Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Digea Χάθικαν τα μισά κανάλια

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Digea Χάθικαν τα μισά κανάλια

    Γειά σας, είμαι απο Κρήτη και λαμβάνω σήμα απο την κεραία της Ρογδιάς.Η τηλεόραση μου έχει ενσοματομένο δέκτη και είναι ολοκαίνουρια (2 μηνών). Στην αρχή που την σύνδεσα έπεζαν ολα τα ψηφιακά και ξαφνικά χάθικαν το mega,ant1,star,alpha. Πιάνω μόνο τη ΔΤ,και όλα τα Κρητικά κανάλια ά και το tv5 αυτά τα πιάνω ψηφιακά. Αυτά που χάθικαν τώρα τα πιανω μόνο αναλογικά μπωρεί να μου πεί καποιος τι συμβένει και τι μπορώ να κάνω για αυτό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα το έχεις για κάποιο καιρό ή είναι κάτι που το διαπίστωσες τώρα - σήμερα;
    Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τους αναμεταδότες της Digea (κάνουν κάποια επισκευή - αναβάθμιση - ρύθμιση κ.ο.κ.) και για αυτό προσωρινά σταμάτησαν την εκπομπή των καναλιών που αναφέρεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα υπάρχει τώρα και τουλάχιστον 1 μήνα και δε νομίζω να πρόκειται για εργασίες της Digea γιατί άλοι που λαμβάνουν σήμα απο εκεί πιάνουν κανονικά

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    έχεις άλλη τηλεόραση? που να δουλεύει καλά?
    Αν και δεν ξέρω σε πόσες συχνότητες εκπέμπονται τα ψηφιακά.... παλαιότερα στην αναλογική μπορούσε κάποιος να χάσει κάποια κανάλια γιατί απλά χαλούσε μια από τις μπάντες που έχει το tuner και χαλούσαν όσα κανάλια αντιστοιχούσαν στην μπάντα αυτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    [ Το πρόβλημα υπάρχει τώρα και τουλάχιστον 1 μήνα και δε νομίζω να πρόκειται για εργασίες της Digea γιατί άλοι που λαμβάνουν σήμα απο εκεί πιάνουν κανονικά ]


    Τότε θα πρέπει να κάνεις ένα προσεκτικό έλεγχο στην δική σου εγκατάσταση.Δηλαδή στην κεραία,τα καλώδια ,στις διάφορες ενώσεις ,στους διακλαδωτές, στον ενισχυτή και τις ρυθμίσεις του, στις πρίζες κ.λ.π.
    Επειδή όλα αυτά είναι γενικά, για να πάρεις πιο συγκεκριμένες απαντήσεις ,αν θέλεις περιέγραψε την δική σου εγκατάσταση (π.χ. μένεις σε μονοκατοικία ή πολυκατοικία, πόσες τηλεοράσεις - πρίζες έχεις, υπάρχουν διακλαδωτές ή πρίζες με διακλαδώσεις διέλευσης κ.ο.κ.) ή ανέβασε αν μπορείς κάποιο πρόχειρο σχέδιο με την εγκατάσταση .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις άλλη τηλεόραση? που να δουλεύει καλά?
    Αν και δεν ξέρω σε πόσες συχνότητες εκπέμπονται τα ψηφιακά.... παλαιότερα στην αναλογική μπορούσε κάποιος να χάσει κάποια κανάλια γιατί απλά χαλούσε μια από τις μπάντες που έχει το tuner και χαλούσαν όσα κανάλια αντιστοιχούσαν στην μπάντα αυτή.

    Chip η digea από το κέντρο εκπομπής στην Ρογδιά εκπέμπει στα UHF, στα κανάλια :
    24 (498 MHz) for ALPHA, ANT1, ΜΑΚΕDΟΝΙΑ TV
    • 25 (506 MHz) for MEGA, SKAI, STAR, Ε-TV25
    Οπότε δεν νομίζω να έχει πρόβλημα με το tuner της τηλεόρασης ,καθώς έχει χάσει κανάλια και από τις δύο συχνότητες (αυτά με κόκκινο χρώμα, όπως γράφει ο Νίκος στο ποστ #1) .
    Ίσως είναι πρόβλημα στάθμης (οριακής ή και υπερβολικής ακόμα )σήματος ,ή πρόβλημα ενδοδιαμόρφωσης ενισχυτή κ.λ.π.

    Μπορεί βέβαια να κάνει και αυτό που του γράφεις ,να βάλει δηλαδή κάποια άλλη τηλεόραση (που λειτουργεί σίγουρα καλά) στην θέση της υπάρχουσας και να δει αν αλλάξει κάτι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ezizu : 26-11-13 στις 14:30

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Έχω και δεύτερη τηλεόραση στο δωμάτιό μου η οπόια έχει εξωτερικό ψηφιακό δέκτη και έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημμα.
    Τώρα όσον αφόρα την εγκατάσταση δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, η κεραία είναι στην τράτσα,το καλώδιο μαίνει μέσα στο σπίτι, πάει σε έναν ενισχυτή
    και απο αυτόν φεύγουνε δύο καλώδια ενα στο σαλόνι και ένα στο δωμάτιο μου.
    Και επαναλαμβάνω και οι δύο τηλεοράσεις έχουν το ίδιο πρόβλημμα,το οποίο συνέβη ξαφνικά και ενώ όλα ήταν κατ' αρχήν εντάξει.
    Κάτι που δεν έχω αναφέρει είναι οτι όταν κάνει ανίχνευση μου εμφανίζει τα ονόματα όλων των καναλιών αλα δέν πέζουν τα μισά και συγκεκριμένα
    τα εξείς Alpha:καθόλου σήμα
    , Ant1:καθόλου σήμα, m.tv:καθόλου σήμα, Mega:καθόλου σήμα, Skai:καθόλου σήμα, Star:καθόλου σήμα, 902:καθόλου σήμα, οταν επιλέξω ένα απο αυτά λοιπόν τα κανάλια που δέν πέζουν π.χ το mega, μου εμφανίζει το όνομα του καναλιού αλα στην οθόνη βγάζει μαύρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Μήπως σου έχει κουνήσει λίγο η κεραία; Και γι' αυτό δεν πιάνεις καλά, μόνο τα πιο δυνατά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη crown
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    το πιο πιθανο ειναι να ειναι παλια Κεραια&Ενισχυτηs και τα πεξανε η καποια διαροη σε διακλαδωτη απο υγρασια

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    άλλαξε το καλώδιο Αν το έχεις πάνω από 5 χρόνια ή είναι φτηνιάρικο έχει πάρει νερό και δεν φτάνει το σήμα για το ψηφιακό
    Σε πια περιοχή του Ηρακλειου είσαι?
    Αν σκαναρεις ξανά τα κανάλια και βλέπεις τα ονοματα αλλα όχι εικονα φταίει κάτι απο τη κεραία μέχρι την είσοδο σου Η ίδια η κεραία ΟΧΙ μάλλον καλώδιο ή ενισχυτής

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 2 κανάλια σε 1 (σε μονοφωνικό)
    By jean in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-13, 16:48
  2. ρεύμα στο μισό σπίτι
    By ilias_252 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-12, 09:07
  3. DIGEA ;;
    By giannis - IKARIA in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-11, 01:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας