Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2

Θέμα: Και όμως σήμερα έκανα την πρώτη εκπομπή ως ράδιο φάρος… με το hi hi…

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή Και όμως σήμερα έκανα την πρώτη εκπομπή ως ράδιο φάρος… με το hi hi…

    Σήμερα το απόγευμα στην συχνότητα των 20 Μ, έκανα την πρώτη μου πετυχημένη εκπομπή ως ράδιο φάρος σε mode PSK31 με το callsing μου. Το πρόγραμμα που κατασκεύασα αντεπεξήλθε στις προσδοκίες μου.Δεν είναι απλό project αλλά σύνθετο οι δυσκολίες είναι περισσότερες στο software και λιγότερο στο hardware . Το hardware αποτελείτε από ένα πομποδέκτη , έναν υπολογιστή , ένα interface σύνδεσης πομποδέκτη υπολογιστή και μια μονάδα αισθητήρων οι οποίοι αναγιγνώσκονται από ένα pic το οποίο με την σειρά του θα μεταδίδει τα δεδομένα τους στον υπολογιστή και ο υπολογιστής στον πομποδέκτη όπου με την σειρά του ο πομποδέκτης θα εκπέμπει τα δεδομένα σε διαμόρφωση PSK31 . Το πρόγραμμα το έχω γράψει έτσι που να λειτουργεί ο φάρος χωρίς την παρουσία ανθρώπου , έχω μεριμνήσει να επαναλειτουργεί μετά από διακοπή του ηλεκτρικού ρεύματος καθώς και την διακοπή εκπομπής και κλείσιμο του πομποδέκτη εάν τα swr είναι περισσότερα από 1,3:1 π.χ. όταν για κάποιον λόγο κοπεί η κεραία , καθώς και ό έλεγχος του φάρου από απομακρυσμένο υπολογιστή με όλες τις δυνατότητες εκπομπής δηλαδή αλλαγή συχνότητας , ισχύος ,συντονισμός κεραίας . Στην σημερινή δοκιμή η μονάδα των αισθητήρων ήταν από προσομοιωτή όταν θα τελειώσω την κατασκευή της μονάδας θα κάνω παρουσίαση.
    Radio Beacon SV1HAG.jpg


    5 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV1HAG για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Dragonborn (08-03-13)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    To Radio Beacon εκπέμπει δοκιμαστικά από χθες και ώρα 23:00 στην συχνότητα 14100 , έχει κλείσει 12 ώρες λειτουργίας χωρίς κανένα πρόβλημα. Και ο SV1ELI μου έστειλε και ένα ραπόρτο αποκωδικοποίησης του spot του ραδιοφάρου.
    858246_144968809003177_1915885042_o.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Mini R-390……ΑΜ/CW...Δέκτης
    By p.gabr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 107
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 17:54
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-13, 18:36
  3. Περί πυκνωτών και…. μερικά άλλα.
    By Ηλιας Α in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-11, 10:17
  4. Απορία για την λειτουργία του ρελε…
    By jean in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-11, 15:00
  5. Κυκλώματα……..
    By ts0gl1s in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-10, 09:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας