Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 51

Θέμα: Αλλαγή λαδιών αυτοκινήτου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη thant
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή Αλλαγή λαδιών αυτοκινήτου

    Καλησπέρα.
    Συνήθως με την αλλαγή λαδιών στο αυτοκίνητο ο μηχανικός σου λεει να κανεις αλλαγη ή στα χιλιομετρα που σου δινουν τα λαδια ή σε 1 χρόνο.
    Εγώ κλεινω χρόνο τωρα αλλα δεν εχω κανει πανω από 900 χλμ. Με παίρνει να καθυστερήσω την αλλαγή άλλον μισό χρόνο ή ειναι υπερβολή?
    Ειναι οικονομικό το θεμα αλλα δεν θελω να το ρισκάρω κιόλας.
    Τα λαδια που του βάζω ειναι τα Genuine 5w-30 long life

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Αν ειναι να το κανεις για μια φορα μονο, καντο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Επειδή στην Ελλάδα δεν έχουμε μάθει ακόμα να διαβάζουμε και να ακολουθούμε τις οδηγίες των κατασκευαστών για αυτό έχουν βρεθεί μερικά "γατάκια" μηχανικοί (σε όλους τους κλάδους μάλιστα) που έτσι ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ "προτείνουν" ότι τους συμφέρει κατά βάθος!!! Παράδειγμα...σε ένα ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο τελευταίας γενιάς (2011), έλεγε ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ότι το πρώτο σέρβις θα είναι στα 30.000χλμ, και για αυτό το σέρβις είχε στο βιβλίο κατασκευαστή σημειώσεις ότι θα αλλάξουν τα λάδια, κλπ, αναλλώσιμα ενός αυτοικινήτου! Όταν το αγόρασα βεβαια, στην αντιπροσωπεία, οι... "ειδικοί" μου είπαν (δεν ήξεραν βεβαίως ότι είμαι ό ίδιος μηχανικός, άλλου κλάδου μεν, αλλά τεχνικού αντικειμένου δε) ότι στα 15.000 να το πάω για μιά αλλαγή λαδιών και ένα ελεγκτικό σέρβις!!!
    Όταν εκεί, αμέσως μετά άνοιξα το βιβλίο κατασκευαστή που μου έδωσαν, τους ρωτησα ευθέως, ΑΝ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΑΣ, ΗΛΙΘΙΟΣ Ή ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ όταν έλεγε ρητά ότι ΔΕΝ χρειάζεται ΚΑΝΕΝΑ σέρβις ή αλλαγή για τα πρώτα 30.000χλμ!!! Περιττό να σας πω... ότι είχε πολύ γέλιο η φάτσα τους... που δαγκωνόντουσαν γιατί πλέον δεν ήξεραν τι να πούνε και πως να καλύψουν τις μ@λ@κίες τους!!!

    Διαβάζετε ΠΑΝΤΑ τι γράφουν οι κατασκευαστές σε όλα τα πράγματα!!! ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ... κολλαούζο παραπαίδι που πήρε ένα κατσαβίδι και έγινε... "Ο μηχανικός" !!!

    8 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 04-04-13 στις 12:34
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  4. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonis_p (09-04-13), ezizu (04-04-13), leosedf (03-04-13), primeras (04-04-13), The Professor (05-04-13)

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή στην Ελλάδα δεν έχουμε μάθει ακόμα να διβάζουμε και να ακολουθούμε τις οδηγίες των κατασκευαστών για αυτό έχουν βρεθεί μερικά "γατάκια" μηχανικοί (σε όλους τους κλάδους μάλιστα) που έτσι ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ "προτείνουν" ότι του συνφέρει κατά βάθος!!! Παράδειγμα... ένα ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο τελευταίς γενιάς, έλεγε ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ότι το πρώτο σέρβις θα είναι στα 30.000χλμ, και αυτό το σέρβις είχε στο βιβλίο κατασκευαστή σημειώσεις ότι θα αλλάξουν τα λάδια, κλπ, αναλλώσιμα ενός αυτοικινήτου! Όταν το αγόρασα βεβαια στην αντιπροσωπεία οι... "ειδικοί" μου είπαν (δεν ήξεραν βεβαίως ότι είμαι όδιος μηχανικό, άλλου κλάδου μεν, αλλά τεχνικού αντικειμένου δε) ότι στα 15.000 να το πάω για μιά αλλαγή λαδιών και ένα ελεγκτικό σέρβις!!!
    Όταν αμέσως μετά άνοιξα το βιβλίο κατασκευαστή που μου έδωσαν τους ΄ρωτησα ευθέως, ΑΝ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΑΣ, ΗΛΙΘΙΟΣ Ή ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ όταν έλεγε ρητά ότι ΔΕΝ χρειάζεται ΚΑΝΕΝΑ σέρβις ή αλλαγή για τα πρώτα 30.000χλμ!!! Περιττό να σας πω... ότι είχε πολύ γέλιο η φάτσα τους... που δαγκωνόντουσαν γιατί πλέον δεν ήξεραν τι να πούνε και πως να καλύψουν τις μ@λ@κίες τους!!!

    Διαβάζετε ΠΑΝΤΑ τι γράφουν οι κατασκευαστές σε όλα τα πράγματα!!! ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ... κολλαούζο παραπαίδι που πήρε ένα κατσαβίδι και έγινε... "Ο μηχανικός" !!!
    Συμφωνώ και επαυξάνω γενικά με τα χίλια. Ειδικά για τα πρώτα λάδια μιας ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ μηχανής όμως έστω και προληπτικά θα τα άλλαζα σε 5-10 χιλιάδες χιλιόμετρα. Δεν κάνει κακό (εκτός από την τσέπη...)

    Όσο για τον Θανάση εγώ στην θέση σου δεν θα τα άλλαζα ακόμη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    737

    Προεπιλογή

    Ασχετα στα ποσα χιλιομετρα θα αλλαξουμε τα λαδια πρεπει να κανουμε και μονοι μας καπου καπου ελεγχο λαδιου γιατι υπαρχουν αρκετα που καινε λαδι απο καινουργεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, R.F.M. (Read the Fucking Manual). Ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου τα λέει όλα.
    Για την συγκεκριμένη περίπτωση του φίλου thant , τα λαδια 5W30 long life αλλάζουν κάθε 30.000 χιλ ή κάθε δύο χρόνια. Απλώς αν το κάνεις πιο νωρίς η μόνο ζημιά συμβαίνει στην τσέπη σου. Μόνο που θα πρέπει να ελέγχεις την στάθμη του λαδιού, διότι στα 30.000 χιλ σίγουρα θα χρειαστεί συμπλήρωμα. Κάθε κινητήρας είναι κατασκευασμένος έτσι που σίγουρα θα "καίει" κάποια ποσότητα λαδιού, σε φυσιολογικά πλαίσια.
    Οι αντιπρσωπείες για να έχουν δουλειά στα service σου ποτείνουν κάθε 7500 χιλ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    αυτο ππου πρεπει να κανεις για αρχη ειναι να σιγουρευτεις αν το αμαξι ειναι προγραμματισμενο για λαδια longlife.
    ΑΝ ειναι τοτε (μεχι στιγμης ξερω τα vag kai bmw) .H αλλαγη τους γινεται:
    καθε δυο χρονια..εχει και αναλογη ενδειξη στο καντραν ***days for service.Αν ψαξεις το μοντελο σου θα βρεις σχετικο thread.
    kαθε χχχ χλμ.εξαρταται απο το αυτοκινητο..Ειναι η χειροκινητη ρυθμιση που λενε για αποφυγη προβληματων.
    εχει αισθητηρα ελεγχου ποιοτητας.Σε ειδοποιει στο καντραν οτι σε ***days for service.

    Oλα αυτα προυποθετουν το αμαξι να παιρνει longlife (δυετια) λαδια,αλλιως τα βαζεις ασκοπα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά επίσης τα χιλιόμετρα από μόνα τους δεν λέν και πολλά. Για αυτό τα επαγγελματικά μηχανήματα μετράν ώρες. Δηλαδή κάποιος αν έχει αυτοκίνητο που λέει ο κατασκευαστής κάθε 30000 αλλάγή αλλά όλα τα χιλιόμετρα τα κάνει σταματημένος στην κίνηση νομίζω πως καλήτερα θα ήταν να τα άλλαζε πολύ νωρίτερα.

    Είναι πολοί παράγοντες και μεγάλο το θέμα με πολλές απόψεις.(συνθήκες, αλήθειες, ψέματα, συμφέροντα, διαφήμιση, ανταγωνισμός, χρόνος συνολικής ζωής αυτοκινήτου κτλκτλκτλκτλ).

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chris73 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    MHTSOS (09-04-13)

  11. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο ππου πρεπει να κανεις για αρχη ειναι να σιγουρευτεις αν το αμαξι ειναι προγραμματισμενο για λαδια longlife.
    ΑΝ ειναι τοτε (μεχι στιγμης ξερω τα vag kai bmw) .H αλλαγη τους γινεται:
    καθε δυο χρονια..εχει και αναλογη ενδειξη στο καντραν ***days for service.Αν ψαξεις το μοντελο σου θα βρεις σχετικο thread.
    kαθε χχχ χλμ.εξαρταται απο το αυτοκινητο..Ειναι η χειροκινητη ρυθμιση που λενε για αποφυγη προβληματων.
    εχει αισθητηρα ελεγχου ποιοτητας.Σε ειδοποιει στο καντραν οτι σε ***days for service.

    Oλα αυτα προυποθετουν το αμαξι να παιρνει longlife (δυετια) λαδια,αλλιως τα βαζεις ασκοπα .
    Δεν υπάρχει κανένας αισθητήρας ελέγχου ποιότητας του λαδιού, τουλάχιστον στο δικό μου vag κινητήρα. Απλά αν το αυτοκίνητο είναι ρυθμισμένο για μεταβλητά διαστήματα service (το log life που λες), τότε το αυτοκίνητο λαμβάνει υπόψη χιλιόμετρα και ώρες λειτουργίας, που σημαίνει οτι μπορεί να βγάλει ένδειξη service λίγο πριν ή λίγο μετά τα 30.000 χιλ.
    Επίσης επειδή το αυτοκίνητο δεν είναι ρυθμισμένο για μεταβλητά διαστήματα service, δεν σημάινει οτι δεν μπορεί να φορέσει λάδια longlife. Απλά θα πρέπει ο οδηγός να μεριμνήσει για την έγκαιρη αλλαγή λαδιών.
    Εγώ προσωπικά βάζω longlife λαδια και τα αλλάζω κάθε 15.000~20.000 χιλ. ή αν μου βγάλει πιο μπροστά ένδειξη το καντράν λόγω λήξεις του χρόνου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει κανένας αισθητήρας ελέγχου ποιότητας του λαδιού, τουλάχιστον στο δικό μου vag κινητήρα. Απλά αν το αυτοκίνητο είναι ρυθμισμένο για μεταβλητά διαστήματα service (το log life που λες), τότε το αυτοκίνητο λαμβάνει υπόψη χιλιόμετρα και ώρες λειτουργίας, που σημαίνει οτι μπορεί να βγάλει ένδειξη service λίγο πριν ή λίγο μετά τα 30.000 χιλ.
    Επίσης επειδή το αυτοκίνητο δεν είναι ρυθμισμένο για μεταβλητά διαστήματα service, δεν σημάινει οτι δεν μπορεί να φορέσει λάδια longlife. Απλά θα πρέπει ο οδηγός να μεριμνήσει για την έγκαιρη αλλαγή λαδιών.
    Εγώ προσωπικά βάζω longlife λαδια και τα αλλάζω κάθε 15.000~20.000 χιλ. ή αν μου βγάλει πιο μπροστά ένδειξη το καντράν λόγω λήξεις του χρόνου.
    φιλε Πετρο http://wiki.ross-tech.com/wiki/index...eset_Procedure
    δειχνει καποιες ρυθμισεις του εγκεφαλου στον αισθητηρα ποιοτητας,κανε και μια αναζητηση και θα καταλαβεις.
    Αυτοκινητο που η αντιρποσωπεια αναφερει οτι περνει λαδια longlife (ολα περνουν,αλλα λιγα τα εκμεταλευουνται) σημαινει οτι εχει αισθητηρα και ελεγχει την ποιοτητα.
    στο δικο μου παραδειγμα(golf tsi v) ειχε αναψει σε 3000 km για σερβις.Δεν περασε ουτε μηνας και εγραφε σερβις τωρα.
    Αυτο που συζητανε επισης εδω ειναι να κανουμε αυτα που προτεινει ο κατασκευαστης.οχι αυτα που λεει ο μηχανικος .
    Ακομα και εσυ που τα αλαζεις δεν ειναι παραλογο αν τα δινει ο κατασκευαστης για 30 να τα αλλαζεις εσυ σε 15?? πως σου φαινεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (08-04-13)

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγή πυκνωτή
    By Πατέντες in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-15, 18:52
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-13, 21:08
  3. Αλλαγή θερμοστάτη
    By Kwkaran2 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-12, 13:54
  4. Αλλαγή woofer!!!
    By jean in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-12, 23:59
  5. Αλλαγή θερμοστατών
    By mc00101 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-11, 21:37

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας