Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Kατοχη VHF

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή Kατοχη VHF

    Καλησπερα σας, μετα απο ψαξιμο στο internet για τον νομο που υσχιει για κατοχη και χρηση ραδιοερασιτεχνικου πομποδεκτη εβγαλα συμπερασμα πως για την νομιμη χρηση και κατοχη πρεπει να ειναι ρυθμισμενος στις νομιμες, για τους ραδιοερασιτεχνες, συχνοτητες και να μην υπερβαινει την επιτρεπομενη υσχή.

    ΟΚ αυτο που δεν καταλαβα ειναι για το αν ο πομποδεκτης πρεπει να ειναι κλειδομενος στις επιτρεπομενες συχνοτητες απο την μαμα του??? Ή αν τον αγορασεις ξεκλειδοτο και τον κλειδοσεις εσυ εισαι παρανομος...

    Σας ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.506

    Προεπιλογή

    Πρώτα απ όλα χρειάζεται άδεια ραδιοερασιτέχνη την οποία μπορείς να αποκτήσεις έπειτα από επιτυχία στις ανάλογες εξετάσεις. Σε άλλη περίπτωση όπου και να το έχεις κλειδωμένο είσαι παράνομος, εκτός αν είναι στα πλαίσια της εργασίας σου, π.χ. είσαι σεκιουριτάς και μιλάς με το επιχειρησιακό ασύρματο που σου παρέχει η εταιρία σου σε προκαθορισμένη συχνότητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    Εχω δωσει εξετασεις και αυριο θα παω να παρω και την αδεια αλλα δεν εχω καταλαβει για το αν πρεπει να ειναι κλειδομενος απο τον κατασκευαστη του ή απο εσενα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.506

    Προεπιλογή

    Ο νόμος σε δεσμεύει που να μιλάς, δεν αναφέρει για κλειδώματα. Δες τις τελευταίες καταχωρήσεις στο θέμα για την χώρα που γίναμε ρεζίλι, κ.λπ.

    http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post611590

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχει κάποια διάταξη που να αναφέρει κλειδώματα κλπ για ραδιοερασιτεχνικούς πομποδέκτες. Γενικά ο ραδιοερασιτέχνης έχει δικαίωμα να κατασκευάζει και να χρησιμοποιεί συσκευές ραδιοεπικοινωνιών χωρίς αυτές να περάσουν από έγκριση τύπου και να τροποποιεί συσκευές του εμπορίου κάθε τύπου για τις ανάγκες του.

    Σαν ελάχιστη προφύλαξη, καθάρισε τις μνήμες από συχνότητες αστυνομίας, πειρατικών link κλπ. που είχε βάλει ο προηγούμενος κάτοχος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.506

    Προεπιλογή

    Εγώ στο Wouxon, κάνω το εξής: Έχω περάσει στις μνήμες όλους τους αναμεταδότες που θέλω να έχω και το μηχάνημα είναι μόνιμα σε ρύθμιση να δείχνει τις μνήμες. Καμιά άλλη συχνότητα δεν μπορεί να μπει έτσι. Όταν θέλω να παίξω αλλάζω την ρύθμιση σε απεικόνιση συχνότητας και παίζω. Τελειώνοντας βάζω τις συχνότητες εντός της ρ/ε ζώνης και έπειτα το ρυθμίζω να μου δείχνει μόνο τις μνήμες και πάλι. Το θέμα είναι μην στ οανοίξουν και δουν συχνότητα που δεν πρέπει. Εκεί μπορεί να σε τραβήξουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Και πρόσφατα το είχα δει.
    Αν έχεις πομποδέκτη που μπορεί να ΑΚΟΥΣΕΙ σε διάφορες συχνότητες (π.χ. VX-7 VX-8 κλπ) απλά την έκατσες. Σε μαζεύουν αυτόφωρο. Άσχετα αν μιλάς σε ραδιοερασιτεχνικές κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις πομποδέκτη που μπορεί να ΑΚΟΥΣΕΙ σε διάφορες συχνότητες (π.χ. VX-7 VX-8 κλπ) απλά την έκατσες. Σε μαζεύουν αυτόφωρο. Άσχετα αν μιλάς σε ραδιοερασιτεχνικές κλπ.
    Μου 'φτιαξες τη μέρα λέμε!

    Πάντως μια λύση ανάγκης είναι η εξής:
    Το VX-7R αν το ανάψεις έχοντας πατημένο το BAND, ξεκινάει σε mode όπου μπορείς να επιλέξεις μόνο κάποια από τις προγραμματισμένες στην μνήμη συχνότητες (δεν μπορείς δηλαδή να το γυρίσεις σε VFO mode πατώντας το κουμπί V/M).
    Μετά βέβαια θα πρέπει να βρεις μια καλή δικαιολογία στην ερώτηση: "γιατί όλα αυτά τα πλήκτρα που έχει η συσκευή δεν κάνουν τίποτα όταν πατιούνται;"

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Χαχαχα το έχω σκεφτεί ήδη, έχει και masked memories το vx-8.
    Η λύση είναι να μην το κυκλοφορώ εκτός σπιτιού και τώρα με το sdr βγαίνει και λίγο άχρηστο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Και το VX-7R υποστηρίζει masked memories, αλλά δεν είναι και λύση αυτή...
    Όπως λες και εσύ, το πρόβλημα δεν είναι απλώς να μην σε πιάσουν με αποθηκευμένες εκτός μπάντας συχνότητες (που έτσι και αλλιώς θα ήταν χαζομάρα να τις έχεις).

    Αλλά να βρεθείς μπλεγμένος επειδή η συσκευή μπορεί θα μπορούσε να ακούσει εκτός μπάντας, τη στιγμή που αυτό δεν αντιτίθεται στην άδεια ραδιοερασιτέχνη, είναι παράλογο
    Ποιο το νόημα του φορητού αν φοβάσαι να τον μεταφέρεις εκτός σπιτιού;

    Άμα διαβάσεις καμιά είδηση πως πιάσανε κατάσκοπο με δέκτη τηλεόρασης, σε βλέπω να μη βγαίνεις και ο ίδιος από το σπίτι

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-16, 01:44
  2. VHF
    By PALIARMOTHS in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-13, 21:47
  3. Δέκτης VHF-FM
    By Killo_Watt in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-12, 11:36
  4. vhf
    By mitsakostsi in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-10, 10:35
  5. vhf
    By status in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-09, 21:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας