω εμβόλου εκμεταλευώμενος την διαστολή και συστολή ενός ρευστού (κάτι αντίστοιχο γίνεται και στους θερμοστάτες του αυτοκινήτου) τώρα μπορείς να βάλεις ένα δοχειάκι και να δίνει σε έμβολο ή δίσκο όπως αναφέρθηκε ποίο πάνω! Δες σε καταστήματα με υδραλικοπνευματικα μήπως έχουν κάτι εξειδικευμένο.
    Το βρήκα!!! Στα παλαιού τύπου αυτοκίνητα με τις πλατίνες την προ-πορεία ανάφλεξης την έδινε με βάση την υποπίεση από την πολλαπλή εισαγωγής μέσω ενός δίσκου, εσύ σύνδεσε το μ ένα κλειστό δοχείο και όταν αυτό ζεσταθεί θα σπρώξει το μοχλό που κλείνει το ταμπερ.
    Κάτι τέτοιο δηλαδή http://www.tpub.com/content/doe/h1013v2/css/h1013v2_165.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σταθμός θερμού αέρα
    By diamadiss in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-16, 16:17
  2. Πιστολάκι θερμού αέρα
    By mtzag in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-13, 21:34
  3. Ακροφύσια για πιστόλι θερμού αέρα
    By Inferno in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-11, 00:27
  4. Γνώμες για σταθμό θερμού αέρα
    By shoco in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-10, 05:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας