Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Αντικατάσταση Θυροτηλεόρασης σε διαμέρισμα παλιάς πολυκατοικίας

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    EYH
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    14

    Question Αντικατάσταση Θυροτηλεόρασης σε διαμέρισμα παλιάς πολυκατοικίας

    Καλησπέρα σας
    Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας με ένα μικρό προβληματάκι που αντιμετωπίζω.
    Στα πλαίσια μιας ανακαίνισης που θέλω να κάνω, θα ήθελα να αλλάξω την θυροτηλεόραση που έχω στο διαμέρισμά μου, η οποία είναι παλιά, ασπρόμαυρη και πρέπει να είναι από τις πρώτες που είχαν βγει στην αγορά.Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να καταλάβει από την φωτό.
    1.jpg
    Θα ήθελα λοιπόν να την αλλάξω με κάποια πιο νέου τύπου και όχι απαραίτητα με οθόνη, ιδανικά θα ήθελα θυροτηλεόραση αλλά αν δεν γίνεται θα αρκεστώ σε ένα απλό ακουστικό!
    Ξέρω ότι είναι δύσκολο και ότι κανονικά θα πρέπει να αλλαχτεί η μπουτονιέρα και όλων των διαμερισμάτων οι θυροτηλεοράσεις.
    Δυστυχώς είναι 21 διαμερίσματα και δεν συμφωνούν όλοι να γίνει κάτι τέτοιο παρ'όλο που σε πολλούς δεν λειτουργούν καν!!!!
    Πείτε μου σας παρακαλώ την γνώμη σας και αν υπάρχει κάποια πατέντα που θα μπορούσαμε να κάνουμε!!
    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη egal : 20-03-12 στις 00:05

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    για σιγουρη λυση ιδια μαρκα και ερωτηση στην εταιρια αν υποστηριζεται.αλλιως να παρεις μια οθονη με ιδια καλωδια να δοκιμασεις που δεν το βλεπω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    πολύ δύσκολο (απίθανο) .. υπάρχει μεγάλη περίπτωση όμως να παίζει το unversal θυροτηλέφωνο μόνο 1+1 καλωδίων...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    από τη φώτο δεν φαίνεται καθαρά.πιθανών είναι selti η bitron . ένα είναι σίγουρο όμως οτι δουλεύουν με ομοαξονικό καλώδιο.
    αν θέλετε μπορείτε να βάλετε ένα θυροτηλέφωνο χειρολαβής η επιτοιχο και να δουλεύει κανονικά .
    υπάρχει η δυνατότητα να βάλετε άλλη θυροτηλεόραση στο διαμέρισμα σας και να δουλεύει κανονικά και φυσικά αν θέλετε να έχετε και ολική αντικατάσταση στην υπάρχουσα καλωδίωση και ορισμένοι να βάλουν θυροτηλέφωνο και κάποιοι άλλοι να βάλουν θυροτηλεόραση.
    αν θέλετε περετερω διευκρινήσεις p.m. για να σας δώσω περισσότερες πληροφορίες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    ενας φίλος ήθελε να βάλει θυροτηλεοραση γιατι ειχε και γραφειο αρχιτεκτονικό και σπίτι (οροφοδιαμέρισμα) όμως οι υπόλοιποι δεν ήθελαν να χρεωθουν, οπότε αφου πήρε υπογραφες οτι τον αφηνουν αυτον να κανει οτι θελει τοτε εβαλε μια με εξωτερική καλωδίωση περασμένη μέσα σε πλαστικό σωλήνα που περπατα απο τη εισοδο και παει μεχρι τον τρίτο παραλληλα με την υδροροή...το λέω μπας και σου δώσω καμια ιδέα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    αν καιγεσαι τοσο πολυ να αλλαξεις την θυροτηλεοραση και οι αλλοι δεν θελουν, τοτε μπορεις να αλλαξεις την θυροτηλεοραση σε ολη την πολυκατοικια και να χρεωθεις εσυ ολο το ποσο. αυτος ειναι ενας τροπος που δεν νομιζω να φερει αντισταση απο κανενα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.121

    Προεπιλογή

    Πρέπει να είναι bitron. Μπορεί να αντικατασταθεί με απλό θυροτηλέφωνο αλλά και με θυροτηλεόραση ασπρόμαυρο. Γίνεται. Δεν πρέπει να έχει καλώδιο ομοαξονικό μέσα. Δουλεύει με σύστημα 4+n. έχω αλλάξει τέτοια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη geo1973
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    κατα πασα πιθανοτητα ειναι bitron...αλλαζει με νεοτερο μοντελο και παραμενει ολη η εγκατασταση ιδια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από her Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να είναι bitron. Μπορεί να αντικατασταθεί με απλό θυροτηλέφωνο αλλά και με θυροτηλεόραση ασπρόμαυρο. Γίνεται. Δεν πρέπει να έχει καλώδιο ομοαξονικό μέσα. Δουλεύει με σύστημα 4+n. έχω αλλάξει τέτοια.
    το μοντέλο παραπέμπει σε εποχή περίπου 80 . εκείνη την εποχή 5 συρμάτων θυροτηλεόραση είχε μόνο η URMET.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Σίγουρα κάνετε πλάκα,ούτε Bitron ούτε Selti είναι. Από αυτές έχω αλλάξει πολλές. Αγαπητή Εύη δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Θα την έχεις όσο λειτουργεί και όταν κρεμάσει το τροφοδοτικό στην μπουτονιέρα μέσα τότε τέρμα και όλες οι θυροτηλεοράσεις. Εάν θέλεις και άλλες πληροφορίες στείλε πμ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κανονισμός Πολυκατοικίας
    By maouna in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-17, 09:47
  2. Συναγερμός σε είσοδο πολυκατοικίας
    By pig in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-17, 08:49
  3. Αγορά Θυροτηλεόρασης
    By dimsalo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-13, 11:29
  4. Σήμα Διαμερίσματος Πολυκατοικίας
    By ioannistsi in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-13, 16:33

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας