Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 47

Θέμα: UPS σύνδεση μπαταριών για μεγαλύτερη αυτονομία

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Oct 2018
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή UPS σύνδεση μπαταριών για μεγαλύτερη αυτονομία

    Γεια σας

    Καλώς σας βρήκα, αυτό είναι το πρώτο μου ποστ εδώ. Είχα ένα UPS Turbo-X 1500VA το οποίο τέλειωσε από μπαταρίες μετά χρόνια χρήσης και στην αλλαγή κάηκε από βραχυκύκλωμα.

    Αγόρασα ένα φτηνό 650VA. Το φορτίο είναι ένα PC με 500W τροφοδοτικό, οθόνη 27" και ένα ρούτερ. Το νέο UPS έχει μια μπαταρία 12V 7Ah. Αγόρασα μια δεύτερη ίδια, αλλά όχι ίδια μάρκα. Και οι δύο έχουν τάση 12,5 V φορτισμένες. Τις σύνδεσα παράλληλα για περισσότερη διάρκεια backup.

    1ο τεστ: Με την μία, την δική του μπαταρία αντέχει 5' εκτός ρεύματος. Σε 5 λεπτά δηλαδή πέφτει από τα 12,5V στα 11,4V και κλείνει.
    2ο τεστ: Με τις δύο μπαταρίες σε παράλληλη σύνδεση, το UPS αντέχει μόνο 6'. Δηλαδή μόνο 1' παραπάνω. Σε 6 λεπτά πέφτει από 12,5 σε 12V αυτή τη φορά και κλείνει.

    Για τις δοκιμές οι μπαταρίες ήταν φουλ φορτισμένες ή έμειναν για το δεύτερο τεστ 24 ώρες σε φόρτιση από το UPS.

    Ερωτήσεις αν ξέρει κάποιος:

    1.
    Γιατί με την δεύτερη μπαταρία η αυτονομία αυξάνεται μόνο 1 λεπτό αφού διπλασιάζονται τα αμπερώρια;

    2. Σε βίντεο στο Ίντερνετ βλέπω κατασκευές ανάλογες που γίνονται με παράλληλη σύνδεση, αλλά και άλλη που γίνεται σε σειρά. Αυτό με έχει μπερδέψει. Διαβάζω ότι για μεγαλύτερη διάρκεια αυτονομίας πρέπει να κάνουμε παράλληλη σύνδεση για να αυξήσουμε τα αμπερώρια.
    Από την άλλη στο TURBO-X που είχα, οι συνδέσεις των 6 μπαταριών του των 7Ah ήταν σε σειρά.

    Παραδείγματα βίντεο με παράλληλη και σε σειρά σύνδεση μπαταριών:
    http://https://www.youtube.com/watch?v=4FijHMzgFH8

    https://www.youtube.com/watch?v=d5w4GMzRW6k

    Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς συμβαίνει;

    Σας ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.071

    Προεπιλογή

    Στην περίπτωσή σου όντως χρειάζεσαι παράλληλη σύνδεση και μόνο. Αλλά πρέπει να ελέγξεις οτι η 2η μπαταρία ήταν ΟΚ, και δεν τραβούσε άσκοπα το ρεύμα φόρτισης.
    Γενικά πρέπει να βεβαιώσεις οτι κάθε μία μπαταρία ξεχωριστά έχει φορτίσει και είναι υγιής.
    Κάνε το εξής πείραμα: αφού τις φορτίσεις πλήρως, αποσύνδεσέ τες από το UPS αλλά άστες σε παράλληλη σύνδεση παρεμβάλοντας ένα αμπερόμετρο. Αν δείς ροή, πάει να πεί οτι κάτι δεν πάει καλά με τη μία μπαταρία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Εγώ θα πρότεινα να κάνεις δοκιμή την δεύτερη μπαταρία κανονικά συνδεδεμένη στο UPS να την αφήσεις κάνα δυό μέρες να δουλέψει και μετά να την κάνεις τεστ πόση ώρα κρατάει τον υπολογιστή.

    Νομίζω όμως ότι η μπαταρία αυτή δεν θα κάνει και πολύ δουλειά αφού στην καλύτερη περίπτωση θα σε πάει στα 10 λεπτά.
    Αν θέλεις να σε κρατάει για πολύ μεγάλη διάρκεια καλύτερα να βάλεις μια μπαταρία αυτοκινήτου που να την φορτίζεις ανεξάρτητα και με κατάλληλο κύκλωμα να είναι σε συντήρηση συνεχώς. Με ένα διακόπτη μπορείς να την παραλληλίζεις μετά την διακοπή κατά την διάρκεια που σε κρατάει η κανονική του UPS και να αφαιρείς με άλλο διακόπτη την κανονική ώστε να μένει αυτή του αυτοκινήτου μόνη της. Μετά την αποκατάσταση του δικτύου κάνεις την διαδικασία ανάποδα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.465

    Προεπιλογή

    Αγόρασα μια δεύτερη ίδια, αλλά όχι ίδια μάρκα. Και οι δύο έχουν τάση 12,5 V φορτισμένες. Τις σύνδεσα παράλληλα για περισσότερη διάρκεια backup.

    Δεν είναι σίγουρος ο "κανόνας " της επιβεβαίωσης με μέτρηση τάσης , ενδέχεται για παράδειγμα η μπαταρία να σου δείχνει εκτός φορτίου και 12,80 V , με το φορτίο όμως (μια λάμπα 55W πυράκτωσης) να μετρηθεί και 2V η και 0V . Είναι πιο σωστή η μέτρηση ψάχνοντας εκτός την τάση και τι γίνεται με την χωρητικότητα της .
    Είχα ένα UPS Turbo-X 1500VA το οποίο τέλειωσε από μπαταρίες μετά χρόνια χρήσης και στην αλλαγή κάηκε από βραχυκύκλωμα.
    Ο κατασκευαστής της μπαταρίας σου δίνει 1 χρόνο εγγύηση , και αυτές πρέπει να αλλάζονται έτσι κι αλλιώς κάτω του 1 χρόνου χρήσης .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Δεν είναι σίγουρος ο "κανόνας " της επιβεβαίωσης με μέτρηση τάσης , ενδέχεται για παράδειγμα η μπαταρία να σου δείχνει εκτός φορτίου και 12,80 V , με το φορτίο όμως (μια λάμπα 55W πυράκτωσης) να μετρηθεί και 2V η και 0V...
    +1

    Έτσι την πάτησα κι εγώ την πρώτη φορά και είχα κάνει το UPS φύλλο και φτερό για να δω που είναι η βλάβη και μετά μου έκοψε να βάλω λίγο φορτίο στην μπαταρία και είδα ότι ούτε mA δεν μπορούσε να δώσει, η τάση πάτωνε με το παραμικρό φορτίο....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.704

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makron Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αγόρασα ένα φτηνό 650VA. Το φορτίο είναι ένα PC με 500W τροφοδοτικό

    Κωνσταντινε το φθηνο, αποκλειεται να εχει βαθμο αποδοσης 77% που χρειαζεσαι για τα 500W φορτιο, (εστω και μη συνεχη).
    (Συνηθως παιζουν απο 40 εως 60% αναλογα την φθηνια. Μιλαμε δηλαδη για 260 εως 390W)
    Αν του επεκτεινεις το συστημα των μπαταριων, λογικα θα καει το ups...
    Μηπως δεν αξιζει τον κοπο..?

    *Την οθονη την εχεις υπολογισει??

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Φαίνεται οτι μία απο τις δυο μπατατρίες σου δεν είναι σε καλή κατάσταση.

    Η τάση (ανοικτού κυκλώματος - OCV) είναι μόνο ενδεικτική της κατάστασης της μπαταρίας. Θα πρέπει να τη μετρήσεις και υπό φόρτο. Η πτώση τάσης θα σου δώσει καλύτερη εικόνα.

    Λογικά πρέπει να στη φορτίζει και στην κατώτατη τάση φόρτισης (13,8V) κάτι που δίνει μεγαλύτερο χρόνο ζωής αλλά καθόλου αξιόπιστες μετρήσεις.

    Για να τη μετρήσεις, αφού φορτιστεί πλήρως, την αφήνεις να ξεκουραστεί τουλάχιστον ένα τετράωρο πριν τη μετρήσεις ώστε να φύγουν τα επιφανειακά φορτία και η μέτρηση σου να είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.

    https://batteryuniversity.com/learn/...d_acid_battery


    Οι μπαταρίες σε σειρά σου δίνουν την το άθροισμα των τάσεων αλλά την ίδια χωρητικότητα. Δηλ. αν πάρεις δυο μπαταρίες των 12V και 10Ah θα πάρεις τάση 24V και χωρητικότητα 10Ah.

    Στην παράλληλη σύνδεση θα πάρεις την ίδια τάση και το άθροισμα της χωρητικότητας τους. Με το παραπάνω παράδειγμα θα πάρεις 12V και 20Ah

    https://batteryuniversity.com/learn/...configurations


    Το ερώτημα στην πατέντα αυτή είναι αν το κύκλωμα φόρτισης του UPS επαρκεί να φορτίσει και τις δυο μπαταρίες σωστά (ώστε μην έχει αντίκτυπο στη διάρκεια ζωής τους) και σε εύλογο χρόνο.


    Σε κάθε περίπτωση παραμένεις στον τύπο μπαταρίας βαθιάς εκφόρτισης που ορίζει ο κατασκευαστής (Gel ή AGM) του UPS. Οι δυο τύποι έχουν διαφορετικό προφίλ φόρτισης.

    https://discoverbattery.com/EN/batte...gel-batteries/


    Το UPS πρέπει να ελέγχεται περιοδικά και οι μπαταρίες να αλλάζουν όταν πια δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν τον στόχο που έχουμε θέσει. Δεν είναι θέμα χρόνου αλλά αρκετών παραγόντων, στην συγκεκριμένη εφαρμογή κατά πολύ η θερμοκρασία...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ste7ios για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (29-10-18)

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.465

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω όμως ότι η μπαταρία αυτή δεν θα κάνει και πολύ δουλειά αφού στην καλύτερη περίπτωση θα σε πάει στα 10 λεπτά.
    Αν θέλεις να σε κρατάει για πολύ μεγάλη διάρκεια καλύτερα να βάλεις μια μπαταρία αυτοκινήτου που να την φορτίζεις ανεξάρτητα και με κατάλληλο κύκλωμα να είναι σε συντήρηση συνεχώς. Με ένα διακόπτη μπορείς να την παραλληλίζεις μετά την διακοπή κατά την διάρκεια που σε κρατάει η κανονική του UPS και να αφαιρείς με άλλο διακόπτη την κανονική ώστε να μένει αυτή του αυτοκινήτου μόνη της. Μετά την αποκατάσταση του δικτύου κάνεις την διαδικασία ανάποδα.
    Πάντα είχα την εντύπωση ότι τα ups φτιάχτηκαν για να καταστρέφουν μπαταρίες έτσι κι αλλιώς , είτε έχουν την μικρή εργοστασιακή μπαταρία των 7ΑΗ , είτε πατεντάρεις και με 100ΑΗ (που λέει ο λόγος ) .
    Και αυτό γιατί ο σκοπός του ups στο συνηθέστερο σημείο που προλαμβάνουν είναι στιγμιαίες διακοπές (οι οριακές 5 - 10 λεπτες ) είναι μεν σπανιότερες αλλά και αυτές υπάρχουν. Στις στιγμιαίες δεν δημιουργεί προβλήματα στις μπαταρίες , αλλά άπαξ και πιάσει μια φορά την οριακή διάρκεια 5- 10 λεπτών .... είμαστε χωρίς συζήτηση για άμεση αντικατάσταση της μπαταρίας ακόμη και της μεγάλης .

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Τα φτηνά UPS για PC (ας πούμε 1000VA σαν το δικό μου) έχουν μέσα κάτι ψυκτρούλες ίσα-ίσα για τα 2-3 λεπτά που αντέχουν με την μαμά μπαταρία. Αν βάλεις μία αυτοκινήτου όπως έκανε γνωστός μου, θα δεις ότι στο πεντάλεπτο θα σκάσουν τα MOSFET...
    Τώρα αν κάτσεις και εκτός της μπαταρίας με πολλαπλάσια AH κάτσεις και "αναβαθμίσεις" και κάπως το κομμάτι ισχύος με μεγαλύτερες ψύκτες/ημιαγωγούς κτλ τι να πω, πας σε project ολόκληρο.

    Εγώ στο 1000VA της πλάκας που έχω (~65ευρώ από Πλαίσιο πριν πολλά χρόνια) έχω αλλάξει έως τώρα 3 ή 4 από τις δικές του και τώρα είμαι στην τρίτη Yuasa YB9 (9AH μηχανής) που έλεγα ότι θα κρατάει περισσότερο (σκεπτόμενος ότι δεν αλλάζουν κάθε χρόνο μπαταρία στα μηχανάκια) αλλά τελικά δεν έχει διαφορά, απλώς βάζω τέτοιες για μπορώ να βλέπω/συμπληρώνω υγρά εύκολα (μία άντε δύο φορές μέχρι να πεθάνει). Όταν άνοιξα στην πρώτη κλειστού τύπου που πέθανε το πλαστικό κάλυμμα και έβγαλα τα λαστιχένια καπάκια, είδα ότι ήταν σχεδόν στεγνή από υγρά, οπότε τις επόμενες τις άνοιγα στο 6μηνο και έβαζα λίγο flash με σύριγγα. Αν βάλεις όμως τέτοια μπαταρία "ανοικτού" τύπου ή ανοίξεις και συμπληρώσεις υγρά σε μία κλειστού τύπου, πρέπει να δώσεις βάση στις αναθυμιάσεις που βγάζουν που από την μία είναι βλαβερές για τους ανθρώπους, από την άλλη μπορεί να σκουριάζουν και να σαπίσουν ότι μέταλλο είναι κοντά τους, χώρια οι ποσότητες υδρογόνου που βγάζουν στην φόρτιση (εύφλεκτο!).

    Οι μπαταρίες πεθαίνουν από θειίκωση και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά για να το αποφύγεις αφού αυτά τα φτηνά UPS απλώς δίνουν στην μπαταρία σταθερά 13.xV. Είχα πει κάποια στιγμή να φτιάξω ένα desulfator για να δω αν θα κάνει δουλειά, αλλά δεν το έχω κάνει μέχρι σήμερα. Πάντως οι Yuasa πεθαίνουν σαν καινούργιες στον περίπου 1,5 χρόνο, ούτε έχουν μείνει από υγρά ούτε φουσκώσει ούτε τίποτα, από την συνεχή φόρτιση που προκαλεί θειίκωση πεθαίνουν...

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 29-10-18 στις 19:56

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    συγνωμη δηλαδη εγω πχ εχω ενα ups 1200αρι και αυτο εχει μεσα 1 12βολτη 17 αη αμπερορια και του βαλω εγω ο καγκουρας ε μια αυτοκινητου (το εχω κανει λεμε ) ε τι στο καλο δεν αυξανω αυτονομια μεχρι τα χριστουγενα λεμε τωρα......

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικό για αυτονομία φωτογραφικής μηχανής
    By t0my in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-17, 09:12
  2. Inverter για αυτονομία.
    By atlaspc in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-13, 20:30
  3. Ερώτηση: για αυτονομία ρεύματος.
    By scainet in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-12, 00:12
  4. Παράλληλη σύνδεση μπαταριών
    By triton21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-12, 09:13
  5. ups αυτονομία
    By electroman@ in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-11, 20:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας