Γεια σας συμforumites! Γράφτηκα μόλις προχτές στο site για ενημερωτικούς κυρίως λόγους μιας και δεν έχω γνώσεις ηλεκτρολογικές αλλά έπρεπε να τοποθετήσω κάποιες και να αλλάξω κάποιες άλλες πρίζες ρεύματος αλλά και κάποιους διακόπτες στο σπίτι που νοικιάζω εδώ και ένα χρόνο. Όμως ενώ έχω αλλάξει τις περισσότερες πρίζες ήδη, προέκυψαν κάποια προβλήματα και θα ήθελα τη γνώμη σας. Συγχωρέστε τυχόν λάθη μου που οφείλονται στην αμάθεια μου και το ότι το κείμενο είναι μεγάλο και ίσως σας κουράσει.

Το σπίτι έχει ένα μεγάλο τριφασικό πίνακα όπου λειτουργεί σαν μονοφασικός μιας και έχουμε μονοφασικό ρολόι δεη (αλλά το είπε και ηλεκτρολόγος). Το ρολόι της δεη είναι μέσα στην κεντρική είσοδο του κτιρίου και μπορώ να κλείνω το ρεύμα με ένα πράσινο διακόπτη που έχει αφού κατεβάσω ένα διαφανές από πλέξιν γκλας συρόμενο πορτάκι (κάτι που επιτρέπεται μιας και μου το είπε αυτός που έκανε καταμέτρηση για τη δεη)


Το σπίτι συνολικά έχει 26 υποδοχές για πρίζες ρεύματος. Αυτές που έχει είναι ως επί το πλείστον μάρκας metesan (κάποιες σπασμένες κάποιες καλές), και εγώ αγόρασα για αντικατάστασή τους καμιά δεκαριά πρίζες legrand cariva. Έτσι τοποθέτησα αυτές που αγόρασα διάσπαρτες σε όλο το σπίτι αλλάζοντας ταυτόχρονα θέση σε κάποιες από τις υπάρχουσες γερές metesan. Όλες οι πρίζες παλιές και νέες είναι σούκο (αν το γράφω σωστά).

Τη φάση(καφέ ή μαύρο ήταν) τον ουδέτερο( γκρι ήταν) και τη γείωση (κίτρινη ήταν) τα έβρισκα με ένα ηλεκτρολογικό κατσαβίδι αλλά είδα και τη σύνδεση από τις υφιστάμενες πρίζες. Στη φάση το κατσαβίδι άναβε, στον ουδέτερο όχι αλλα ούτε και στη γείωση που από ότι είδα ήταν η κίτρινη.

Σε ότι αφορά τις legrandέβαλα τον ουδέτερο στο γράμμα Ν, την φάση στο γράμμα L και την γείωση στο κέντρο εκεί που έχει τη σήμανση της γείωσης. Τοποθέτησα το μεταλλικό πλαίσιο έτσι ώστε να διαβάζονται τα γράμματα με αποτέλεσμα οι υποδοχές των καλωδίων να είναι από κάτω (ενώ τα καλώδια μέσα στο κουτί του τοίχου κατεβαίνουν από πάνω), όπου και έβαλα τελικά τα καλώδια φέρνοντάς τα από πίσω από τη πρίζα κάθε φορά. Υπήρχε μήκος οπότε δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα. Μόνο που τα έσφιγγα πολύ γιατί κάποιες φορές έφευγαν αν δεν τα έσφιγγα.

Στις metesan ήταν πιο εύκολη η τοποθέτηση σε ότι αφορά τα καλώδια . Στη σήμανση όμως που ήταν Ρ1 και Ρ2 δεν ήξερα τι να κάνω και έβαλα τον ουδέτερο στην υποδοχή με σήμανση Ρ1 και την φάση στη Ρ2 , ενώ την γείωση εκεί που χει τη σήμανση της γείωσης.

Πάμε στα προβλήματα:

1. Ενώ σε όλες τις πρίζες όταν βάζω το κατσαβίδι στην αριστερή που είναι η φάση ανάβει και δεξιά που είναι ο ουδέτερος δεν ανάβει, έχω μια πρίζα όπου ανάβει το κατσαβίδι και στις δύο τρύπες της ενώ δεν δίνει ρεύμα σε καμία συσκευή άρα δεν λειτουργεί καμία συσκευή σε αυτή τη πρίζα, ούτε το ρολόι που καταναλώνει 6 w.
Τι μπορεί να φταίει;

2. Το ποιο σοβαρό είναι ότι σήμερα έβγαλα έβαλα και ξαναέβγαλα έναν κινέζικο φακό στη πρίζα (που παρεμπιπτόντως χτές μου χε πέσει κάτω ) και με τίναξε το ρεύμα κανα 2 δεύτερα. Αυτή η συσκευή είναι φακός απλός μπροστά και ledστο πλάι – ραδιοφωνάκι που με ένα κλιπσάκι σύρεις 2 μεταλλικά ποδαράκια (σαν αυτά που έχει κάθε αρσενική πρίζα συσκευής) προς τα έξω και με μία προσάρτηση τον βάζεις σε σούκο και τον φορτίζεις (έχει μέσα του μάλλον μπαταρία – δεν τον έχω ανοίξει ποτέ). Μετά πιάνοντας τον με πένσα με πλαστικές λαβές και ξανά βάζοντας – βγάζοντας τον, είδα ότι πέταγε σπίθες εκεί που ενώνονταν τα αρσενικά μεταλλικά του φακού με τις θηλυκές υποδοχές της προσάρτησης. Το έκανε αυτό σε όποια πρίζα σούκο του σπιτιού και αν έβαλα την προσάρτηση.

3. Αγχωμένος μήπως έκανα καμιά πατάτα έβαλα ένα ρολόι σε διάφορες πρίζες των έξι watt και δεν πέταγε σπίθες.
Όμως το πιστολάκι των 1400 wattκαι μία μπαλαντέζα με προσαρτημένο καλώδιο ρεύματος που καταλήγει σε ντουί με οικονομική λάμπα 23 watt, (που δοκίμασα γιατί έχουν ψιλή αρσενική πρίζα και μπορούσα να δω στις τρύπες της θηλυκής) όταν τα έβαζα στις πρίζες, οι θηλυκές έβγαζαν μια φωτεινή λάμψη μέσα από τις τρυπούλες τους. Χωρίς να με τινάξει το ρεύμα.

4. Και κάτι που δεν έχει σχέση με τα ανωτέρω: μια πρίζα σούκο που βρίσκεται κάτω από διακόπτη αλε ρετούρ, για φάση έχει ένα καλώδιο μικρό που η άλλη του άκρη καταλήγει ενωμένη με τη φάση του διακόπτη αλε ρετούρ μέσα στην υποδοχή της φάσης του διακόπτη. Είναι σωστό αυτό; Πάντως τη χρησιμοποιούσαμε τόσο καιρό τη πρίζα.

Πείτε μου αν βγάζετε καμιά άκρη.. τι πατάτα έχω κάνει; Μήπως έχω σφίξει πολύ τα καλώδια και δεν έπρεπε;

Ή μήπως συνέβαινε αυτό με τη λάμψη αλλά εγώ δεν το είχα παρατήρησα πριν γιατί δεν ασχολήθηκα..
Αυτό πάντως με το φακό πρώτη φορά συνέβη σήμερα.
Ένα χρόνο που μένω εδώ δεν είχα παρατηρήσει τη λάμψη με τις πρίζες παρά μόνο σε διακόπτες του σπιτιού, που από ότι διάβασα στο siteαυτό ίσως είναι κρουστική τάση.. αποκρουστική θα λεγα..


Σίγουρα σας κούρασα.. αναμένω απάντηση και ευχαριστώ για την υπομονή και την όποια απάντηση εκ των προτέρων.