Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: τροφοδοσία ηλεκτρομαγνητη

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη αντρικος
    Όνομα
    ανδρεας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    3

    UnHappy τροφοδοσία ηλεκτρομαγνητη

    καλησπέρα σας. εχω εναν ηλεκτρομαγνήτη μίζας αυτοκινήτου(μπουτόν). θα τον χρησημοποιήσω σε μια ιδιοκατασκευή,αλλα η απορία μου ειναι στην τροφοδοσία του.το μόνο που ξέρω γιαυτόν ειναι η ταση του 12volt.η λειτουργεια του θα είναι στιγμιαία.δοκίμασα τροφοδοτικό απο υπολογιστή 300w-13Α που του έβαλα μια ασφάλεια 10Α και την έκαψε.σύνδεσα παράλληλα άλλο ένα τροφοδοτικο 350w,αλλα μάλλον έχει καποια προστασία φορτίου και σταματάει για λίγο η λειτουργια του. η κατασκευή μου με μπαταρία αυτοκινήτου λειτουργέι κανονικά.αλλα θελω τροφοδοσία απο το δικτυο.Εάν γνωριζει καποιος πόσα περίπου Αμπερ τραβάει ο μαγνήτης μου,και τι τροφοδοτικό θα ήταν καταλληλο,(οικονομική λυση) θα με βοηθούσε πολυ.. Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αντρικος Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα σας. εχω εναν ηλεκτρομαγνήτη μίζας αυτοκινήτου(μπουτόν). θα τον χρησημοποιήσω σε μια ιδιοκατασκευή,αλλα η απορία μου ειναι στην τροφοδοσία του.το μόνο που ξέρω γιαυτόν ειναι η ταση του 12volt.η λειτουργεια του θα είναι στιγμιαία.δοκίμασα τροφοδοτικό απο υπολογιστή 300w-13Α που του έβαλα μια ασφάλεια 10Α και την έκαψε.σύνδεσα παράλληλα άλλο ένα τροφοδοτικο 350w,αλλα μάλλον έχει καποια προστασία φορτίου και σταματάει για λίγο η λειτουργια του. η κατασκευή μου με μπαταρία αυτοκινήτου λειτουργέι κανονικά.αλλα θελω τροφοδοσία απο το δικτυο.Εάν γνωριζει καποιος πόσα περίπου Αμπερ τραβάει ο μαγνήτης μου,και τι τροφοδοτικό θα ήταν καταλληλο,(οικονομική λυση) θα με βοηθούσε πολυ.. Ευχαριστω

    απο οτι ξερω στο περιπου η μιζα τραβαει 40Α στο περιπου απο οτι ξερω(ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ) εξαρταται βεβαια απο το αμαξι
    μπορεις να δεις στο αυτοκινητο στις ασφαλειες ποσα αμπερ ασφαλεια εχει

    ΦΙΛΙΚΑ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    350

    Προεπιλογή

    Η μίζα είναι ο μόνος κινητήρας στο αυτοκίνητο που δεν είναι ασφαλισμένος, λόγω της τεραστίας κατανάλωσης.

    Το λεγόμενο βαρελάκι της μίζας τραβάει περί τα 30Α

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Η μίζα μπορεί να τραβήξει μέχρι περίπου 150Α χωρίς φορτίο και με φορτίο μέχρι 250Α. Αυτά σε μίζα απο ένα απλό αμάξι.
    Αλλιώς δε θα υπήρχε λόγος οι (απλές) μπαταρίες αυτοκινήτων να έχουν ρεύμα εκκίνησης 400Α.

    Τα τροφοδοτικά που βάζεις είναι γατάκια! Τι θέλεις να φτιάξεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη αντρικος
    Όνομα
    ανδρεας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    ενοω μόνο τον ηλεκτρομαγνήτη που σπρώχνει το γρανάζι της μίζας στο βολάν τη στιγμή της εκκίνησης του αυτοκινήτου. όχι ολόκληρη τη μίζα.θα μπορόυσα να χρησημοποιήσω 3-4 τροφοδοτικά απο υπολογιστη άν αυτο θα απέδιδε..η μια μπαταρία αυτοκινήτπου μόνιμα συνδεδεμένη σε φορτιστή...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αντρικος Εμφάνιση μηνυμάτων
    η μια μπαταρία αυτοκινήτπου μόνιμα συνδεδεμένη σε φορτιστή...
    φυσικα αυτη η λυση
    φιλικα............................................ ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη αντρικος
    Όνομα
    ανδρεας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρων. σκέφτηκα αν κάποιος πυκνωτής σε συνδυασμο με τα 2 τροφοδοτικά θα έδινε τα στιγμιαία απαραίτητα Αμπερ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.
    Ανδρέα, πιστεύω πως γύρο στα 20 Α τραβά ο Η/Μ, για να μάθεις ακριβώς πόσα Α τραβάει θα μπορούσες να του κάνεις μια αμπερομέτρηση με προσωρινή τροφοδότηση από μια μπαταρία αυτοκινήτου ή σε έλλειψη αμπερομέτρου ρώτησε ηλ αυτοκινήτων.
    Τώρα για να συνδέσεις παράλληλα τροφοδοτικά ναι μεν γίνεται, αλλά τα τροφοδοτικά πρέπει να έχουν ίδιες χαρακτηριστικές, προτιμότερο θα ήταν ένα τροφοδοτικό καταλλήλου ισχύος και φυσικά και τάσης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοσία M/B
    By Papas00zas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-12, 21:21
  2. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ-ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΗ
    By plc-peatmo in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-10, 19:50
  3. τροφοδοσία pc
    By jeik in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-08, 21:56
  4. Τροφοδοσία τι ?
    By billys7 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-08, 16:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας