Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Τριφασικό μοτέρ και πάλι σε μονοφασικο

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη mushaba
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή Τριφασικό μοτέρ και πάλι σε μονοφασικο

    Χαιρετώ την παρέα

    Ξέρω ότι το θέμα έχει γραφτεί πολλές φορές εδώ μέσα για πολλά και διάφορα μοτέρ,έβγαλα ένα πλάνο από τα γραφόμενα του φίλου FILMAN αλλά επειδή με αυτά δεν παίζεις ρωτάω για να είμαι σίγουρος.

    Πήρα ένα τορνάκι που το τριφασικό μοτέρ του δεν είχε το ταμπελάκι του επάνω,κάποιος κανίβαλος το έκοψε με αποτέλεσμα να μην ξέρω σχεδόν τίποτα για το μοτέρ.Έπειτα είδα σε ένα σχέδιο που είχε στο καπάκι του ηλεκ/κού πίνακα ότι το μοτέρ είναι 1,5 kW που σημαίνει 2 ίππους.

    Στο μοτέρ επάνω αρχίζοντας από πάνω αριστερά προς τα δεξιά έχει τα γράμματα Ζ Χ Υ και ακριβώς από κάτω U V W .Ο Τσέχος είχε βραχυκυκλωμένα με ένα λαμάκι τα Ζ Χ και Υ και έδινε τις 3 φάσεις στα U,V και W.

    Είδα σε αυτό το site για την συγκεκριμένη συνδεσμολογία.

    Έπειτα θυμήθηκα ότι και σε ένα μεγάλο κοφλέρ που έχω και εκείνο είναι 2 ίππους και αμέσως είπα να ξηλώσω από εκεί τον πυκνωτή και να δοκιμάσω να το ξεκινήσω.Έλα που στο καπάκι είδα την παρακάτω συνδεσμολογία και μπερδεύτηκα τελείως.

    Ακούω προτάσεις
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη mushaba
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    Παιδιά δοκίμασα τις παρακάτω συνδεσμολογίες με τον πυκνωτή από το άλλο μοτέρ ο οποίος είναι 156μF/280V και δουλεύει κανονικά,έχω την εντύπωση ότι ζεσταίνεται όμως(δεν ξέρω τί θερμοκρασία είχε με το τριφασικό) και είναι χωρίς φορτίο...

    Άλλη ερώτηση:Από όσα καταλαβαίνω αυτή που έχω είναι συνδεσμολογία αστέρα,ποια η διαφορά της εάν την έκανα τρίγωνο?Παίζει ρόλο κάτι με την εκινησση στο τριφασικό αλλά στο μονοφασικό ισχύει?Θα χρειαστεί να κάνω κάτι τέτοιο?
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg aSDFG.jpg (30,2 KB, 120 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis apos
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    ΗΛΕΙΑ
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Λοιπόν το μοτέρ σου ήταν συνδεμένο σε αστέρα (δηλαδή ανά 2 φάσεις 380V),
    τώρα γεια να το μετατρέψεις σε μονοφασικό θα χρησιμοποίησης πυκνωτή με χωρητικότητα
    70μF ανά KW ισχύος. Λόγο της εντός παρένθεσης εξήγησης θα πρέπει να το

    συνδέσεις σε τρίγωνο.
    Η ισχύς που θα πάρεις θα είναι περίπου το 80% της ονομαστικής.

    Το μοτέρ του κοφλέρ είναι μονοφασικό με βοηθητικό τύλιγμα,
    δεν ισχύει το ίδιο με την χωρητικότητα του πυκνωτή .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη mushaba
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    Σάκη σε ευχαριστώ για την βοήθεια και την απάντηση.

    Από τα λεγόμενα σου πρέπει να κάνω σύνδεση σαν αυτήν παρακάτω της φωτογραφίας και ο πυκνωτής να είναι 105μF( 1,5 kW * 70μF) , να τον πάρω για 280 ή για 450 Volt?

    Επίσης είναι φρόνημο να συνδέσω στο σασί του μοτέρ την γείωση?Από ότι είδα εκεί συνδέαν τον ουδέτερο όταν δούλευε με τριφασικό.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis apos
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    ΗΛΕΙΑ
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Αυτήν την σύνδεση. 450V .
    Πάντα οποιοιδήποτε συσκευή ιδιαίτερα μεταλλική την γειώνουμε όχι μόνο φρόνιμο μα επιβεβλημένο. Ένα τριφασικό μοτέρ που δουλεύει σε τριφασικό ρεύμα δεν χρειάζεται ουδέτερο, προφανώς χρησιμοποίησαν το μπλε αγωγό του καλωδίου σαν αγωγό γείωσης .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sakis apos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mushaba (03-06-12)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Είσαι τυχερός που ο πυκνωτής που έβγαλες από το άλλο μοτέρ δεν σου έσκασε στα μούτρα. Είναι πυκνωτής εκκινήσεως και όχι λειτουργίας (στο σχεδιάγραμμα της συνδεσμολογίας φαίνεται και ο φυγοκεντρικός διακόπτης). Προορίζεται για λειτουργία μερικών δευτερολέπτων.

    Όσον αφορά την σύνδεση του τριφασικού μοτέρ σε μονοφασικό ρεύμα, κάνεις μια από τις συνδέσεις που δείχνεις στο #4. Ο πυκνωτής που θα βάλεις θα είναι στα 450V~ και θα έχει χωρητικότητα 105μF (στο εμπόριο υπάρχει 100μF) αν ο κινητήρας είναι 2800 στροφών, ή 135μF (π.χ. 2 τεμάχια 65μF παράλληλα) αν ο κινητήρας είναι 1400 στροφών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη mushaba
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...(στο σχεδιάγραμμα της συνδεσμολογίας φαίνεται και ο φυγοκεντρικός διακόπτης).
    FILMAN σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την βοήθεια σου!Να σε ρωτήσω:ο διακόπτης που λες παραπάνω είναι εσωτερικός μέσα στο μοτέρ?Γιατί εξωτερικά δεν έχει
    τίποτα....Επίσης υπάρχει κάποιος πίνακας υπολογισμού του πυκνωτή βάση στροφών πέρα από το 70μF ανά ίππο

    Όσο για το "σκάσιμο" ξέρω να φυλάγομαι μην αγχώνεσαι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    μπορεις να βαλεις inverter να σου κανει απο 1φ 220 σε 3φ 220 και να το συνδεσεις σε τριφωνο. θα παρεις το 100% της ισχυως του μοτερ και αφου ειναι τορνος θα εχεις πολυ καλο ελεγχο των στροφων. αν το θελεις για προσωπικη χρηση εσυ θα αποφασησεις για τα λεφτα που θελεις να δωσεις. για επαγκελματικη χρηση παντος δεν το συζηταμε. το κοστος παντως δεν ειναι απαγορευτικο. πιστευω θα βρεις με κατω απο 200ευρω

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη mushaba
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    Φίλε Νίκο το κόστος ειδικά αυτήν την περίοδο είναι τέρμα απαγορευτικό μιας και είμαι χομπίστας και όχι επαγγελματίας,έχεις δίκαιο για το inverter,ήταν η πρώτη περίπτωση που έψαξα αλλά οι τιμές είναι απρόσιτες προς στιγμήν για την τσέπη μου..Και το 80% καλό είναι για την χρήση που το θέλω,αρκεί βέβαια να μπορεί να ξεκινάει

    Χθες πήρα σε έναν περιελιξά τηλέφωνο για να δω εάν έχει πυκνωτές να αγοράσω και είπε ότι αποκλείεται να χρειάζεται τόση χωρητικότητα,μάλιστα ήταν κάθετος και έλεγε ότι μάλιστα ίσως να είναι και κάτω από τα 70μF η χωρητικότητα....Ορίστε διλήματα τώρα.....Δεν έχω λόγο να αμβιβάλλω για τους φίλους FILMAN και sakis apos και ούτε θα το κάνω,θα πάω σε λίγο να πάρω 2 πυκνωτές...2 στα 65 ή εναν στα 100 και έναν στα 35 ότι έχει για να φτάσω τα 135....Θα σας ενημερώσω για την συνέχεια...

    Με προβληματίζει όμως γιατί επέμενε ότι τα 135 είναι λάθος.......Μπορώ να κάνω κάποια ομομέτρηση στα τυλίγματα και να έχουμε καλύτερη άποψη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mushaba Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο διακόπτης που λες παραπάνω είναι εσωτερικός μέσα στο μοτέρ?
    Ο φυγοκεντρικος διακοπτης ειναι εσωτερικος διακοπτης του μοτερ, με αποστολη να συνδεει ή να αποσυνδεει (συνηθως συνδεει) το βοηθητικο κυκλωμα που χρειαζεται για την εκκινηση του (πυκνωτης ή καποιο 2ο τυλιγμα). Μολις λοιπον αναπτυξει στροφες, τοτε αλλαζει κατασταση ο φυγοκεντρικος και το μοτερ λειτουργει κανονικα.
    Πολυ χονδρικα σκεψου το σαν μιας μικρης ισχυος αστεροτριγωνο - βοηθαει το μοτερ να ξεκινησει.

    Οσο για τον πυκνωτη, θα προτεινα να δοκιμασεις και αρκετα μικροτερους απο τα 70μF. Χωρητικοτητες της ταξης των 4-20μF δεν ειναι σπανιες. Αν καποιος εχει καποιον πινακα "ισχυς μοτερ-πυκνωτες" παρακαλω να μας διαφωτισει!
    Υ.Γ: Φιλιππε, ελπιζω να μην σε πειραζει που πεταχτηκα αν και η ερωτηση ηταν προς εσενα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-15, 14:06
  2. τριφασικό μοτέρ 1HP σε μονοφασικό???
    By vidas in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-12, 10:25
  3. ερώτηση για τριφασικά μοτέρ
    By DT200 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-09, 23:53
  4. Μονοφασικό μοτέρ σε τριφασικό ρεύμα;
    By Dimmis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-09, 10:01
  5. Δίοδοι σε Τριφασικό Μοτέρ
    By Επιστήμων in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-07, 09:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας