Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Ενισχυτής ήχου Luxman L200

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Ενισχυτής ήχου Luxman L200

    Παιδιά θέλω να διορθώσω τον ενισχυτή μου, τον έχω συνδέση με τον υπολογιστή,και εκεί που έπεζε, ξαφνικά χαμήλωνε ο ήχος και γινότανε μουντός. Αλλαξα την είσοδο και το έβαλα από το auxialy στο pik-up και έγινε το κακό, σταμάτησαν όλα, Εάν κάποιος μπορεί να μου δώσει κάποια βοήθεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Αν ξαφνικα ο ηχος εγινε μουντος υπαρχει περιπτωση να χαλασε καποιος ηλεκτρολυτικος.Για το οτι δε παιζει τιποτα, δες αν παιρνει ρευμα.Ισως καποια βλαβη στη τροφοδοσια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    L200σε αυτη την ηλικα θελει κοιταγμα για ηλεκτρολυτικους εχει και ακποια θεματα με διαφορεσ ζενερ που εχει μεσα γενικα παντως θελει κοιταγμα ...Καταληλες εισοδοι για συνδεση υπολογιστη ειναι ολες εκτος απο την phono αυτη ειναι αποκλειστικα και μονο για πικαπ

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Σάκη, σ'ευχαριστώ πολύ, ξέχασα να αναφέρω την πλήρη άγνοια που έχω, όπως επίσης την μεγάλη όρεξη να τον φτιάξω μόνος μου.Γι'αυτό λοιπόν εάν θέλεις και μπορείς να βοηθείσης, κάντο με περιγραφή μπας και καταφέρω κάτι. Πάντως άλλαξα μια ασφάλεια και άναψε ένα μικρό λαμπάκι, αλλά τίποτε άλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    sakis, μερικοί λένε ότι το σχέδιο του συγκεκριμένου ενισχυτή έχει ένα λάθος, έχεις δει εσύ τίποτα που να σου φαίνεται έτσι;

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    μια φωτό του L200 για να έχετε

    Συνημμένο Αρχείο 34826



    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω όλους σας ότι μπορώ να βοηθήσω όποιον επιθυμεί στην κατασκευή κοσμημάτων ΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄λέω΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄έγώ τώρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! από την Πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα @@@@@@@@@@@@@@@αλλά που ξέρεις καμιά φορά κάποιος μπορεί να χρειάζεται και τέτοιες πληροφορίες (στον καιρό μας).

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Αλέκτορ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    την τελευταια 5ενταετια πρεπι να εχω φιαξει πανω 25 Luxman σειρας L200+ δεν εχω δει κατι εκει που να με προβληματιζει εκτος απο τα χαζα κυκλωματα με αντιστασεις και ζενερ που εχει για να αναβουν τα λαμαπακια του ....συνηθως τα αντικαθιστω με λεντ και τελος .Εχεις κατι πιο συγεκριμενο στο μυαλο σου Γιωργο ? εαν ναι που την πηρες την πληροφορια ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αλέκτορ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω όλους σας ότι μπορώ να βοηθήσω όποιον επιθυμεί στην κατασκευή κοσμημάτων ΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄λέω΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄έγώ τώρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! από την Πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα @@@@@@@@@@@@@@@αλλά που ξέρεις καμιά φορά κάποιος μπορεί να χρειάζεται και τέτοιες πληροφορίες (στον καιρό μας).
    η πλάκα είναι πως, ναι, τέτοιες πληροφορίες θα μου ήταν χρήσιμες!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    την τελευταια 5ενταετια πρεπι να εχω φιαξει πανω 25 Luxman σειρας L200+ δεν εχω δει κατι εκει που να με προβληματιζει εκτος απο τα χαζα κυκλωματα με αντιστασεις και ζενερ που εχει για να αναβουν τα λαμαπακια του ....συνηθως τα αντικαθιστω με λεντ και τελος .Εχεις κατι πιο συγεκριμενο στο μυαλο σου Γιωργο ? εαν ναι που την πηρες την πληροφορια ?
    να, κοίτα κει που λέει modifications http://www.hilberink.nl/codehans/luxman9.htm

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    οκ ...οπως ειδες σε προλαβα με τα ζενερ και τα λεντ .... το αρθρο ειναι περιγραφικο αλλα οχι πληρες ο συγκεριμενος εχει και αλλα ψιλολογια που θελουν κοιταγμα ( οπως πχ τα τριμμερ τα οποια ειναι ανοχτα και ως συσνηθως μες την βρωμα και το χωμα ) περα απο ολα αυτα σαν ενισχυτης σηκωνει και αρκετες βελτιωσεις σε οτι αφορα τον ηχο του .

    Το σχολιο που εχει κανει για το loudness και το οτι ειναι σχεδον ""επιθετικο "" δεν εχει τοσο να κανει με το ιδιο το loudness οσο με το οτι ο ενισχυτης ειναι υπολογιμενος εκεινα τα χρονια για εισοδο line τυπου 200-300 μιλλιβολτ ...σαφως με μια συχρονη πηγη με 2 βολτ μαχ εξοδο ολα πανε απανω και το gain του προ ειναι μαλλον πολυ για τα σημερινα δεδομενα .

    Επισης η αναφορα του για το """παθητικο """ tone control το οποιο ειναι καθισμενο πανω στην ανδραση και δεν εχει ενεργα μερη με οποιο οφελος ενω παραγει απιστευτα ηχοχρωματα εξαιρετικα γλυκο ηχο και ζεστο εχει το μειονεκτημα οτι ευκολα μπορει να μεταφερει ( μεσω της αναδρασης ) διαφορα χωρητικα η επαγωγικα και στην ουσια να επιβαρυνει την λειτουργια του ενισχυτη τασεως με ασχημα αποτελεσματα απο πλευρας ασφαλειας .

    Εαν ο ακροατης εχει σχετικα χοντρα καλωδια ηχειων η ακομα καλυτερα στριφτα και ενα ηπιο κατα το δυνατον ( σαν φορτιο ) ηχειο τοτε ναι πραγματι το συγκεκριμενο κυκλωμ τονων ειναι μαγικο ..

    Φιλικα
    Σακης Πετροπουλος

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Luxman R-5001
    By lion in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-15, 13:11
  2. IC L200 Κύκλωμα φόρτισης
    By MAIKLKF in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-14, 10:27
  3. LUXMAN L81
    By STALKER IX in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-12, 17:10
  4. Ενισχυτής & Προενισχυτής
    By georgelaskos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-11, 10:40
  5. Ενισχυτής 16W/8ohm με χρήση OpAmp (Τελεστικού Ενισχυτή)
    By moutoulos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-10, 15:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας