Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Συχνότητες στα βραχέα.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ηλεκτρονικάκιας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή Συχνότητες στα βραχέα.

    Έχω αγοράσει τον δέκτη της TECSUN PL-600 και τον έχω συνδέσει με ένα σύρμα εξωτερικό για κεραία.
    Έχει πολύ καλή λήψη.
    Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζεται συγκεκριμένες ή γενικές (ένα εύρος) από συχνότητες στα βραχέα 0-30ΜΗΖ που να κάνω ακρόαση (ελληνικές και ξένες).
    Εννοείτε ότι οι ραδιοερασιτεχνικές και ραδιοφωνικές συχνότητες μου είναι γνωστές.
    Εννοώ συχνότητες από υπηρεσίες, καράβια, αεροπλάνα κλπ... που να ακούγονται στα βραχέα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στον Εθνικό Κανονισμό Κατανομής Ζωνών Συχνοτήτων που θα τον βρεις στην ιστοσελίδα του ΥΜΕ

    http://www.yme.gr/index.php?getwhat=...67&aid=517&id=

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλεκτρονικάκιας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω αγοράσει τον δέκτη της TECSUN PL-600 και τον έχω συνδέσει με ένα σύρμα εξωτερικό για κεραία.
    Έχει πολύ καλή λήψη.
    Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζεται συγκεκριμένες ή γενικές (ένα εύρος) από συχνότητες στα βραχέα 0-30ΜΗΖ που να κάνω ακρόαση (ελληνικές και ξένες).
    Εννοείτε ότι οι ραδιοερασιτεχνικές και ραδιοφωνικές συχνότητες μου είναι γνωστές.
    Εννοώ συχνότητες από υπηρεσίες, καράβια, αεροπλάνα κλπ... που να ακούγονται στα βραχέα.
    http://www.eett.gr/opencms/export/si...tems/N3431.pdf


    19. Απαγορεύεται ...
    α) αποκρυπτογράφησης απορρήτων ή κρυπτογραφη−
    μένων μηνυμάτων ή
    β) λήψης εκπομπών, που γίνονται από εξοπλισμούς
    κρατικών υπηρεσιών για την εφαρμογή των κανόνων
    οδικής κυκλοφορίας ή
    γ) σάρωσης του φάσματος ραδιοσυχνοτήτων και
    συγχρόνως παρακολούθησης και αποκωδικοποίησης
    εκπομπών που δεν προορίζονται για λήψη από το ευρύ
    κοινό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    @Ηλεκτρονικάκιας, για τον δέκτη είσαι καλυμμένος. Αεροπλάνα μην περιμένεις να ακούσεις, δεν βγαίνουν στα βραχέα & ο δέκτης σου δεν ακούει air band (118-137 MHz AM). Δημόσιες υπηρεσίες πάλι δεν βγαίνουν στα βραχέα. Στρατός κλπ είναι σε άλλες μπάντες εκτός αυτών που λαμβάνει ο δέκτης. Οπότε άντε να ακούσεις κανένα καράβι & πιο πολύ ραδιοπειρατές & ραδιοερασιτέχνες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matthew Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Ηλεκτρονικάκιας, για τον δέκτη είσαι καλυμμένος. Αεροπλάνα μην περιμένεις να ακούσεις, δεν βγαίνουν στα βραχέα & ο δέκτης σου δεν ακούει air band (118-137 MHz AM). Δημόσιες υπηρεσίες πάλι δεν βγαίνουν στα βραχέα. Στρατός κλπ είναι σε άλλες μπάντες εκτός αυτών που λαμβάνει ο δέκτης. Οπότε άντε να ακούσεις κανένα καράβι & πιο πολύ ραδιοπειρατές & ραδιοερασιτέχνες.
    ΛΑΘΟΣ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matthew Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Ηλεκτρονικάκιας, για τον δέκτη είσαι καλυμμένος. Αεροπλάνα μην περιμένεις να ακούσεις, δεν βγαίνουν στα βραχέα & ο δέκτης σου δεν ακούει air band (118-137 MHz AM). Δημόσιες υπηρεσίες πάλι δεν βγαίνουν στα βραχέα. Στρατός κλπ είναι σε άλλες μπάντες εκτός αυτών που λαμβάνει ο δέκτης. Οπότε άντε να ακούσεις κανένα καράβι & πιο πολύ ραδιοπειρατές & ραδιοερασιτέχνες.

    Δεν γίνεσαι ποιο σαφής ,τι εννοείς με το καλυμμένος ?

    Μπορει να κάνει λήψη εκπομπών που δεν προορίζονται για λήψη από το ευρύ
    κοινό ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikknikk4 : 04-04-14 στις 01:32
    ...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Έχει αναλυθεί εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=74946&page=9 για τους δέκτες αν είναι καλυμμένοι νομικά. Εκπομπές που δεν προορίζονται για το ευρύ κοινό, δεν μπορεί να τις λάβει με τέτοιο δέκτη.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matthew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει αναλυθεί εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=74946&page=9 για τους δέκτες αν είναι καλυμμένοι νομικά. Εκπομπές που δεν προορίζονται για το ευρύ κοινό, δεν μπορεί να τις λάβει με τέτοιο δέκτη.
    άλλα γράφει το manual συγκεκριμένου δέκτη

    http://www.bubblesgums.be/accueil/ra...600-manual.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikknikk4 : 04-04-14 στις 02:50
    ...

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ηλεκτρονικάκιας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για το εγχειρίδιο του δέκτη μου γιατί δεν το περιείχε στην συσκευασία της αγοράς.
    Το καλυμμένος ή όχι είναι σχετικό γιατί πρώτων όλοι οι ραδιοφωνικοί σταθμοί σε προτρέπουν να έχεις εξωτερική κεραία για να τους ακούς καλύτερα (εγώ έχω ένα σύρμα χωρίς ειδική εγκατάσταση εντελώς απλό και όχι κάτι ειδικό για μια συγκεκριμένη συχνότητα) και δεύτερον δεν πρόκειται να κάνω εκπομπή.
    Επίσης δεν θέλω να αποκωδικοποιήσω κανενός είδους σήμα και δεν σκοπεύω να γίνω κατάσκοπος. Τα κρατικά μυστικά τα ξεπουλάνε μόνοι τους δεν περιμένουν εμένα.
    Θέλω να κάνω απλά ακρόαση.
    Ασχέτως λοιπόν όλων των παραπάνω εγώ αναζητώ συχνότητες που αν ξέρατε θα με βοηθούσατε.

    Ευχαριστώ όλους σας για την συμμετοχή σας.

    Καλημέρα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΛΙΟΣ
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Αν ξεκινήσουμε από χαμηλά...μεταξύ 1600KHZ-1750KHZ AM θα ακούσεις τους γνωστούς ραδιο-πειρατές κυρίως το βράδυ θα κάνουν μουσικό πρόγραμμα .
    Στους 3450ΚΗΖ-3500ΚΗΖ LSB-USB Θα ακούσεις τους γνωστούς Έλληνες θολούρηδες των 3,5' πάλι το βράδυ και αφού κλείσει η ζώνη των 6.5 από διάδοση.
    Από 3600ΚΗΖ-3800ΚΗΖ βρίσκονται οι νόμιμοι ραδιοερασιτέχνες στη δε περιοχή 3765-3795kHZ είναι τα ελληνικά καφενεία των 3,5....πάλι βράδυ.
    Από 4MHZ-5800MHZ ακούς από ναυτιλιακά έως κρυπτογραφημένα μηνύματα !!!!
    Η ποιο μυστήρια ζώνη είναι μεταξύ των 5200ΚΗΖ-5800ΚΗΖ USB ....
    Στους 6665ΚΗΖ-6745ΚΗΖ θα ακούσεις πάλι Έλληνες θολούριδες των 6,5 σχεδόν από το πρωϊ μέχρι αργά το βράδι.
    Πάνω από τους 7ΜΗΖ έως και τους 7200KHZ θα ακούσεις ραδιοερασιτέχνες από όλο των κόσμο...ειδικά στους 7085 είναι το Ελληνικό καφενείο.

    8300ΚΗΖ με 8800ΚΗΖ σε διαμόρφωση USB θα ακούσεις ναυτιλιακές επικοινωνίες....εκεί ήταν και το ΟΛΥΜΠΙΑ ΡΑΔΙΟ 8734USB νομίζω ότι έκλεισε.

    11500ΚΗΖ-12000ΚΗΖ USB θα ακούσεις ραδιοναυτιλιακές επικοινωνίες κυρίως υπερατλαντικές πτήσεις.
    14-100ΚΗΖ-14300ΚΗΖ USB θα ακούσεις ραδιοερασιτέχνες από όλο τον κόσμο , κυρίως το βράδυ....το Ελληνικό καφενείο είναι στους 14285 ΚΗΖ.

    Φυσικά αυτό είναι ένα μικρό μέρος τους φάσματος 1.6-30ΜΗΖ το οποίο για μία και μόνο σάρωση θα σου φάει ώρες ..τα δε ενδιαφέροντα ακούσματα είναι άπειρα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Για το εγχειρίδιο ένα απλό κλικ στο google ήταν, παρακαλώ.


    Διάβασε το pdf που σου λέει ο Ακρίτας στο post #2

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  2. διαμορφωση στα βραχεα
    By SMALE in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-12, 00:24
  3. Ερώτηση για συχνότητες στα VHF.
    By deksterr in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-07, 14:33
  4. Συχνότητες συνομιλιών στα ΑΜ.
    By MAKHS in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-06, 11:01
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-06, 16:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας