Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Τransistor για πάτημα πλήκτρων σε τηλεκοντρόλ.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή Τransistor για πάτημα πλήκτρων σε τηλεκοντρόλ.

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    Δεν είμαι σίγουρος αν είναι το σωστό μέρος για το ποστ οπότε αν δεν θεωρείται σωστό ας μεταφερθεί.

    Θέλω να πατάω πλήκτρα από τηλεκοντρόλ (τηλεόρασης, ηχοσυστήματος κλπ) μέσω κάποιου μικροεπεξεργαστή. Δηλαδή θέλω δίνοντας ρεύμα να ενώνονται οι επαφές της πλακέτας σαν να πατούσα το κουμπί. Δε γνωρίζω και πολλά περί transistor αλλά προσπάθησα με NPN και δεν έγινε (πατιόταν συνέχεια ακόμα και χωρίς τροφοδοσία στο base). Κάποιος μου είπε ότι γίνεται με FET αλλά δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς λειτουργούν αυτά και δε ξέρω πιο transistor θα μου δουλέψει. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Φίλε μου τι ακριβώς θέλεις να κάνεις ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    χμμ πως αλλιώς να το εξηγήσω? Θέλω σε κάποια πλήκτρα του τηλεκοντρόλ να πάρω τις επαφές τους (που πατάνε τα λαστιχένια κουμπάκια) και χρησιμοποιώντας κάποιο σήμα high ή low σε κάποιο transistor, να ενώνονται αυτές οι επαφές.
    Φαντάζομαι πως αυτό γίνεται με ρελέ, αλλά προφανώς ότι δε συμφέρει!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Μπορείς να βρείς μπουτονιέρα απο παλαιό τηλέφωνο με λίγη προσπάθεια θα δίνει στην έξοδο παλμούς π.χ 1 παλμό το 1 2 παλμούς το 2 κ.τ.λ οι παλμοί έιναι σε ταση το είχα φτιάξει παλια και αφου έκανα ενισχυση των παλμών (σε 24 βολτ) το οδηγούσα σε plc και με ενα προγραμα που ειχα φτιάξει ανοιγοκλεινα μια πόρτα ντουλάπας με κωδικό

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΥΜΙΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΓΡΙΝΙΟ
    Μηνύματα
    348

    Προεπιλογή

    Βασικη αρχη λειτουργιας ενος npn τρανζιστορ.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samios60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να βρείς μπουτονιέρα απο παλαιό τηλέφωνο με λίγη προσπάθεια θα δίνει στην έξοδο παλμούς π.χ 1 παλμό το 1 2 παλμούς το 2 κ.τ.λ οι παλμοί έιναι σε ταση το είχα φτιάξει παλια και αφου έκανα ενισχυση των παλμών (σε 24 βολτ) το οδηγούσα σε plc και με ενα προγραμα που ειχα φτιάξει ανοιγοκλεινα μια πόρτα ντουλάπας με κωδικό
    Μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλω να κάνω, ή εγώ δεν καταλαβα καλά τι θες να πεις. Τα κουμπιά σε ένα τηλεκοντρόλ το μόνο που κάνουν είναι να ενώνουν τις 2 επαφές κάτω από το κάθε πλήκτρο όταν το πατάς, σωστά? Άρα εγώ δεν θέλω να δίνω τάση εκεί, θέλω απλά να κλείνω το κύκλωμα, δίνοντας τάση από τον μικροεπεξεργαστή σε κάποιο transistor αν είναι εφικτό βέβαια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΘΥΜΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικη αρχη λειτουργιας ενος npn τρανζιστορ.
    thanks νομίζω πως το κατάλαβα αυτό, το ερώτημα είναι, γίνεται να κλείνω και να ανοίγω το κύκλωμα του κάθε πλήκτρου χρησιμοποιώντας transistor? Γιατί με NPN (BC546 και BC548 ) που δοκίμασα, μου έκλεινε συνεχώς το κύκλωμα και πατιόταν συνέχεια το πλήκτρο. Μπορεί να κοπεί εντελώς το κύκλωμα με κάποιο άλλο είδους transistor (όσο δεν τροφοδοτείται πχ) ή εγώ κάνω σενάρια στο μυαλό μου επειδή το έχω κατανοήσει λάθος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    εδω μερικές λύσεις που έιχαν ξανασυζητηθει με ποιο πρακτική και εύχρεηστη τη λύση του φιλλιπα με cd4066

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=59547

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    εφοσον τα καταφερες να λειτουργει συνεχως εχεις κανει τη μιση δουλεια.Ενοω οτι υπαρχει μια μικρη πτωση τασης που δεν ηξερα αν θα σου διμιουργουσε προβλημα οταν θα εκανες επαφη.Αλλα αφου λειτουργει ειμαστε ενταξει.
    Κλασικο λαθος ειναι να εχεις βαλει λαθος τα ποδαρακια.,το αλλο λαθος ειναι να μην οδηγεις σωστα τη βαση του PNP. Αν θελεις σχεδιασε μας τι εκανες. Διαφορετικα κανε το σχεδιο του θυμιου με το (+) του κουμπιου στον συλλεκτη , το (-) στον εκπομπο και την βαση στον ελενχο on/off(+) . To (-) του ελενχου πρεπει να ενει κοινο με το (-) του κουμπιου του τηλεκοντρολ (οχι το (-) την μπαταριας αλλα του κουμπιου)

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Νικο επειδη συνηθως τα κουμπια στα τηλεκοντρολ ειναι συνδεμενα σε matrix συνδεσμολογια μηπως να δοκιμαζες να χρησιμοποιησεις διακοπτακια απο 4066. Μαλλον τα πραγματα θα γινοταν πολυ απλα και απολυτα οικονομικα.


    edit: Με προλαβε και ο plouf που ειπε τα ιδια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ. Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει κάτι σαν το 4066! Φαίνεται πολύ χρήσιμο θα πάρω ένα την Τρίτη να πειραματιστώ! Ωστόσο μπορεί να ξαναδοκιμάσω με κάνα transistor μήπως δεν είχα κάνει σωστά την συνδεσμολογία, αλλά μου φαίνεται απίθανο να καταφέρω να βρω το (-) του κάθε πλήκτρου! (ειδικά σε matrix συνδεσμολογία που δεν ξέρω καν πως είναι )

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τηλεκοντρόλ για προτζέκτορα
    By Hary Dee in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-14, 16:43
  2. Πάτημα πλήκτρων κινητού, μέσω μικροεπεξεργαστή.
    By nathanas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-11, 11:26
  3. Transmitter για τηλεκοντρόλ
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-07, 00:13
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-07, 20:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας