Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: τελεστικος ενισχυτης

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    φωτης
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή τελεστικος ενισχυτης

    καλησπέρα,
    έχω μια πλακέτα κατασκευασμένη σύμφωνα με το παρακάτω σχέδιο :


    http://prntscr.com/6m276r


    ουσιαστικά θα πρέπει η εισερχόμενη τάση ,αφού διαιρεθεί με τον διαιρέτη τάσης να συγκριθεί στον τελεστικό ενισχυτή κ να προκύψει ένα σήμα τάσεως 12 V (περίπου) ,αν ξεπερνάει την τάση αναφοράς . ύστερα περνά ξανά από τελεστικό ενισχυτή για ενίσχυση του σήματος .
    Το πρόβλημα μου όμως είναι ότι στο ποδαράκι 3 όταν ενεργοποιώ το σύστημα (τροφοδοσιες ) ,χώρις να υπάρχει εισερχόμενη τάση στον διαιρέτη τάσης , βλεπω τάση ενώ δεν θα έπρεπε να βλέπω !!! συγκεκριμένα περίπου 0.530 V το οποίο μένει σε αυτή την στάθμη . το κακό είναι ότι η τάση αναφοράς είναι ρυθμισμένη στα 0.529 περίπου ,οπότε όπως καταλαβαίνετε έχω ενεργοποίηση του τελεστικού κ μου στέλνει λανθασμένα σήμα .δοκίμασα να αυξήσω την τάση αναφοράς ,αλλά κ πάλι τίποτα ,απλά ενεργοποιείτε οριακά ο τελεστικός . κάποια πρόταση ???

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη China
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Λογικό μου ακούγεται. Σκέψου ότι ανά πάσα στιγμή οι 2 είσοδοι του τελεστικού βρίσκονται στο ίδιο δυναμικό.
    Αφού η αναστρέφουσα είναι συνδεδεμένη στην στάθμη αναφοράς είναι λογικό να την βλέπεις και στην μη αναστρέφουσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    φωτης
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    δεν σε καταλαβαίνω... εσυ μαλλον λες για τον δευτερο ενισχυτή . εμένα το πρόβλημα είναι στην 3 είσοδο του ολοκληρωμένου ,όπυ βλέπω τάση ,ενώ δεν θα έπρεπε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.963

    Προεπιλογή

    Λογικό μου ακούγεται.... δες λίγο το στάδιο εισόδου... το ρεύμα από την πηγή σταθερού ρεύματος δεν πρέπει να περάσει από τους εκπομπούς στα τρανζίστορ εισόδου και να φτάσει στις βάσεις? (βέβαια με αντιστάσεις Pull-down στην είσοδο θα πρεπε να μηδενίζεται εύκολα...)

    μήπως να δοκίμαζες TL072?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη China
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Βασική θεωρία τελεστικών ενισχυτών...
    Η έξοδος κάνει ότι χρειάζεται, ώστε οι είσοδοι να έχουν την ίδια τάση. Με βάση αυτή την αρχή προκύπτουν και οι συναρτήσεις μεταφοράς για όλα τα κυκλώματα τελεστικών.
    Είναι λογικό από την στιγμή που δεν έχεις ανάδραση η έξοδος του τελεστικού να σου δίνει Vcc ή Vee ανάλογα με το τι έχεις στις εισόδους (συγκριτής).
    Δοκίμασες να λειτουργήσεις κανονικά το κύκλωμα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.963

    Προεπιλογή

    το πρόβλημα του δεν είναι η τάση στην έξοδο αλλά οτι μετράει τάση στην είσοδο (χωρίς να έχει feedback) πράγμα λογικό λόγω της σχεδίασης του σταδίου εισόδου του τελεστικού...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    φωτης
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    ακριβώς ,βλέπω τάση στην είσοδο ,ενώ δεν στέλνω τάση !!! δεν είμαι τόσο καλός γνώστης τον ορολογιών ,οπότε σας χάνω ώρες-ώρες . ποιά η διαφορά του TL072 από τον LM358 που έχω εγώ ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη China
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Τα ίδια λέμε... Διάβασε λίγο την θεωρία των τελεστικών.
    Στους τελεστικούς οι 2 είσοδοι έχουν την ίδια τάση.
    Στην δική σου περίπτωση αφού δεν έχεις είσοδο στην μη αναστρέφουσα, αλλά έχεις είσοδο στην αναστρέφουσα είναι λογικό να βλέπεις την τάση της μη αναστρέφουσας στην αναστρέφουσα (μπορεί να σε βοηθήσει να διαβάσεις τι είναι το virtual ground). Αν δώσεις κάποια τάση ο τελεστικός θα αποκριθεί αντίστοιχα και θα πάρεις έξοδο είτε 0Volt είτε κάτι λιγότερο από 12Volt.
    Θα παρατηρήσεις ότι χωρίς τάση στην μη αναστρέφουσα αν αλλάξεις την ρύθμιση στο R4 οι 2 είσοδοι θα εξακολουθούν να έχουν την ίδια τάση.
    Όσο για τις διαφορές των LM358 και TL071 θα τις βρεις στα datasheets

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    φωτης
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    επειδη τα καταλαβαίνω καλύτερα με σχήματα κ σχέδια ,παρά με ορολογίες ,βρήκα την λειτουργία του συγκριτή μου

    http://prntscr.com/6n8m12

    εγώ έχω Vcc= 12V , -Vcc=0V κ' Va=0.529V . Από την στιγμή που έχω Ui=0V δεν θα έπρεπε να έχω Uo= 0V ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.012

    Προεπιλογή

    Στους τελεστικούς οι δυο είσοδοι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΣΗ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΦΟΔΟΤΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ. Εδώ ο αριστερός τελεστικός ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΑΤΡΟΦΟΔΟΤΗΣΗ και συνεπώς οι τάσεις στις εισόδους του είναι αυτές που καθορίζουν το ποτενσιόμετρο R4 και ο ανιχνευτής κορυφής R3-D1-C1.

    Η τάση των 0.5V περίπου στη μη αναστρέφουσα είσοδο (που θα έπρεπε θεωρητικά να είναι 0) πρέπει να οφείλεται στο ρεύμα πόλωσης εισόδων σε συνδυασμό με την πολύ υψηλή αντίσταση που έχει το ποτενσιόμετρο R4 (1ΜΩ).

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τελεστικος Ενισχυτης
    By Dzakos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-15, 15:11
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-10, 18:43
  3. Τελεστικος ενισχυτης
    By johny16 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-09, 19:56
  4. ΤΕΛΕΣΤΙΚΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ
    By tracential in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-09, 00:53
  5. τελεστικος ενισχυτης
    By koundou in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-07, 18:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας