Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Ηλεκτρονικό ballast

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή Ηλεκτρονικό ballast

    Θέλω να ρωτήσω αν τα ηλεκτρονικά ballast είναι διαφορετικά για κάθε τύπο λάμπας? Δηλαδή μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα ballast για λάμπα TL των 40W σε μια λάμπα κυκλική TL5 40W?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    συνήθως έχουν κι μια μικρή λίστα επάνω τους που γράφουν και τις υπόλοιπες λάμπες που κανουν αλλά νομίζω ότι θα δουλέψει μια χαρά. αν τον έχεις δοκίμασε τον δεν θα πάθουν τίποτα και τα 2(μ/σ λάμπα).

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Ψάχνω ηλεκτρονικό ballast για κυκλικές λάμπες των 60W T5 (αυτή συγκεκριμένα http://www.ecat.lighting.philips.gr/...7966084013_eu/ ) . Και γενικά δεν βρίσκω κάτι. Έτσι, σκέφτομαι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα "κανονικό" (αν ισχύει αυτό?). Δεν θέλω απλά να ανάβει, αλλά να δουλεύει σωστά/αποδοτικά.

    Π.χ. αυτό κάνει? http://www.ilmako.gr/olympia-electro...-and-tc-l.html
    Αν όχι, αυτό? http://www.ilmako.gr/olympia-electro...-and-tc-l.html

    Νόμιζα ότι κάθε ballast κάνει για όλων των ειδών τις λάμπες φθορισμού. Αλλά βλέπω τόσες κατηγορίες που δεν βγάζω άκρη, T8, T5, T8 circular, T5 circular, PLL, TC-L, ... Ένα για Τ5 κάνει και για κυκλικές?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JohnG : 20-11-12 στις 04:28

  4. #4
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    καλαμαρια
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Ψάχνω ηλεκτρονικό ballast για κυκλικές λάμπες των 60W T5
    και γιατί δεν ζητάς να σου δώσουν ένα απ το ηλεκτρολογικό μαγαζί και ρωτάς εδώ ?
    Έτσι, σκέφτομαι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα "κανονικό" (αν ισχύει αυτό?). Δεν θέλω απλά να ανάβει, αλλά να δουλεύει σωστά/αποδοτικά.
    ας πούμε ναι , θα το συνδέσεις εσυ ? να σου υπενθυμίσω ... το θέμα σου ειναι ηλεκτρονικό μπαλαστ ... απλά κοίτα μν γίνουν τα μαλλιά σου καρφάκια , να σου πρτινω να απευθυνθείς στον συνονόματο σου πιο πάνω με πμ και πιθανών με το ανάλογο κόστος μν γίνεις κάρβουνο! συγχωραμε αλλά με μπέρδεψαν λίγο τα ποστ σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γιατί δεν ζητάς να σου δώσουν ένα απ το ηλεκτρολογικό μαγαζί και ρωτάς εδώ ?
    Να σου πω την ιστορία και θα καταλάβεις. Η αλήθεια είναι πως πήγα ανάποδα...
    Αγόρασα ένα ωραίο φωτιστικό με δύο κυκλικές λάμπες φθορισμού 40W και 32W [T8]. Θέλοντας να το κάνω πιο αποδοτικό και ταυτόχρονα να μπορώ να επιλέξω λάμπες καλύτερης ποιότητας (θέλω να έχω καλό φωτισμό και για ακρίβεια χρωμάτων), σκέφτηκα να αντικαταστήσω την 40W [Τ8] με μια 60W [T5] (έχουν σχεδόν ίδες διαστάσεις) και επίσης να αντικαταστήσω τα ballast με ηλεκτρονικά.
    Νομίζοντας ότι βρίσκεις αρκετά στην αγορά, και μετά τις απαντήσεις του πωλητή ναι, ναι, ναι θα βρούμε (αλλά τελικά μάλλον με δούλεψε), τώρα το ψάχνω τι να βάλω...! Λάμπα/ες οκ βρίσκω. Αλλά στα ballast έχω μπερδευτεί. Πρώτο, η πλειονότητά τους βγαίνει για τις ευθύγραμμες λάμπες. Δεύτερο βλέπω να αναφέρονται για συγκεκριμένους τύπους λαμπών, άλλο για Τ5, άλλο για Τ8. Μπορώ λοιπόν να βάλω ένα οποιοδήποτε αρκεί να ταιριάζουν τα Watt, ή χρειάζεται συγκεκριμένο για T5 ή Τ8 κυκλική? Αυτή είναι η ερώτησή μου.


    > απλά κοίτα μν γίνουν τα μαλλιά σου καρφάκια

    Εντάξει, οι ηλεκτρολογικές γνώσεις μου στο θέμα αρκούν. Στο θέμα όμως τη πραγματικής αγοράς μάλλον δεν ξέρω και πολλά. Αλλιώς θα είχα αγοράσει ένα έτοιμο ευθύγραμμο φωτιστικό έτοιμο με τις λάμπες που θα ήθελα και την κατασκευή που θα ήθελα. Και έχοντας λάμπες ευθύγραμμες οι επιλογές μου θα ήταν πολύ περισσότερες (π.χ. τύπος 940).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη STALKER IX
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Παρε απο ενα καδο ανακυκλωσης μερικες λαμπες που υπαρχουν σε καταστηματα ηλεκτρικων βγαλε τις πλακετες και εισαι ετοιμος!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STALKER IX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρε απο ενα καδο ανακυκλωσης μερικες λαμπες που υπαρχουν σε καταστηματα ηλεκτρικων βγαλε τις πλακετες και εισαι ετοιμος!
    Εννοείς από λάμπες compact, σωστά? Υποθέτουμε ότι ένα ballast κάνει για όλων των ειδών τις λάμπες. Ισχύει? Αυτή είναι και η βασική μου ερώτηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη STALKER IX
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Το σωστο ειναι η λαμπα να συνδεθει με το αντιστοιχο ηλεκτρονικο μπαλαστ, μπορεις σε ενα καταστημα ηλεκτρολογικου
    υλικου να αγορασεις οτι χρειαζεται,παντως εαν επιλεξεις τη λυση που προτεινα παρε μονο μεγαλες σε βαττ λαμπες και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Νομίζω όμως πως πρέπει να διαλέξει μερικά που η λάμπα να είναι κατάμαυρη ...

    γιατι συνήθως πρώτα χαλάνε τα ηλεκτρονιικά ( απο τα ανοιγοκλεισιματα ) και μετά ο σωλήνας ...
    Εμένα όλες οι λάμπες που χαλάσαν δεν προλάβαν να μαυρίσουν !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    να πας σε ένα μαγαζί ηλεκτρολογικό πιο μεγάλο (Καυκας. Σηματος,κλπ) και ζητά αυτο.
    http://www.osram.com/osram_com/produ...onic/index.jsp


    επίσης στον ίδιο κατάλογο που βρήκες την λάμπα σου έχει και τους μετασχηματιστές.
    http://www.ecat.lighting.philips.gr/...lar/62814/cat/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 22-11-12 στις 20:46
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ηλεκτρονικό ballast...
    By SpirosArfara in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 14:37
  2. ballast t5 8w
    By orbion in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-13, 00:46
  3. Ηλεκτρονικα ballast
    By ΘΥΜΙΟΣ in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-12, 21:34
  4. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-10, 01:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας