Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Χρονοδιακόπτης για θερμοσίφωνα

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη nikomas50
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Χρονοδιακόπτης για θερμοσίφωνα

    Η γυναίκα μου ξεχνάει μονίμως να κλείσει τον ηλιακό θερμοσίφωνα όταν τον ανάβει το πρωί με αποτέλεσμα να καταναλίσκει άσκοπα ενέργεια τις ημέρες που υπάρχει επαρκής ηλιοφάνεια.
    Επειδή είμαι ελαφρώς ανίδεος από το τί σχετικό κυκλοφορεί στο εμπόριο, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου σχεδιάσει ένα σύστημα για να το βάλω στον ηλεκτρικό πίνακα του σπιτιού (έχει άφθονο χώρο) σε αντικατάσταση του διακόπτη του θερμοσίφωνα, ώστε να οπλίζει με ένα μπουτόν για μισή ώρα κάθε φορά;
    Και κυρίως να μου πει και από πού θα προμηθευτώ τα απαιτούμενα υλικά.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Νίκος

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Πρώτο post σε εντελώς λάθος κατηγορία. Εδώ δεν μπορεί να απαντήσει κανείς btw.
    Το θέμα μεταφέρεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    αγαπητε φιλε, πρωτον θα πρεπει η ιδια να καταλαβει οτι το να αφηνει ανοιχτο τον οποιοδηποτε θερμοσιφωνα η μεγαλη παροχη ειναι ειδικα στις μερες μας καθαρη σπαταλη. εγω θα σου προτεινα εναν χρονοδιακοπτη σε συνδιασμο με ρελλε (και τα δυο ραγας). θα ενεργοποιειται ο θερμοσιφωνας για 15-20 λεπτα καθε μερα συμφωνα με τον προγραμματισμο και θα κλεινει μονος του. αφου βλεπω οτι δεν εχεις και μεγαλη σχεση με τα ηλεκτρολογικα θα προτεινα να υλοποιησει το κυκλωμα καποιος πιο σχετικος.
    επισης θα προτεινα και κατι αλλο που δεν εχει κοστος. χρειαζεται ομως θεληση. αλλαγη των συνηθειων. τι εννοω? το καλοκαιρι ο ηλιακος εχει σε εμενα αφθονο νερο ολο το 24ωρο. τωρα τον χειμωνα ομως αλλαζουν. το πρωι ο ηλιακος εχει χλιαρο προς το ζεστο αλλα σε καμια περιπτωση δεν επαρκει για ζεστο μπανιο. ε το καλοκαιρι κανω μπανιο οποια ωρα της μερας γουσταρω. τωρα ομως προγραμματιζουμε το μπανιο της ημερας αργα το μεσημερι εως το βραδυ που εχει ζεστανει το νερο και δεν εχει προλαβει να κρυωσει. αν επεμενα να κανω το μπανιο μου το πρωι μεσα στον χειμωνα θα επρεπε να αναβω το πρωι τον ηλιακο για 10-15 λεπτα. με αυτην την αλλαγη σηνηθειας για τον χειμωνα ομως δεν τον αναβω ουτε λεπτο. ειναι μερικα πραγματα βρε παιδια που δεν χρειαζονται να εχει παει κανεις πανεπιστημιο. θεματα απλης νοημοσυνης ειναι... τωρα αν η αλλη επιμενει να τον αναβει και να τον ξεχναει ανοιχτο ισως θα πρεπει να επαναδιαπραγματευτεις το θεμα της προικας....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikomas50 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γυναίκα μου ξεχνάει μονίμως να κλείσει τον ηλιακό θερμοσίφωνα όταν τον ανάβει το πρωί με αποτέλεσμα να καταναλίσκει άσκοπα ενέργεια τις ημέρες που υπάρχει επαρκής ηλιοφάνεια.
    Επειδή είμαι ελαφρώς ανίδεος από το τί σχετικό κυκλοφορεί στο εμπόριο, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου σχεδιάσει ένα σύστημα για να το βάλω στον ηλεκτρικό πίνακα του σπιτιού (έχει άφθονο χώρο) σε αντικατάσταση του διακόπτη του θερμοσίφωνα, ώστε να οπλίζει με ένα μπουτόν για μισή ώρα κάθε φορά;
    Και κυρίως να μου πει και από πού θα προμηθευτώ τα απαιτούμενα υλικά.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Νίκος
    Αφού έχει ηλιοφάνεια, ο θερμοσίφωνας δεν θα ενεργοποιηθεί. Έχει θερμοστάτη και η δουλειά του είναι να τον απενεργοποιεί όταν έχει φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία.

    Χρήσιμο θα ήταν να χαμηλώσεις τη θερμοκρασία του προκειμένου να μην ξοδεύεις ενέργεια για να φτάσεις το νερό σε κάποια θερμοκρασία που δεν το αντέχεις και θα το ξανακρυώσεις για να το χρησιμοποιήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον antonis_p για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (01-12-11)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461

    Προεπιλογή

    Μόνο για έμπειρους σε κατασκευές 220v
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54889

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη nikomas50
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν στο ερώτημά μου, κυρίως τον xsterg ο οποίος κατεννόησε απόλυτα τί ακριβώς ζητώ να κάνω.
    Βαγγέλη διάβασα τα πάντα στο λινκ που έδωσες αλλά δε νομίζω ότι έχουν καμμία σχέση με αυτό που ζητώ.
    Αντώνη η ηλιοφάνεια ξεκινά αρκετά λεπτά ή/και ώρες μετά τη στιγμή που εγώ θέλω να σβήνει ο θερμοσίφωνας.
    Επίσης δε δήλωσα πλήρως άσχετος σε θέματα ηλεκτρολογικά, απλά ζήτησα αν γνωρίζει κάποιος συγκεκριμένα εξαρτήματα του εμπορίου που θα μπορούσα να προμηθευτώ να μου τα προτείνει (ανεξάρτητα από το κόστος της κατασκευής).
    Υποδείξτε μου λοιπόν αν έχετε την καλοσύνη ένα συγκεκριμένο κατάλληλο χρονοδιακόπτη ράγας και ένα ρελαί ράγας που να μπορεί να σηκώσει τα 20-25Α που περνούν περίπου από την αντίσταση του θερμοσίφωνα και τα υπόλοιπα θα τα βρω.

    Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=57613&page=3

    αλλά μην ξεχνάς.

    Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #8
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη nikomas50
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=57613&page=3

    αλλά μην ξεχνάς.

    Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!
    Ευχαριστώ πολύ! Αυτό ακριβώς ζητούσα.
    Μιλάς φυσικά για το δικό σου διορθωμένο σχέδιο (αυτό με το ροζουλί).
    Όταν βρω χρόνο θα το φτιάξω.
    Να είσαι καλά!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ειδοποίηση για θερμοσίφωνα
    By selectronic in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-17, 16:50
  2. Χρονοδιακόπτης για ηλεκτροπόντα!
    By midakos in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-13, 16:11
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-12, 21:19
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-11, 22:52
  5. Χρονοδιακόπτης για ή με ρελέ
    By alexioualexios in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-10, 01:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας