Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: BMW E30. Διάφορα ηλεκτρολογικά θέματα.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη limas
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή BMW E30. Διάφορα ηλεκτρολογικά θέματα.

    Καλησπέρα παιδιά.

    Εχω ένα πρόβημα με ενα διακόπτη που έχει το αυτ/το. Ο διακόπτης αυτός υποτίθεται ότι πρέπει να κλειδώνει τα ηλεκτρικά παράθυρα ωστε να μην μπορούν να κατέβουν ή να ανέβουν. Ωστόσο, αυτό δεν συμβαίνει.

    Αρχικά, έβγαλα τον διακόπτη. Αυτός έχει στην πίσω όψη του 2 επαφές. Πήρα το πολύμετρο και έβαλα ένα ακροδέκτη σε κάθε άκρη. Το πολύμετρο σε θέση bazzer. Στην μία θέση του διακόπτη, όταν ήταν ξεπατημένος, είχα άπειρη αντίσταση και δεν ακουγόταν το χαρακτηριστικό, "beeeeep", ενώ στην άλλη θέση, όταν ήταν πατημένος, είχε το "μπιπ", οπότε έκλεινε το κύκλωμα. Νομίζω λοιπόν ότι ο διακόπτης δεν έχει πρόβλημα.

    Εδώ: http://www.r3vlimited.com/board/show...61&postcount=1, φαίνεται το μέρος του σχεδιαγράμματος του αυτ/του. Το σήμα, περνά αρχικά από ένα ρελε Κ5 και από μια ασφάλεια#15 (30 A). Την ασφάλεια την τσέκαρα αν είναι καμμένη. Δεν είναι. Την τιμή βέβαια δεν την είδα και δεν ξέρω αν είναι σίγουρα 30αρα.

    Ενα καλώδιο, green-blue, μπαίνει σαν είσοδος στον διακόπτη μας, window canceler switch, και ως έξοδο βγαίνουν 2 καλώδια green-gray, που πάει ένα σε κάθε διακόπτη ηλ. παραθύρου (το αυτ/το ειναι 2πορτο). Τσέκαρα την συνέχεια με το πολύμετρο από το green-blue καλώδιο σε κάθε ένα green-gray και είναι οκ. Υπαρχει συνέχεια. Ειχα αφαιρέσει βέβαια τον διακόπτη window canceler για να μπορώ να μετρήσω.

    Το ρελέ δεν τσέκαρα και σκέφτομαι να το τραμπάρω με ένα άλλο παρόμοιο.

    Επίσης, δεν μέτρησα να δώ αν έρχεται ρέυμα και τι ρεύμα στη είσοδο του διακόπτη στο green-blue καλώδιο.

    Μου κάνει εντύπωση, που αν αφαιρέσω τελείως τον διακόπτη, ενώ κανονικά δεν θα έπρεπε να ανεβοκατεβαίνουν τα παραθυρα, αυτά ανεβοκατεβαίνουν. Σαν να μην περνά η εντολή από τον διακόπτη. Σαν να οδηγείται κατευθείαν στους διακόπτες παραθύρων.

    Καμία βοήθεια;

    Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν ξέρω, αλλά θέλω να μαθαίνω..

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Ο διακόπτης αυτός υποτίθεται ότι πρέπει να κλειδώνει τα ηλεκτρικά παράθυρα ωστε να μην μπορούν να κατέβουν ή να ανέβουν
    Μου κάνει εντύπωση, που αν αφαιρέσω τελείως τον διακόπτη, ενώ κανονικά δεν θα έπρεπε να ανεβοκατεβαίνουν τα παραθυρα, αυτά ανεβοκατεβαίνουν. Σαν να μην περνά η εντολή από τον διακόπτη.
    Γιατι "κανονικα" δεν θα επρεπε να ανεβοκατεβαινουν χωρις διακοπτη?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι ο συγκεκριμένος διακόπτης, απενεργοποιεί τα πίσω παράθυρα σε 4/θυρα μοντέλα.
    Δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξης σε 2/θυρο μοντέλο.
    Ήταν τοποθετημένος από το εργοστάσιο ή τοποθετήθηκε αργότερα ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από limas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά.

    Εχω ένα πρόβημα με ενα διακόπτη που έχει το αυτ/το. Ο διακόπτης αυτός υποτίθεται ότι πρέπει να κλειδώνει τα ηλεκτρικά παράθυρα ωστε να μην μπορούν να κατέβουν ή να ανέβουν. Ωστόσο, αυτό δεν συμβαίνει.

    Αρχικά, έβγαλα τον διακόπτη. Αυτός έχει στην πίσω όψη του 2 επαφές. Πήρα το πολύμετρο και έβαλα ένα ακροδέκτη σε κάθε άκρη. Το πολύμετρο σε θέση bazzer. Στην μία θέση του διακόπτη, όταν ήταν ξεπατημένος, είχα άπειρη αντίσταση και δεν ακουγόταν το χαρακτηριστικό, "beeeeep", ενώ στην άλλη θέση, όταν ήταν πατημένος, είχε το "μπιπ", οπότε έκλεινε το κύκλωμα. Νομίζω λοιπόν ότι ο διακόπτης δεν έχει πρόβλημα.

    Εδώ: http://www.r3vlimited.com/board/show...61&postcount=1, φαίνεται το μέρος του σχεδιαγράμματος του αυτ/του. Το σήμα, περνά αρχικά από ένα ρελε Κ5 και από μια ασφάλεια#15 (30 A). Την ασφάλεια την τσέκαρα αν είναι καμμένη. Δεν είναι. Την τιμή βέβαια δεν την είδα και δεν ξέρω αν είναι σίγουρα 30αρα.

    Ενα καλώδιο, green-blue, μπαίνει σαν είσοδος στον διακόπτη μας, window canceler switch, και ως έξοδο βγαίνουν 2 καλώδια green-gray, που πάει ένα σε κάθε διακόπτη ηλ. παραθύρου (το αυτ/το ειναι 2πορτο). Τσέκαρα την συνέχεια με το πολύμετρο από το green-blue καλώδιο σε κάθε ένα green-gray και είναι οκ. Υπαρχει συνέχεια. Ειχα αφαιρέσει βέβαια τον διακόπτη window canceler για να μπορώ να μετρήσω.

    Το ρελέ δεν τσέκαρα και σκέφτομαι να το τραμπάρω με ένα άλλο παρόμοιο.

    Επίσης, δεν μέτρησα να δώ αν έρχεται ρέυμα και τι ρεύμα στη είσοδο του διακόπτη στο green-blue καλώδιο.

    Μου κάνει εντύπωση, που αν αφαιρέσω τελείως τον διακόπτη, ενώ κανονικά δεν θα έπρεπε να ανεβοκατεβαίνουν τα παραθυρα, αυτά ανεβοκατεβαίνουν. Σαν να μην περνά η εντολή από τον διακόπτη. Σαν να οδηγείται κατευθείαν στους διακόπτες παραθύρων.

    Καμία βοήθεια;

    Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.
    σ
    το σχεδιο που ανεβασες διακοπτη τετοιο δεν ειδα,οπως επισης και ρελε Κ5.Αν βαλεις τον διακοπτη εν σειρα με την εντολη του Κ5 τοτε θα το ενεργοποιεις/απενεργοποιεις με το διακοπτακι σου.Επισης μπορεις να το συνδεσεις εν σειρα με την παροχη των παραθυρων με καταλληλο ρελε <30Α .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη limas
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panayiotis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι "κανονικα" δεν θα επρεπε να ανεβοκατεβαινουν χωρις διακοπτη?
    Γιατι το κύκλωμα είναι ανοικτό. Ουσιαστικά, το σήμα, με βάση και το σχέδιο, περνά από τον ρελέ Κ5 και την ασφάλεια, στον διακόπτη κλειδώματος των παραθύρων και από εκεί στα κουμπία ελέγχου των παραθύρων. Οταν ο διακόπτης κλειδώματος των παραθύρων είναι πατημένος, κλέινει το κύκλωμα. Διαφορετικά είναι ανοικτό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν ξέρω, αλλά θέλω να μαθαίνω..

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη limas
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Garfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι ο συγκεκριμένος διακόπτης, απενεργοποιεί τα πίσω παράθυρα σε 4/θυρα μοντέλα.
    Δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξης σε 2/θυρο μοντέλο.
    Ήταν τοποθετημένος από το εργοστάσιο ή τοποθετήθηκε αργότερα ??
    Είναι μετατροπή. Αλλά με το πολύμετρο μετράω συνέχεια στις γραμμές από τον διακόπτη κλείδώματος προς κάθε ένα διακόπτη ελέγχου των παραθύρων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν ξέρω, αλλά θέλω να μαθαίνω..

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη limas
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    σ
    το σχεδιο που ανεβασες διακοπτη τετοιο δεν ειδα,οπως επισης και ρελε Κ5.Αν βαλεις τον διακοπτη εν σειρα με την εντολη του Κ5 τοτε θα το ενεργοποιεις/απενεργοποιεις με το διακοπτακι σου.Επισης μπορεις να το συνδεσεις εν σειρα με την παροχη των παραθυρων με καταλληλο ρελε <30Α .
    Για τον ρελε, το γράφει πάνω πάνω σε ένα μαύρο πλαίσιο με λευκά κεφαλαία γράμματα:

    HOT IN RUN ONLY FROM UNLOADER RELAY K5.

    Τον διακόπτη τον αναφερει παρακάτω ως: POWER WINDOW CIRCUIT BREAKER.

    Στο άλλο που λες, πρέπει να μετρήσω αν το ρελε μου δουλεύει σωστα. Λόγω παλαιότητας, μπορεί να είναι μόνιμα σε θέση on. Θα το τραμπάρω με ένα αλλο ρελεδάκι ίδιου τύπου, να δω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν ξέρω, αλλά θέλω να μαθαίνω..

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    εγώ πάντως απλά ρελε και απλά διακοπτάκια σε BMW δεν έχω πετύχει ποτέ. και αν έχεις κάνει μοντα την πλεξούδα από άλλη BMW τότε θα πρέπει να μάθεις από ποια ακριβός είναι για να βρεις το σωστό σχέδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από limas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον ρελε, το γράφει πάνω πάνω σε ένα μαύρο πλαίσιο με λευκά κεφαλαία γράμματα:

    HOT IN RUN ONLY FROM UNLOADER RELAY K5.

    Τον διακόπτη τον αναφερει παρακάτω ως: POWER WINDOW CIRCUIT BREAKER.

    Στο άλλο που λες, πρέπει να μετρήσω αν το ρελε μου δουλεύει σωστα. Λόγω παλαιότητας, μπορεί να είναι μόνιμα σε θέση on. Θα το τραμπάρω με ένα αλλο ρελεδάκι ίδιου τύπου, να δω.
    τι να μετρησεις?μετρημενα κουκια ειναι.Αν εβγαλες και εκοψες το κυκλωμα με το power window circuit breaker και τα παραθυρα εξακολουθουσαν να δουλευυν τοτε θα εχει αλλη γραμμη ..δεν εξηγειται διαφορετικα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη limas
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Λοιπόν σήμερα, τράμπαρα τους ρελέδες, τσέκαρα ξανά την ασφάλεια αλλα το πρόβλημα παραμένει. Μέτρησα και τις τάσεις. Οτι τάση έρχεται πίσω από τον διακόπτη κλειδώματος, έρχεται και στους διακόπτες των παραθύρων. Αυτό που περίμενα. Λογικά έχει συνδεθεί παράλληλα και όχι σε σειρά ο έν λόγω διακόπτης.

    Δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλη δυνατή λύση στο πρόβλημα.

    Θα μπορούσα λοιπόν να συνδέσω τα καλώδια των παραθύρων να περνάνε από τον διακόπτη κλειδώματος παραθύρων. Ετσι θα λυθεί το πρόβλημα,

    Τι λέτε;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν ξέρω, αλλά θέλω να μαθαίνω..

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ρελέδες σε BMW E30
    By limas in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-15, 22:08
  2. CCFL Angel eyes BMW
    By kellis in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-12, 15:45
  3. halogen--->xenon bmw e46
    By billos1989 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-08, 09:26
  4. Προβλημα με Bmw
    By Danza in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-06, 22:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας