Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Cb Αποριες απο αρχαριο

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή Cb Αποριες απο αρχαριο

    Καλησπερα.

    Επεσε στα χερια μου απο ενα φιλο που δεν το ηθελε ενα CB general electric αυτοκινητου και καποια αλλα εξαρτηματα.
    Σαν ιδεα παντα μου αρεσε αλλα ποτε δεν ειχα ασχοληθει.Εχω λοιπον καποιες αποριες
    1)Καταρχας υπαρχει πλεον κοσμος που χρησιμοποιει την μπαντα των CB ή ακομα και το καναλι αναγκης 9 ?
    2)Ξερω οτι χρειαζετε αδεια (που θελω να βγαλω).Οι διαφορες ειναι για σταθερο ή φορητο αλλα να καταλαβα καλα
    δεν μπορεις να εχεις σταθερο, δηλαδη στο σπιτι? Στο αυτοκινητο τι να τον κανω?
    3)κοιταζωντας τα παραβολα τα ποσα ειναι υπερβολικα κατα την γνωμη μου για μια αδεια CB.Αν εχεις ενα αλλα δεν το χρησιμοποιεις θεωρειτε παρανομο?

    4)εγκατασταση
    Πλεον του καλωδιου που ειναι ειδικο για cb μπορουμε να χρησιμοποισουμε και καλωδιο κεραιας ωστε να φτασουμε την κεραια στην ταρατσα 40μετρα και?

    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Φυσικά και υπάρχει κόσμος που μιλά στο CB.

    Δεν υπάρχει καλώδιο "ειδικό για cb", συνήθως χρησιμοποιείται καλώδιο rg58. Πάντως τα 40μ είναι υπερβολικά, με ύψος ορόφου 3μ τα 40μ δηλώνουν περίπου ... 13 ορόφους! Πάντως μια καλή κεραία είναι απαραίτητη και το βασικότερος παράγοντας της εγκατάστασης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)Καταρχας υπαρχει πλεον κοσμος που χρησιμοποιει την μπαντα των CB ή ακομα και το καναλι αναγκης 9 ?
    Υπάρχει αλλά οι καλές ημέρες έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί εδώ και αρκετά χρόνια

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    2)Ξερω οτι χρειαζετε αδεια (που θελω να βγαλω).Οι διαφορες ειναι για σταθερο ή φορητο αλλα να καταλαβα καλα
    δεν μπορεις να εχεις σταθερο, δηλαδη στο σπιτι? Στο αυτοκινητο τι να τον κανω?
    Άδειες για σταθερούς σταθμούς δεν δίνονται σε κοινούς θνητούς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    3)κοιταζωντας τα παραβολα τα ποσα ειναι υπερβολικα κατα την γνωμη μου για μια αδεια CB.Αν εχεις ενα αλλα δεν το χρησιμοποιεις θεωρειτε παρανομο?
    Θεωρητικά ναι, και επειδή τελευταία η αστυνομία συλλαμβάνει κόσμο για νυχοκόπτες και άδειους κάλυκες, καταλαβαίνεις ότι εκτίθεσαι χωρίς λόγο αν το έχεις εγκατεστημένο, και ιδίως αν το έχεις εγκατεστημένο σε αυτοκίνητο. Τώρα αν είναι στο κουτί του, τι να πω...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    4)εγκατασταση Πλεον του καλωδιου που ειναι ειδικο για cb μπορουμε να χρησιμοποισουμε και καλωδιο κεραιας ωστε να φτασουμε την κεραια στην ταρατσα 40μετρα και?
    Αν η απόσταση είναι τόσο μεγάλη, συνιστώ το καλώδιο AIRCELL 5 ή το AIRCELL 7, κοστίζουν 1.60 και 2.20 το μέτρο αντίστοιχα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dragonborn : 06-10-13 στις 19:54

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.506

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και υπάρχει κόσμος που μιλά στο CB
    .
    Κι εγώ νόμιζα ότι έχει σιγίσει η μπάντα για πάντα.

    Παλιά, το 1993 συγκεκριμένα, έστησα μια καλή βάση με τα τροφοδοτικά μου, τις γέφυρες μου, τα μικρόφωνα βάσης και την κεραιάρα μου. Σαν μηχάνημα είχα ένα πρέσιντετ. Τον πρώτο καιρό κάναμε δυνατές συνομιλίες και από μακρινές περιοχές και περνάγαμε καλά. Ακούγαμε και τους νταλίκες σε κάποιο κανάλι, καλή φάση. Μετά γέμησαν ξαφνικά τα κανάλια με κάτι νουνιά της χαράς που πάταγαν, έβαζαν τσιφτετέλια και έβριζαν. Σιγά - σιγά ξέφτυσε το πράγμα, έφυγε η όρεξη
    και κάποια στιγμή τα έβαλα αγγελία και τα πούλησα όλα μαζί πακέτο (εκτός κεραίας που την πήρε άλλος) σε κάποιον κρητικό κοψοχρονιά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Εγώ ξεκίνησα στο CB γύρω στο 1982, τότε τα πράγματα ήταν πολύ ζωντανά και υπήρχαν ακόμα στο χώρο οι πρωταγωνιστές της περιόδου 1975-1980. Είχα μια ground plane και επίσης ένα οριζόντιο δίπολο συρμάτινο που έκανε καταπληκτικές επαφές DX. Μετά το 1986 τα άφησα για διάφορους λόγους και δεν τα ξανάπιασα, απλώς μερικά βράδια βάζω τον δέκτη και ακούω τις συζητήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και υπάρχει κόσμος που μιλά στο CB.

    Δεν υπάρχει καλώδιο "ειδικό για cb", συνήθως χρησιμοποιείται καλώδιο rg58. Πάντως τα 40μ είναι υπερβολικά, με ύψος ορόφου 3μ τα 40μ δηλώνουν περίπου ... 13 ορόφους! Πάντως μια καλή κεραία είναι απαραίτητη και το βασικότερος παράγοντας της εγκατάστασης.
    Οχι δεν μενω σε ουρανοξύστη. :P απλα για να βγει το καλωδιο απο το ημηυπογιο θελει 6 μετρα +15 μετρα υψος σπιτιου + σιγουρα 10 για ανεβει στο πανω μερος του 5μετρου ιστου (χωρις να υπολογισω στροφες και τετοια) Για αυτο ειπα 40μετρα.

    Αυτο με την μη παροχη αδειας σε σπιτια ειναι κουλο(οπως ολα τα πραγματα στην Ελλαδα). Δηλαδη τι Citizen Βand ειναι αν εχει τετοιους περιορισμους.Να μην συζητησω για το κοστος παραβολων και την γραφιοκρατεια που θα συναντησω....

    Κωστα θα μπορουσες να ξαναπεις λιγο τι εννοεις οτι εκτιθεμε οταν το εχω εγκατεστημενο σε αυτοκινητο? Αφου τα σταθερα απαγορευονται. Υποτιθετε η αδεια ειναι για το αυτοκίνητο ή κανω λαθος?

    Κατι ακομα σε ποιο καναλι ακους τις συζητησεις που λες? Και τι περιεχομενο ειναι. Εγω σκεφτομουν την κατασταση του CB σαν live chat.Οτι πχ εχω μια απορια πανω στα ηλεκτρονικα ανοιγω το cb και ρωταω την παρεα μηπως ξερει καποιος να βοηθησει.

    Σε ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωστα θα μπορουσες να ξαναπεις λιγο τι εννοεις οτι εκτιθεμε οταν το εχω εγκατεστημενο σε αυτοκινητο? Αφου τα σταθερα απαγορευονται. Υποτιθετε η αδεια ειναι για το αυτοκίνητο ή κανω λαθος?
    Εννοώ αν το εγκαταστήσεις σε αυτοκίνητο χωρίς άδεια. Αν έχεις άδεια προφανώς δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. PLC ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ!!!!
    By giwrgosauto in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-14, 17:19
  2. πιο αρχαριος και απο τον αρχαριο
    By xinofotis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-14, 00:50
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 00:27
  4. Κατασκευη τελικου ενισχυτη απο αρχαριο
    By giorgos9 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-11, 22:21
  5. Βοηθεια στον αρχαριο
    By billy124 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-10, 22:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας