Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Αντικατασταση παλαιου πινακα

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    177

    Προεπιλογή Αντικατασταση παλαιου πινακα

    Καλισπερα παιδια θελω να σας ρωτισω κατι σε ενα πινακα τα κυκλωματα των φωτιστικων περνουν 10 Αμπερ Σωστα ? Αν Βαλης Για 2 κυκλωματα σε πινακα 16 Αμπερ 2 σφαλειες αντι για 2 των 10 Αμπερ τωτε τι θα γινη και αν βαλης Ασφαλειοδιακοπτη αντι για σφαλεια τυξεος .Και Στους διακοπτες αν βαλης σε ολους 6 ΜΜ Καλωδιο . Αυτο το ρωταω γιατη η μανα μου καλεσε ενα τεχνιτη να κανη αντικατασταση σε ενα παλαιο μονοφασικο πινακα και του ειπε εγω να των βοηθαο και ωταν πηγαμε στο μαγαζι αγωρασε αυτος για τα 2 κυκλωματα φωτισμου 2 διακοπτες των 16 αμπερ αντι 2 των 10 αμπερ που ειχε ο παλεοσ πινακας και το ειχα πει στην μανα μου και δεν με πιστευε θελω να μου απαντησετε αν αυτο ειναι επικυνδινω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    ο ρόλος των ασφαλειών σ' ένα ηλεκτρικό πίνακα είναι να προστατεύουν τους αγωγούς των γραμμών που αναχωρούν από αυτές... οι αγωγοί κάθε γραμμής έχουν υπολογιστεί για ένα μέγιστο επιτρεπόμενο ρεύμα ανάλογα με τα φορτία που εξυπηρετούν... σε γραμμές φωτισμού οι αγωγοί έχουν μια διατομή 1,5 mm² και η ασφάλεια που ασφαλίζονται πρέπει να είναι 10Α είτε μικροαυτόματη είτε τήξεως... αν μια συγκεκριμένη διατομή αγωγού ασφαλιστεί με μεγαλύτερου αμπεραζ ασφάλεια υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης των αγωγών στην περίπτωση υπερφόρτωσης της γραμμής...
    αυτά τα γνωρίζει ο ηλεκτρολόγος... γιατί το έκανε δεν ξέρω... μήπως υπήρξε κάποια διαμαρτυρία του τύπου πχ "όταν βάζω το σίδερο στην τάδε πρίζα πέφτει η ασφάλεια ;;;"

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    177

    Προεπιλογή

    Εγω το ειπα στο τεχνιτη και επεμενε να βαλη 16 Α ασφαλειες για τα 2 κυκλωματα φωτιστικων το ειπα στην μανα μου και του μιλισε και μετα ειπε να το κανη ο γιος σου εγω θα φυγω ετσι των αφισε η μανα μου και εβαλε 16 Α αφαλειες για τα φωτιστικα εκτος απο αυτο εβαλε λαθος διατομες αγωγων πριν του διακοπτες των φωτιστικων η διατομες ειναι 6 μμ εβαλε και διπλο διακοπτη δεν ξερω αν ητανε απαρετητος σεαυτο το πινακα και αλλαξε την αφαλεια τυξεος την κλασικη και εβαλε ασφαλειοδιακοπτη

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    177

    Προεπιλογή

    Εκανε και ενα μεγαλο λαθος και φοβιθικα μην γινη καρβουνο πειρε την Φαση των Αγωγω και των μωνωσε με μωνωτικη εκαψε των τοιχο και εβαλε των καινουριο πινακα και συνδεσε ολα τα εξαρτηματα και στο τελος εβαλε στο γενικο Διακοπτη την φαση ενω ειχε ρευμα και του ελεγα να κλησουμε το διακοπτη απο την παροχη γιατη ειναι επικυνδινω και δεν με ακουγε, αυτος ο χενιτης ειναι υδραυλικος και οχι ηλεκτρολογος αλλα δεν ηξερε πολλα απο ηλεκτρολογια

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    ρε άνθρωπε , μας λές οτι φώναξες υδραυλικό για να φτιάξει τα ηλεκτρολόγικά στο σπίτι σου και περιμένεις να σου δώσουμε συμβουλή?
    Απλά φώναξε κάποιον ηλεκτρολόγο , είναι δυνατόν να βάλει 16Α ασφάλεια σε 1.5mm καλώδιο? αν κάποιος ανάψει το σίδερο την ηλεκτρική σκούπα και τα φώτα , μπορεί να πάρει και φωτιά το καλώδιο και μετά το σπίτι , τόσο απλά

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη gourtz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Δραπετσώνα
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    οσο για την φαση που εβαλε ταινια ... ναι το 99% ετσι το κανουν για να μην τρεχεις να κλεινεις απο το μετρητη... αλλα για την ασφαλεια σε 1,5μμ θελει 10αμοπερ ασφαλεια... εκτος και αν ειχε 2.5αρι καλωδιο και ειχαν βαλει 10αμπερ ασφαλειες απο κατασκευης

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisc
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    αιγιο
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Σε βλέπω μπουρλότο από πότε κάνουν ηλεκτρικά η υδραυλική εγώ αύριο Λέο να αρχίσω να το παίζω γιατρός χειρούργος μόνο να σκεφτώ τι ειδικότητα


    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ..
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε άνθρωπε , μας λές οτι φώναξες υδραυλικό για να φτιάξει τα ηλεκτρολόγικά στο σπίτι σου και περιμένεις να σου δώσουμε συμβουλή?
    Απλά φώναξε κάποιον ηλεκτρολόγο , είναι δυνατόν να βάλει 16Α ασφάλεια σε 1.5mm καλώδιο? αν κάποιος ανάψει το σίδερο την ηλεκτρική σκούπα και τα φώτα , μπορεί να πάρει και φωτιά το καλώδιο και μετά το σπίτι , τόσο απλά
    Τί του λές μωρέ του παιδιού, θα πάει να τα ξηλώσει όλα... Καλό είναι να σκεφτόμαστε λίγο πρίν αρχίσουμε να τρομοκρατούμε τον κόσμο. Και λέγω τώρα, προφανώς ο ΤΣ δεν άλλαξε τα φορτία στις γραμμές, άρα αφού δεν έπεφταν οι 10άρες είναι κομπλέ για σήμερα. Αύριο πρωί πρωί θα πάρει τον μπάρμπα-Μήτσο και θα του πεί να του τα κάνει όπως θέλει γιατί μαρούλι γιόκ! Τώρα άμα εσύ συνδέεις με κάποια πατέντα το σίδερο/ηλεκτρική σκούπα στην γραμμή φωτισμού τί να πω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε βλέπω μπουρλότο από πότε κάνουν ηλεκτρικά η υδραυλική εγώ αύριο Λέο να αρχίσω να το παίζω γιατρός χειρούργος μόνο να σκεφτώ τι ειδικότητα

    Από πάντα στα χωριά έτσι γινόταν/γίνεται/θα γίνεται. Υπάρχει ο κλασσικός μάστορας που ξέρει λίγο απ όλα. Σάμπως ο υδραυλικός αυτός σπούδασε μηχανολόγος...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rch : 18-11-12 στις 13:43

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    και εσύ είσαι σίγουρος σε ένα παλιό σπίτι οτι οι γραμμές είναι φωτισμού? και δεν πάνε και σε καμιά μπρίζα?
    είσαι σίγουρος οτι δεν θα γίνει ποτέ βραχυκύκλωμα στο φωτισμό?
    Εγώ στο σπίτι μου πάντως δεν θα έκανα τέτοια πειράματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ..
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εσύ είσαι σίγουρος σε ένα παλιό σπίτι οτι οι γραμμές είναι φωτισμού? και δεν πάνε και σε καμιά μπρίζα?
    είσαι σίγουρος οτι δεν θα γίνει ποτέ βραχυκύκλωμα στο φωτισμό?
    Εγώ στο σπίτι μου πάντως δεν θα έκανα τέτοια πειράματα
    Ναι είμαι 98% σίγουρος, μιας και το πε ο ΤΣ και είχαν και 10άρα ασφάλεια. Και να γίνει βραχυκύκλωμα η 16άρα δεν θα κόψει δλδ;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-17, 18:09
  2. - Πανί για πρόσοψη παλαιου ραδιοφώνου.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-17, 09:40
  3. θερμοσυσσωρευτης παλαιου τυπου
    By πανος.κ.π.ς in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-16, 16:26
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-13, 12:45
  5. Συντηρηση παλαιου παλμογραφου LEADER LBO-52B
    By Radiometer in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-10, 00:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας