Καλησπερα παιδια εχω φτιαξει ενα συστημα backup φωτισμου στο σπιτι με χρηση φωτοβολταικου πανελ, ειναι ολα ετοιμα συνδεμενα και λειτουργουν κανονικα, το μοναδικο που εχει μεινει να φτιαξω ειναι ενα κυκλωμα το οποιο θα ειναι συνδεμενο παντα σε μια μπριζα και οταν θα πεφτει το ρευμα του σπιτιου θα ενεργοποιει εναν διακοπτη ωστε να αναψουν τα φωτα απο το backup συστημα που εχω φτιαξει.

στο μυαλο μου ειχα σκεφτει ενα απλουστατο κυκλωμα με εναν μετασηματιστη και ενα ρελε, ετσι ωστε το ρελε να ειναι παντα οπλισμενο οσο βρισκετε στο ρευμα και μολις κοπει το ρευμα θα κλεινει κυκλωμα με την αλλη του επαφη ωστε να αναψουν τα φωτα. (μηπως ομως αυτος ο τροπος ειναι αρκετα ενεργοβορος ? )
θα μπορουσα να κανω και εναν διακοπτη με τρανζιστορ παλι με μετασχηματιστη ομως θα πρεπει να αντεχει ρευματα τις ταξης των 5-10A οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο.

ο λογος που εγραψα στο φορουμ ειναι για να μου προτεινεται την καλυτερη δυνατη λυση. επειδη το κυκλωμα θα ειναι συνδεμενο παντα στην πριζα καλο θα ειναι να εχει οσο το δυνατον μικροτερη καταναλωση...

μου περασε απο το μυαλο οτι θα γινεται να κανω αυτο που θελω και χωρις μετασχηματιστη (για εξοικονομηση ενεργειας απο τον μετασχηματιστη) ομως δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ασφαλες

ελπιζω να μην σας κουρασα, περιμενω τις προτασεις-συμβουλες σας