Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Ποιο UPS;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.506

    Προεπιλογή Ποιο UPS;

    Στα πλαίσια της διευθέτησης του χώρου μου για να στήσω μια ραδιοερασιτεχνική βάση, αποφάσισα να συμπεριλάβω στον εξοπλισμό και ένα UPS. Μέχρι στιγμής ο επιτραπέζιος υπολογιστής και τα παρελκόμενα του (εκτυπωτής, σκληροί δίσκοι, κ.λπ.) είναι συνδεδεμένα σε δύο πολύμπριζα που καταλήγουν σε έναν σταυρό της Audio Crystal. Αυτή είναι η μόνο προστασία που έχω. Σε λίγο καιρό θα προστεθεί ένα τροφοδοτικό που θα δίνει 30Α για την βάση και έτσι είπα να βάλω ένα UPS.

    Δεν είμαι βέβαιος τι φορτίο θα πρέπει να σηκώνει συνολικά, αλλά μου φαίνεται ικανοποιητικό αυτό εδώ:

    http://www.plaisio.gr/periferiaka-ot...ive-EA2150.htm

    Ποια είναι η γνώμη σας;

    Έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο, σε όσο το δυνατόν χαμηλότερη τιμή;

    Και κάτι άλλο, υπάρχει η δυνατότητα στα UPS να απενεργοποιείται ο ήχος που κάνει σε περίπτωση διακοπής;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.506

    Προεπιλογή

    Καλοβλέπω και αυτό, τι λέτε;

    http://www.shop4u.gr/products.php?7183&cPath=128_144_209

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη σεατ 2
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    ΚΙΛΚΙΣ=ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    υπολογισε το ακριβες φορτιο και βαλε και λιγο παραπανω να δουλευει καλυτερα-ξεκουραστα . απο μαρκα ψαξε για καμια αλλη θα σε πουν τα παιδια που ξερουν παραπανω. δεν ξερω αλλα φυσιολογικα πρεπει να χει καποιο βομβητη-μπαζερ κοψε τα καλωδιακια του.αλλα αφου το χει εινε κατι χρησιμο οποτε μην το κοβεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Αν θες τη γνωμη μου μακρια απο το πλαισιο για ΤURBO-Χ UPS..Εχω πολυ ασχημη εμπειρια με δαυτα.Χιλες φορες τα INFORM,τουλαχιστον ειναι αυτο που λεει,οχι @ρχ!δ!ες.Αν θες κατι ακομα καλητερο πας σε APS και καθαρισες .

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.506

    Προεπιλογή

    Ναι και γω τα φοβάμαι του πλαισίου. Τα APS είναι πανάκριβα. Οπότε το INFORM που έβαλα στο λινκ θα μου κάνει δουλειά έτσι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    εγω λεω να πας σε κάνα κατάστημα ηλεκτρονικών ανταλλακτικών και να πάρεις απο εκεί , τόσα έχετε εκεί στην Αθηνά , θα το δεις και απο κοντά θα έχεις υποστήριξη και θα σου πουν και 10 πράματα παραπάνω , επειδή μιλάμε για κινεζιες ( θα μου πεις και τ δεν είναι ) ούτως η άλλος τα ηλεκτρονικά καταστήματα φέρνουν καλύτερες που δεν τ φέρνουν πολυκαταστήματα στηλ πλαίσιο και κλπ ... κάνε μια βόλτα ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Καλύτερο σε χαμηλότερη τιμή...... καλώς ήλθες στον κόσμο που πληρώνεις.

    Το inform είναι καλύτερο από το Turbo-x (καλά τόσο καιρό δε μάθατε για την turbo-x?) Τουλάχιστον η inform κατασκευάζει και μεγάλα UPS 40-80-120KvA οπότε κάποια εμπειρία παραπάνω θα έχει.
    Μετά πας σε Merlin-gerin (αν και τελευταία γέρνουν λίγο όταν τον παίρνουν) και μετά σε AEG αλλά εκεί αν έχεις παιδιά θα πρέπει να πουλήσεις κανένα δυο νεφρά τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερο σε χαμηλότερη τιμή...... καλώς ήλθες στον κόσμο που πληρώνεις.

    Το inform είναι καλύτερο από το Turbo-x (καλά τόσο καιρό δε μάθατε για την turbo-x?) Τουλάχιστον η inform κατασκευάζει και μεγάλα UPS 40-80-120KvA οπότε κάποια εμπειρία παραπάνω θα έχει.
    Μετά πας σε Merlin-gerin (αν και τελευταία γέρνουν λίγο όταν τον παίρνουν) και μετά σε AEG αλλά εκεί αν έχεις παιδιά θα πρέπει να πουλήσεις κανένα δυο νεφρά τους.
    Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις(βλέπε Turbo-x)...Τα Inform θα τα βρεις να υπάρχουν και σε σοβαρές καταστάσεις, δες τα Technical Specifications ,λένε πράγματα, δεν είναι στον αέρα,(γνωστός μου τα δουλεύει σε εφαρμογές με ανεμογεννήτριες στη Δανία που ''δεν παίζουν''),Merlin-gerin έχω κάπου 10+ χρόνια και δεν καταλαβαίνει τίποτα, και κάποιο APS δεκαπενταετίας πεταμένο εδώ και εκεί ακόμα τα λέει......
    To καλό πραμα παιδιά το πληρώνεις αλλά κρατεί, το φτηνό όπως καταλαβαίνεις είναι και ρίσκο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimnet Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω λεω να πας σε κάνα κατάστημα ηλεκτρονικών ανταλλακτικών και να πάρεις απο εκεί , τόσα έχετε εκεί στην Αθηνά , θα το δεις και απο κοντά θα έχεις υποστήριξη και θα σου πουν και 10 πράματα παραπάνω , επειδή μιλάμε για κινεζιες ( θα μου πεις και τ δεν είναι ) ούτως η άλλος τα ηλεκτρονικά καταστήματα φέρνουν καλύτερες που δεν τ φέρνουν πολυκαταστήματα στηλ πλαίσιο και κλπ ... κάνε μια βόλτα ...
    Eκει να δεις τη εχει να παθει(ειδικα αν βρει κανα πωλητη που ''κοιμααααατε'' ..... Και αν παρει κανα ξεχασμενο με μπαταριες 2-3-4 χρονια,η αυτονομια θα παει στα πατωματα. . . . . .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.506

    Προεπιλογή

    Άρα, που καταλήγουμε με μέγιστο έξοδο ~150 ευρώ;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιο preheater?
    By nackgr in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-14, 19:11
  2. πεδιομετρο ποιο;
    By punisher2202 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-13, 10:23
  3. Ποιο ISD ??
    By taskom in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-12, 13:02
  4. Ποιο ρελέ
    By since1984 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-12, 20:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας