Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 40

Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΠΑΤΟΥ .

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΠΑΤΟΥ .

    Πριν παρουσιάσω τον ενισχυτή ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟ ΒΆΘΟΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΤΟΝ TOMHEL.
    To κύκλωμα σχεδιάστηκε από τον tomhel http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57310 ο οποίος τότε έγραφε «….Αυτό θα ήταν για εμένα η δική μου συνεισφορά στο forum μας…» Πιστεύω οι κόποι του ΔΕΝ πήγαν χαμένοι .Αν και του είμαι άγνωστος εντούτοις όταν χρειάστηκα βοήθεια μου έστειλε με pm το τηλ. του , τον κάλεσα και με βοήθησε , το οποίο εκτίμησα αφάνταστα για αυτό και το αναφέρω.
    Για το κύκλωμα δεν θα γράψω λέξη καθώς υπερκάλυψε το θέμα σε ανάλυση στο δικό του post o tomhel.
    Αναφορικά με την κατασκευή. Οι πλακέτες έγιναν με την μέθοδο του σιδερώματα αλλά στην πίσω όψη αποτυπώθηκαν τα υλικά ώστε να κάνουν πιο εύκολη την συναρμολόγηση .
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  7.jpg Εμφανίσεις:  736 Μέγεθος:  76,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  8.jpg Εμφανίσεις:  808 Μέγεθος:  95,6 KB
    Για το σασί χρησιμοποιήθηκε ανοξείδωτη λαμαρίνα 1.5mm και η πρόσοψη και το πίσω μέρος έγιναν από αλουμίνιο 3mm.Το αλουμίνιο χρησιμοποιήθηκε καθώς ήταν πιο εύκολα τα ανοίγματα τα οποία τα έκανα με το cnc μου.
    Την λαμαρίνα την λύγισα σε στράνζα .Προσπάθησα να μην τοποθετήσω βίδες σε εμφανή σημεία αλλά δεν κατάφερα και έβαλα αναγκαστικά 4 γομαρόβιδες στην πρόσοψη. Η βαφή έγινε με αστάρι για ανοξείδωτες επιφάνειες και για αλουμίνια και κατόπιν περαστήκαν 3 χέρια μονής βαφής αυτ/του.


    Οι μετασχηματιστές είναι από τον Αντωνιάδη με 17 πυρήνα ,180ma, στα 35W. Aαρχικά είχα σκοπό να τους τοποθετήσω όρθιους μετέπειτα άλλαξα γνώμη και τους ξάπλωσα .Τα καπάκια τα έβαψα ασημί για να σπάσει λίγο η μαυρίλα .Της τροφοδοσίας είναι από Γιατρά τοροειδής .Το καπάκι του τοροειδή (μην γελάτε) είναι από μαγειρικό σκεύος , κοινός λεγόμενο κατασαρολάκι , του οποίου έκοψα την ουρά του , και κατέβασα το ύψος του στον τόρνο μου και το έβαψα. Μια χαρά έγινε
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  1.jpg Εμφανίσεις:  748 Μέγεθος:  59,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  4.jpg Εμφανίσεις:  663 Μέγεθος:  49,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2.jpg Εμφανίσεις:  573 Μέγεθος:  67,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  3.jpg Εμφανίσεις:  563 Μέγεθος:  48,0 KB  

    9 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 24-09-13 στις 23:09

  2. 7 μέλη ευχαρίστησαν τον ironda19 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (24-09-13), AKHS (24-09-13), billisj (24-09-13), chris73 (23-09-13), Hulk (25-09-13), manolena (23-09-13), vasilllis (13-07-16)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Τα κουμπιά , της έντασης και του επιλογέα εισόδου καθώς και τα δαχτυλίδια γύρω από τα vu meter είναι ιδιοκατασκευή από αλουμίνιο και τεφλόν. Μάλιστα το κουμπί της έντασης έχει φωτιζόμενο δακτύλιο.




    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  5.jpg Εμφανίσεις:  445 Μέγεθος:  75,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  6.jpg Εμφανίσεις:  459 Μέγεθος:  146,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  10.jpg Εμφανίσεις:  446 Μέγεθος:  110,4 KB
    Το κακό στην όλη υπόθεση είναι ότι ο τρόπος κατασκευής που ακολούθησα είναι ανορθόδοξος και δεν επιτρέπει την εύκολη πρόσβαση στο εσωτερικό του ενισχυτή. Άλλο κομάτι που με παίδεψε ήταν η ανάδραση. Τελικά δεν κατάφερα να την φτιάξω και το άφησα προς το παρόν χωρίς την ανάδραση καθόσον ως διαπιστώθη ¨ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΥΤ@Ν@ η ανάδραση¨

    Το τελικό απότέλεσμα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  12.jpg Εμφανίσεις:  497 Μέγεθος:  48,7 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  13.jpg Εμφανίσεις:  465 Μέγεθος:  50,7 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  14.jpg Εμφανίσεις:  524 Μέγεθος:  67,1 KB

    5 Not allowed! Not allowed!

  4. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον ironda19 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (24-09-13), billisj (24-09-13), Hulk (25-09-13)

  5. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Το εσωτερικό και νυχτερινή
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  9.jpg Εμφανίσεις:  427 Μέγεθος:  81,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  11.jpg Εμφανίσεις:  431 Μέγεθος:  46,7 KB Συνημμένο Αρχείο 46159 Συνημμένο Αρχείο 46160

    Τα έκανα ελαφρώς κ....λος με τις φωτο .Οι διαχειριστές παράκληση να επέμβουν
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  15.jpg Εμφανίσεις:  395 Μέγεθος:  55,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  16.jpg Εμφανίσεις:  370 Μέγεθος:  147,5 KB  

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ironda19 : 23-09-13 στις 20:13

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ironda19 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (24-09-13), billisj (24-09-13)

  7. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Μεγαλο μπραβο και καλοακουστο!!!!Πολυ καλη κατασκευη με μερακι και πολυ καλη παρουσιαση.Ειδικα τιο cnc και ο τορνος που ειπες οτι εχεις μου εκαναν εντυπωση.Σου λυνουν τα χερια σε παρα πολλες κατασκευες.Μπραβο....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sakisr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ironda19 (24-09-13)

  9. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    μπράβο ρε Βαγγέλη ωραίος
    να τον χαίρεσαι άντε και με ένα καλό ζευγάρι ηχεία(δεν ξέρω τι έχεις) .... με τι ηχεία τον δουλεύεις τώρα ....
    καλά βέβαια όλα τα λεφτά είναι το καπάκι του τοροειδή (χαχα) πάντως χρησιμοποιείς τα πάντα δεν πετάς τίποτα και είναι πολύ βασικό
    !!!ΑΝΑΚΎΚΛΩΣΗ!!!
    γενικά δεν έχω λόγια είναι ΜΑΜΑΤΟΣ !!!!
    και το κουτάκι του μετράει πάρα πολύ...
    άντε καλή συνέχεια να έχεις ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ninolas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ironda19 (24-09-13)

  11. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγαλο μπραβο και καλοακουστο!!!!Πολυ καλη κατασκευη με μερακι και πολυ καλη παρουσιαση.Ειδικα τιο cnc και ο τορνος που ειπες οτι εχεις μου εκαναν εντυπωση.Σου λυνουν τα χερια σε παρα πολλες κατασκευες.Μπραβο....
    Ευχαριστώ Σάκη. Όντως σου λύνουν τα χέρια τα εργαλεία αυτά .

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironda19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ Σάκη. Όντως σου λύνουν τα χέρια τα εργαλεία αυτά .
    Ευχαριστώ Νίκο .Τον δουλεύω με αυτοσχέδια ηχεία τα οποία φέρουν μονάδες τις spicom.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironda19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ Νίκο .Τον δουλεύω με αυτοσχέδια ηχεία τα οποία φέρουν μονάδες τις spicom.
    full range ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ninolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    full range ?
    Όχι Νίκο .Τα full range θέλουν μεγάλη μαγκιά για να γίνουν σωστά. Τα δικά μου είναι μικρά και τα έχω ως περιφερειακά κυρίως . Αυτά είναι
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2.jpg Εμφανίσεις:  321 Μέγεθος:  138,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  3.jpg Εμφανίσεις:  306 Μέγεθος:  147,7 KB

    Τα βασικά ηχεία μου είναι ζεύγος wharfedale 9.6 diamond . Αλλά η ευαισθησία τους είναι 87 db αν δεν κάνω λάθος και θέλουν πολύ…ρεύμα . Αν και ο ήχος τους δεν μου αρέσει και δεν είμαι ευχαριστημένος από αυτά τα δουλεύω με την ναυαρχίδα της harman kardon τον 990

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ironda19 : 23-09-13 στις 21:30

  15. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη jonito2000
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    μπραβο! πολυ ωραια κατασκευη απο τις καλυτερες που εχω δει με λαμπατους! καλοακουστος!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρονικά κυκλώματα και διάφορα για ηλεκτρονικά
    http://www.powercircuit.eu/

  16. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον jonito2000 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ironda19 (24-09-13)

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευη λαμπατου για αρχαριο!!
    By Mixalis xania in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-11, 23:17
  2. Κατασκευη λαμπατου προενισχυτη
    By johnakos25 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-11, 12:43
  3. κατασκευη λαμπατου αποριες
    By sbolakis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-11, 09:14
  4. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΠΑΤΟΥ ΜΕ ΚΤ-88
    By crown in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-10, 19:16
  5. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΠΑΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
    By crown in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-07, 15:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας