Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 55

Θέμα: Ηλεκροποντα

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή Ηλεκροποντα

    Γεια σας ,θα ηθελα τη βοηθεια σας ,σχετικα με ενα θεμα το οποιο με απασχολει.
    Στη δουλεια που εργαζομε κολλαμε λαμαρινες κ κυριως συρματα με τη μεθοθος "συγκολλησης με αντισταση"κοινος ηλεκροποντα.

    Για οσους δεν γνωριζουν,αναφερω πως μια ηλεκροποντα http://www.bilba.com.au/images/produ...593_600020.jpg(τουλαχιστων αυτης μορφης)αποτελειτε στη ουσια απο ενα μετασχηματιστη.
    Την στιγμη που ενωνοντε τα 2 ηλεκροδια ,εχοντας αναμεσα τα μεταλλα προς συγκοληση,αφου πιεζοντε απο τα ηλεκροδια,εκεινη τη στιγμη τροφοδοτητε το πρωτευον κυκλωμα με 220v ή 380v (αναλογα) κ στο δευτερεον του μετασχηματιστη οπου ειναι τα ηλεκροδια εχουμε (μετρηση χωρις φορτιο)ταση 1-2 volt (το πολυ)και Αmber 10.000Amber(αναλογα).Αυτο ειναι το ρευμα περιπου για να εχουμε συγκολληση με αυτου του ειδους ηλεκροποντα.

    Στη δουλεια ομως προεκυψε η αναγκη για μια ηλεκροποντα αυτης της μορφης http://www.weldingsuppliesdirect.co....corpionnew.jpg. Οπως παρατηρητε η διαφορα ειναι πως τα χοντρα ηλεκροδια της κλασσικης ηλεκροποντας ,εχουνε αντικαταστηθει με 2 μετρων περιπου χοντρα καλωδια,(ενα για καθε ηλεκροδιο),καθιστοντας την ηλεκροποντα "φορητη".

    Λογο οτι ειχαμε μια ηλεκροποντα που δεν χρησιμοποιουσαμε,αποφασισα λοιπον να τη μετατρεψω σε "φορητη"με χοντρα καλωδια οπως τη δευτερη φωτο,μιας και θα εξυπηρετουσε αφανταστα μια ηλεκροποντα αυτης της μορφης.

    Στη πορεια ομως και ενο κατασκευασα τη φορητη ηλεκροποντα με επιτυχια,βγαζοντας τα ηλεκροδια της κλασσικης ηλεκροποντας και βαζοντας τα χοντρα 2μετρα καλωδια στη θεση τους,διαπιστωσα πως κατι τρεχει!!!
    Η ηλεκροποντα κολλαγε μεν αλλα το ρευμα της ηταν πολυ ασθενες,επρεπε να τη βαλω στο 5 (απο το 1 που κολαμε) και παλι ηταν ασθενες πολυ,και τα καλωδια πηραν φωτια!(ζεσταθηκαν εννοω υπερβολικα).

    Προφανως το ρευμα για κατι τετοιο ειναι διαφορετικο,ομως τι γινετε?επισης απο οτι ειδα τα χαρακτηριστικα μιας τετοιας ηλεκροποντας η ταση του δευτερευοντος ειναι 8-10 volt (απο 1v που ειναι στη δικη μου),επισης ειναι dc...!

    Μπορει να μου εξηγησει καποιος τι γινετε ?
    Επισης το δευτερων κυκλωμα του μετασχηματιστη της κλασικης ποντας ειναι μια σπειρα (και ουτε μια μιση θα ελεγα σχηματιζει ενα U ,απο χοντρο αγωγο -παφιλες χαλκου),ο U αυτο βγαινει και μπορω να τυλιξω ενα αλλο δευτερευων απο καλωδιο οπου θα εχει τουλαχιστων 8 σπειρες.Θελω να ρωτησω αλλαζει η ταση εξοδου του μετασχηματιστη ετσι που αλλαξε ο λογος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Αν απο 1 σπείρα βάλεις 8 ή όσες θες(δεν έχει σημασια) με ίδιο ίδιο πάχος, το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να ανεβάσεις την τάση. Τα Α θα μείνουν τα ίδια.
    Εγώ πάντως νομίζω ότι η τάση δεν έπαιξε ρόλο στο κάψιμο των καλωδίων.

    Το λες και μόνος σου, το ρευμα ήταν πολύ ασθενές. Αρα τα καλώδια ήταν πολύ μικρά θα δεν μπορούσε να περάσει το ρεύμα. Βάζοντας μεγάλα καλώδια, δεν θα έχεις πρόβλημα.
    Μπορεί και να λέω βλάκειες! Ας πεί και κάποιος άλλος

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461

    Προεπιλογή

    υπάρχει μεγάλη πτώση τάσεως στα καλώδια, που θα πρέπει να είναι ειδικά, και βέβαια μεγαλύτερη τάση στον Μ/Σ για να καλύψει τις απώλειες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GR_KYROS για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (28-11-11)

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Neuraxia
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Νορβηγία
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Τι τύπο καλώδια έβαλες ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Εγώ είμαι Πόντιος, εσύ τι δικαιολογία έχεις?

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή

    Είναι σαν να έχεις μια πρίζα και και να συνδέεις ας πούμε μια σόμπα αντιστάσεων 2 η 2,5 kw με καλώδιο 0.5mm στην αρχή θα πάει να ανάψει αλλα λόγω της θερμοκρασίας που θα αναπτυχθεί στον αγωγό θα εκτοξευτεί η αντίσταση του αγωγού και θα είναι σαν να τροφοδοτείτε η σόμπα με 100 volt αντί για 230!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomasg24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι σαν να έχεις μια πρίζα και και να συνδέεις ας πούμε μια σόμπα αντιστάσεων 2 η 2,5 kw με καλώδιο 0.5mm στην αρχή θα πάει να ανάψει αλλα λόγω της θερμοκρασίας που θα αναπτυχθεί στον αγωγό θα εκτοξευτεί η αντίσταση του αγωγού και θα είναι σαν να τροφοδοτείτε η σόμπα με 100 volt αντί για 230!
    Δεν νομιζω.. Αν παρουμε τον τυπο για αυξηση θερμοκρασιας αγωγου και βαλουμε R0(Αρχικη) 1Ω α χαλκου(θερμοκρασιακος συντελεστης) ισο με 3.9*10^-3 και τελικη θερμοκρασια 100C (που ειναι παρα πολυ) βλεπουμε οτι τελικα η αντισταση μας γινεται 1.3Ω.
    Δεν εκτοξευεται και τοσο..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    - ποστάρω με μιάμιση ώρα καθυστέρηση, καθώς η ΟΝ μου κάνει νερά τώρα τελευταία, κανονικά θα ήταν αμέσως μετά την πρώτη απάντηση του PCMan… -


    Όπως είπε και ο PCMan, μάλλον έβαλες μικρότερης διατομής καλώδια από όσο θα έπρεπε.


    Τι καλώδιο είχε κανονικά το μηχάνημα? Ή είχε μπάρα χαλκού? Δεν μπορείς να βάλεις πιο λεπτά καλώδια γιατί δεν μπορούν να περάσουν τα αμπέρ και έχουν και «μεγάλη» αντίσταση αν το ρεύμα είναι της τάξης των χιλιάδων αμπέρ, άρα ας πούμε ότι γίνεται το ίδιο με όταν κολλάς λαμαρίνα, τα καλώδια ανεβάζουν θερμοκρασία.

    Αν θες πες μου μερικά από τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος και βάλε καμιά φωτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παίζω κι εγώ με κάτι τέτοιο (σε μικρότερη κλίμακα) και βλέπω ότι ακόμα και με πολύ χοντρά καλώδια, υπάρχει θέμα, ειδικά όταν το μήκος είναι πάνω από 20-30 εκατοστά


    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Tα καλωδια που εβαλα παιδια ειναι καλωδια χοντρα ηλεκροκολλησεως και παχος αντιστοιχα της ηλεκροποντας που θελω να φτιαξω http://www.weldingsuppliesdirect.co....corpionnew.jpg.Δηλαδη και η ηλεκροποντα αυτη, τετοιας διατομης καλωδια εχει και δουλευει,επομενος κατι αλλο ειναι νομιζω.

    Εκανα ενα σχεδιο προχειρο να εχετε ενα πλανο http://s11.postimage.org/poq09nr1f/jkklk0001.jpg (το αναψυκτικο ειναι για προσδιορισετε το μεγεθος περιπου)
    Το σιγουρο ειναι πως με το μηκος των καλωδιων υπαρχει πτωση τασης ,και απο 1volt δεν φτανει τιποτα ,για το ρευμα ιδεα δεν εχω (amber).
    Eαν εφαρμοσω το δευτερο σκιτσο θα εχω μεγαλυτερη ταση δηλαδη?οπου αλλαξε ο λογο των σπειρων?

    Τελος για το φαινομενο επαγωγικη αντισταση τι γνωριζετε?Επισης δεν ειμαι σιγουρος 100% αν στα καλωδια της ηλεκροποντας που θελω να φτιαξω κυκλωφορει DC ,και αν ναι τι διαφορα μπορει να κανει το συνεχες για τετοια εφαρμογη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Δηλαδή έβαλες καλώδιο που αντέχουν περίπου 200A σε ηλεκτροπόντα που εκεί έχεις 20000Α???
    Αν έχει 1 σπείρα τυλιγμένη και τις κάνεις 3, τότε από 1V θα έχεις 3V. (Στην περίπτωση σου, 1V την σπείρα να υπολογίζεις όσο παχιά και αν είναι)
    Αν όμως βάλεις λεπτότερο σύρμα τότε θα πέσουν τα Α..

    Βλέπω ότι έχεις αντικαταστήσει την λάμα με σύρμα. Το σύρμα είναι κατά πάρα πολύ λεπτότερο από την λάμα άρα τα Α σου θα πέσουν κατακόρυφα.

    Στο δεύτερο σκίτσο δείχνεις πάνω 3 σπείρες και κάτω 5. Τι ισχύει?

    Αν το κάνεις όπως στο δεύτερο κάτω σκίτσο τοτε θα βγάλει 5V και το πολύ 600Α

    ΥΓ. Είσαι θεός στη ζωγραφική!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας