Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: αισθητηρας-ελεγχος τασης 220v

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή αισθητηρας-ελεγχος τασης 220v

    Καλησπερα παιδια εχω φτιαξει ενα συστημα backup φωτισμου στο σπιτι με χρηση φωτοβολταικου πανελ, ειναι ολα ετοιμα συνδεμενα και λειτουργουν κανονικα, το μοναδικο που εχει μεινει να φτιαξω ειναι ενα κυκλωμα το οποιο θα ειναι συνδεμενο παντα σε μια μπριζα και οταν θα πεφτει το ρευμα του σπιτιου θα ενεργοποιει εναν διακοπτη ωστε να αναψουν τα φωτα απο το backup συστημα που εχω φτιαξει.

    στο μυαλο μου ειχα σκεφτει ενα απλουστατο κυκλωμα με εναν μετασηματιστη και ενα ρελε, ετσι ωστε το ρελε να ειναι παντα οπλισμενο οσο βρισκετε στο ρευμα και μολις κοπει το ρευμα θα κλεινει κυκλωμα με την αλλη του επαφη ωστε να αναψουν τα φωτα. (μηπως ομως αυτος ο τροπος ειναι αρκετα ενεργοβορος ? )
    θα μπορουσα να κανω και εναν διακοπτη με τρανζιστορ παλι με μετασχηματιστη ομως θα πρεπει να αντεχει ρευματα τις ταξης των 5-10A οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο.

    ο λογος που εγραψα στο φορουμ ειναι για να μου προτεινεται την καλυτερη δυνατη λυση. επειδη το κυκλωμα θα ειναι συνδεμενο παντα στην πριζα καλο θα ειναι να εχει οσο το δυνατον μικροτερη καταναλωση...

    μου περασε απο το μυαλο οτι θα γινεται να κανω αυτο που θελω και χωρις μετασχηματιστη (για εξοικονομηση ενεργειας απο τον μετασχηματιστη) ομως δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ασφαλες

    ελπιζω να μην σας κουρασα, περιμενω τις προτασεις-συμβουλες σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη George74
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Το να αντέχει ρεύματα της τάξης των 10Α είναι θέμα του ρελέ και των επαφών του. Μπορείς να κάνεις κάτι όπως τα φωτιστικά ασφαλείας, χωρίς μ/τ (μόνο με πυκνωτή Χ2 στα 400V-600V - έφτιαξα ένα φωτ. ασφαλείας με πυκνωτή 33nF, σκέψου πόσο λίγο ρεύμα καταναλώνει... κάπου 1-1,5W) και αντί να ανάβει leds να σου οπλίζει το ρελέ σου το οποίο θα δουλεύει με μια μπαταρία... Ίσως κάποιος άλλος σου πει καμιά καλύτερη ιδέα ή βελτιώσει τη δικιά μου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... χωρίς μ/τ (μόνο με πυκνωτή Χ2 στα 400V-600V - έφτιαξα ένα φωτ. ασφαλείας με πυκνωτή 33nF, σκέψου πόσο λίγο ρεύμα καταναλώνει... κάπου 1-1,5W ...
    Ενα ρελέ με πηνίο 230V καταναλώνει γύρω στο 1.5W, δηλαδή το χρόνο 13kWh (<€2). Υπάρχουν τέτοια ρελέ και για τοποθέτηση στον ηλεκτρολογικό πίνακα. Αν κάνει μια δοκιμαστική εκφόρτιση κατά διαστήματα και τροφοδοτεί τα φώτα από τις μπαταρίες θα πάρει πίσω το κόστος αυτό. Μένει ο προβληματισμός "πόσο αντέχει το ρελέ να είναι διαρκώς οπλισμένο", κάτι που είχαμε ψάξει παλαιότερα χωρίς αποτέλεσμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα ρελέ με πηνίο 230V καταναλώνει γύρω στο 1.5W, δηλαδή το χρόνο 13kWh (<€2). Υπάρχουν τέτοια ρελέ και για τοποθέτηση στον ηλεκτρολογικό πίνακα. Αν κάνει μια δοκιμαστική εκφόρτιση κατά διαστήματα και τροφοδοτεί τα φώτα από τις μπαταρίες θα πάρει πίσω το κόστος αυτό. Μένει ο προβληματισμός "πόσο αντέχει το ρελέ να είναι διαρκώς οπλισμένο", κάτι που είχαμε ψάξει παλαιότερα χωρίς αποτέλεσμα.
    Χρονια αντεχει.και 2 και 5 και 10.
    Η καλυτερη λυση πιστευω.

    Στάλθηκε από το ST23i μου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Υπαρχουν επιτηρητες τασης, ραγας.
    Ψαξε στο forum, ή περιμενε καποιον απο τους ηλεκτρολογους μας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    ο επιτηρητης τασης απο οτι καταλαβα ειναι ακριβος και δεν με συμφερει να δωσω 50 ευρω για να τον αγορασω ασε που δεν εχω σκοπο να πειραξω τον πινακα.
    το ρελε με πηνιο των 230v μου αρεσεσε ιδεα, δεν ξερω ομως αν υπαρχει σε συσκευασια οπως τα κλασικα μικρα τετραγωνα ρελεδακια που βαζουμε στις πλακετες, αν δεν υπαρχει και βγαινουν μονο για τους πινακες φανταζομαι θα κανουν και αυτα στην καλυτερη περιπτωση 20+ ευρω.

    αν επιχειρησω να βαλω ενα 12βολτο ρελεδακι στην πριζα χωρις μετασχηματιστη πως σας φαινεται το παρακατω κυκλωμα?
    ac-dc-emergency-lamp.jpg

    εχει καποιο λαθακι? θα δουλεψει σωστα? εχει οντως χαμηλοτερη καταναλωση απο οτι ενε ρελε κατευθειαν πανω σε εναν μετασχηματιστη?
    αξιζει δηλαδη τον κοπο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimacid Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... το ρελε με πηνιο των 230v μου αρεσεσε ιδεα, δεν ξερω ομως αν υπαρχει σε συσκευασια οπως τα κλασικα μικρα τετραγωνα ρελεδακια που βαζουμε στις πλακετες...
    Από τυχαίο ελληνικό e-shop: http://www.acdcshop.gr/advanced_search_result.php?categories_id=&keywords =relay+230V&x=0&y=0&inc_subcat=1 Τιμή €3-5.50 (+ΦΠΑ)
    Μπορείς απλά να επισκεφθείς ένα κατάστημα με εξαρτήματα/ανταλλακτικά ηλεκτρονικών.
    Το ρεύμα που θα καταναλώσει είναι 230V/αντίσταση πηνίου. Καλύτερα ένα ρελέ με πηνίο 30ΚΩ παρά ένα άλλο με 20ΚΩ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    ευχαριστω πολυ για την βοηθεια, βρηκα αυτο http://www.marelectronics.gr/product...d=3323&lang=gr το ρελεδακι διαθεσημο σε αυτο το μαγαζι που με βολευει, εχει και κατι αλλα ρελε με πηνιο στα 38k ομως θελουνε παραγγελια. θα παω να το παρω θα το μονταρω μεσα σε ενα case ενως χαλασμενου μετασχηματιστη και κατευθειαν στην πριζα, μακραν η πιο ευκολη υλοποιηση πιστευω.

    καθαρα απο περιεργεια ομως για να μαθαινω κιολας μιας και ποσταρα το παραπανω κυκλωματακι θα ηθελα να μου πει καποιος αν ειναι σωστα σχεδιασμενο και λειτουργικο

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Για την πληρότητα του θέματος να σημειώσω ότι εφόσον η εφαρμογή έχει μπαταρία χαμηλής τάσης, η χαμηλότερη κατανάλωση μπορεί να επιτευχθεί στο κύκλωμα ελέγχου ανάμματος των φωτιστικών, όπως είχαμε συζητήσει παλαιότερα σε ιδέα για αυτόνομο νυχτερινό φωτισμό (το "σήμα" ακυρώνει την λειτουργία του mosfet).

    Στη δική σου περίπτωση το "σήμα" θα είναι από το δίκτυο 230V με μετασχηματιστή ή τον πυκνωτή (πάντα ο μετασχηματιστής είναι ασφαλέστερη μέθοδος) αντί της τάσης εξόδου του φωτοβολταϊκού. Επιπλέον κύκλωμα με φωτοαντίσταση μπορεί να ακυρώνει το άναμμα εφόσον υπάρχει εξωτερικό φως.

    Υ.Γ. το απλούστερο είναι πάντα ρελέ με πηνίο 230V

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    ετοιμη η πατεντα με το ρελεδακι στο κουτι ενός μετασχηματιστη, ωριστε και δυο φωτο του εσωτερικου πριν το κλεισω.
    20130830_010554.jpg20130830_010601.jpg

    τα συνδεσα ολα λειτουργει αψογα το συστημα μεχρι στιγμης, αυτο που λες για το κυκλωμα με φωτοαντισταση το ειχα σκεφτει και εγω αλλα ειπα να ολοκληρωσω πρωτα το project να ειναι λειτουργικο και τετοιου ειδους add on μπορουν να μπουν και αργοτερα. τωρα να σου πω την αληθεια επειδη ο charge controller μου εχει remote panel-meter το οποιο το εχω μεσα στο δωματιο μου μπορω με το πατημα ενος κουμπιου να αναψω-σβησω τα φωτα οποτε δεν ξερω αν αξιζει να καθομαι και να ασχολουμε με φωτοαντιστασεις και να κανω ακομα πιο περιπλοκοο το συστημα με περισσοτερα καλωδια να εχεις να κρυψεις κλπ...

    ευχαριστω παντως ξανα για την βοηθεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ελεγχος τασης μπαταριων σε φωτοβολταικο συστημα
    By M.ALEX in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-16, 17:19
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-14, 19:57
  3. Συσκευη για ελεγχο ac τασης.
    By ΓΙΑΝΝΗΣ 456 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-13, 10:28
  4. Ελεγχος τασης με ποτενσιομετρο
    By johnkaz77 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-10, 01:42
  5. ελεγχος τασης μπαταριας
    By smokejohn13 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-10, 16:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας