Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Σϋνδεση χονοδιακόπτη σε θερμοσίφωνα

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή Σϋνδεση χονοδιακόπτη σε θερμοσίφωνα

    Καλησπέρα.

    Θέλω να συνδέσω ένα μηχανικό χρονοδιακόπτη μόνο για διακοπή λειτουργείας του θερμοσίφωνα πχ. μετά από 15 ή 30 λεπτά και θέλω να μάθω το εξής.

    Στον πίνακα υπάρχει μια ασφάλεια μονοπολική των 20Α στην οποία συνδέεται ο θερμοσίφωνας (είναι παλιά η εγκατάσταση) και ο πίνακας δεν έχει πολύ χώρο.

    Τι είναι επιτρεπτό να γίνει? Να αντικατασταθεί η παλία ασφάλεια με ένα ρελέ των ίδιων αμπέρ για ωμικό φορτίο και να συνδεθεί στον χρονοδιακόπτη ή επιτρέπεται να συνδέσω τον χρονοδιακόπτη στην παλιά ασφάλεια?

    Αν μπορείτε να μου δώσετε και κάποιες πληροφορίες για τα ύλικά θα ήταν πολύ καλά.

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής Λέκας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Αν. Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    390

    Προεπιλογή

    Η λύση με το ρελέ καλύτερη μου ακούγεται...

    Περίμενε και άλλες απαντήσεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    548

    Προεπιλογή

    Για δες και αυτό

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pas2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Θέλω να συνδέσω ένα μηχανικό χρονοδιακόπτη μόνο για διακοπή λειτουργείας του θερμοσίφωνα πχ. μετά από 15 ή 30 λεπτά και θέλω να μάθω το εξής.

    Στον πίνακα υπάρχει μια ασφάλεια μονοπολική των 20Α στην οποία συνδέεται ο θερμοσίφωνας (είναι παλιά η εγκατάσταση) και ο πίνακας δεν έχει πολύ χώρο.

    Τι είναι επιτρεπτό να γίνει? Να αντικατασταθεί η παλία ασφάλεια με ένα ρελέ των ίδιων αμπέρ για ωμικό φορτίο και να συνδεθεί στον χρονοδιακόπτη ή επιτρέπεται να συνδέσω τον χρονοδιακόπτη στην παλιά ασφάλεια?

    Αν μπορείτε να μου δώσετε και κάποιες πληροφορίες για τα ύλικά θα ήταν πολύ καλά.

    Ευχαριστώ.
    Να φωνάξεις – καλέσεις ένα επαγγελματία ηλεκτρολόγο !

    2 Not allowed! Not allowed!
    ...

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Εφοσων δεν εχεις χωρο στο πινακα και το εξωτερικο πινακακι ειναι μονοδρομος θα σε συμβουλευα να βγαλεις την παλια ασφαλεια και να κανεις τα εξεις:Να παρεις ενα εξωτερικο πινακακι 8 θεσεων,1 ασφαλειοδιακοπτη 10Α για να ασφαλισεις τη παροχη του χρονοδιακοπτη,εναν διπολικο ασφαλειοδιακοπτη 20Α (να κοβεις και ουδετερο) για να ασφαλισεις τον θερμοσιφωνο και εναν ρελε διπολικο 220v που θα περνει εντολη απ'τον χροδιακοπτη και θα δινει ρευμα στον θερμοσιφωνο απ'την 20αρα ασφαλεια.

    Υ.Γ Ελπιζω να εχεις γνωσεις για την συνδεσμολογια αλλιως ξαναγραψε για διευκρισεις για να μην εχουμε δυσαρεστα.Στην χειροτερη παρε ηλεκτρολογο.

    -1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billisfx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφοσων δεν εχεις χωρο στο πινακα και το εξωτερικο πινακακι ειναι μονοδρομος θα σε συμβουλευα να βγαλεις την παλια ασφαλεια και να κανεις τα εξεις:Να παρεις ενα εξωτερικο πινακακι 8 θεσεων,1 ασφαλειοδιακοπτη 10Α για να ασφαλισεις τη παροχη του χρονοδιακοπτη,εναν διπολικο ασφαλειοδιακοπτη 20Α (να κοβεις και ουδετερο) για να ασφαλισεις τον θερμοσιφωνο και εναν ρελε διπολικο 220v που θα περνει εντολη απ'τον χροδιακοπτη και θα δινει ρευμα στον θερμοσιφωνο απ'την 20αρα ασφαλεια.

    Υ.Γ Ελπιζω να εχεις γνωσεις για την συνδεσμολογια αλλιως ξαναγραψε για διευκρισεις για να μην εχουμε δυσαρεστα.Στην χειροτερη παρε ηλεκτρολογο.
    Και στην καλύτερη παπά ?

    1 Not allowed! Not allowed!
    ...

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής Λέκας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Αν. Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    390

    Προεπιλογή

    Θα τρελλαθώ με αυτά που ακούω εδώ μέσα....



    ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ Σ


    χαχαχαααχ πες τα ρε νικνικ ναι παπά !!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    οκ σωστα τα ειχα σχεδιασει
    Ευχαριστω Billisfx

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    ΔΕΝ νομιζω να προσβαλα κανεναν οποτε θα παρακαλουσα να μιλαμε καλητερα κρυμενοι απο ενα Η/Υ γιατι δεν ειναι μαγκια.Νομιζα οτι στο site βοηθαμε και μοιραζομαστε τις γνωσεις μας με αλλους.Ειναι ανεφικτο να ζηταμε πτυχια αδειες ηλεκτολογου σε οποιον ρωταει αλλιως θα πρεπει να αλλαξουν οι οροι του site.Με ολοι την καλη μου διαθεση εδωσα καποιες πληροφοριες που μπορεις με λιγο ψαξιμο να τις βρεις στο νετ ισως και λανθασμενες αλλα τουλαχιστον εδω ειναι ανοιχτες και κρινονται.Εγραψα για την υπευθηνοτητα του θεματος και ο καθενας πρεπει να πραττει υπευθηνα.Με στοιχειωδει γνωσεις ο φιλος θα μπορουσε να γλιτωσει τα 150 ευρο που θα εδινε σε εναν ηλεκτρολογο και αυτο με ικανοποιει γιατι και αυτος ειναι ο σκοπος του site με αυτα που διαβασα αλλιως κανε επιθεσεις σε ολο το site και στο howtofixit.Γι'αυτο θα παρακαλουσα να προσεχουμε τι γραφουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    θα παραθεσω και εγω την δικη μου αποψη.
    η καλυτερη λυση ειναι η αλλαγη πινακα. ολα καινουργια. καταλαβαινω οτι αυτο που λεω οτι εχει κοστος. εχει και φασαρια. επιπροσθετα θα πρεπει να μεινει το σπιτι χωρις ρευμα για αρκετες ωρες. πιθανον να χρειαστει και βαψιμο ο τοιχος. αυτη ομως θα ηταν η ιδανικοτερη λυση.
    η αμεσως επομενη ειναι η τοποθετηση ενος εξωτερικου πλαστικου πινακα με πορτακι οπου μεσα θα φιλοξενει την διπλη αυτοματη ασφαλεια, το ενδεικτικο λαμπακι, τον χρονοδιακοπτη και το ρελλε. βρισκω περιττη την τοποθετηση εξτρα ασφαλειας για το φορτιο του χρονοδιακοπτη, αφου μπορει να τροφοδοτηθει μετα απο καποια αυτοματη ασφαλεια του κυριως πινακα. προσοχη με τις καλωδιωσεις. να ειναι ικανης διατομης γιατι το φορτιο του θερμοσιφωνα ειναι αρκετα μεγαλο.
    καταλαβαινω οτι το σπιτι οπου θα τοποθετηθει το κυκλωμα αυτο οτι μπορει να ειναι νοικιασμενο και δεν μπορεις και δεν θες να αλλαξεις ολοκληρο τον πινακα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντίσταση ηλεκτρικού θερμοσίφωνα
    By tbaitasis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-13, 01:11
  2. Ισχύς αντίστασης θερμοσίφωνα
    By rama in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-13, 18:42
  3. Σύνδεση ηλιακού θερμοσίφωνα
    By Panoss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-12, 18:47
  4. Λεπτομέρεια σε αντίσταση θερμοσίφωνα
    By gep58 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-12, 13:16
  5. Σχετικά με θερμοσίφωνα..
    By JimKarvo in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 22:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας