Γεια σας..Ειμαι νεος στο φορουμ και εγινα μελος επειδη αντιμετωπιζω το εξης παρακατω προβλημα.Θελω λοιπον επειδη ασχολουμε με ηλεκτρολογικα(Ειμαι ηλεκτρολογος εγκαταστατης ) να κανω μια πατεντα ηλεκτρονικη αλλα δεν γνωριζω και πολλα κ ετσι χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια.
Στο αυτοκινητο μου εχω αναμενο το λαμπακι της μηχανης (check engine)
O κωδικος βλαβης που μου δινει το OBD reader ειναι
P0141 O2 Sensor Heater Circuit Malfunction (Bank 1 Sensor 2)
P0136 O2 Sensor Circuit Malfunction (Bank 1 Sensor 2)
Το προβλημα που μου δινει αφορα τον αισθητηρα λαμδα του καταλυτη.
Στο αυτοκινητο μου εχω αφαιρεσει τον μαμα καταλυτη και ο υπαρχων ειναι πολυ πιο ελευθερος. Ο μηχανικος μου λεει οτι ο καταλυτης δεν πιανει την σωστη θερμοκρασια ο καταλυτης.(Υ.Γ. ο καταλυτης υπηρχε πολυ πριν αρχισει το προβλημα)
Ας τα παρουμε λιγο απο την αρχη.Ο αισθητηρας λαμδα εχει 4 καλωδια
2 Λευκα Χρησιμοποιουνται για την θερμανση του (θερμαντηρας)
1 γκρι σημα για διαγνωση οξυγονου στα καυσαερια (παλμογεννητρια)
2 μαυρο γειωση
Τα 2 λευκα με κρυα μηχανη και καταλυτη φυσικα o θερμαντηρας πρεπει να εχει 5-7 οhm αντισταση.
οταν ο κινητηρας αρχισει και ζεσταινεται η αντισταση αυξανεται.και φτανει μεχρι και 17 ohm. Σε εμενα αυτα τα νουμερα ειναι ενταξει δεν μπορω να παρω μετριση την στιγμη που αναβει το check.Eτσι εχω κανει το εξης.
Εχω συνδεσει σε σειρα στο κυκλωμα αντιστασεις διαφορων μεγεθων
10 ohm ,15 ohm , 5 ohm ετσι ωστε να ξεγελω τον εγκεφαλο και να νομιζει οτι ο λαμδα ζεσταθηκε. χρησιμοποιω καποιες που ειναι σαν τουβλακια 17 watt.Το προβλημα ομως εμφανιζεται ξανα. Μηπως δεν χρησιμοποιω τον καταλληλο τυπο αντιστασης?
Χρησιμοποιησα την καθεμια ξεχωριστα..Το προβλημα ειναι οτι δεν γνωριζω ποσα watt ειναι ο θερμαντηρας κ ετσι για καλο κ κακο εβαλα οσο πιο μεγαλη βρηκα.(Σωστο η Λαθος?) Εχω την εντυπωση οτι η αντισταση θερμαινεται λιιιιγο.
Αν υποθεσω σαν δευτερο ενδεχομενο το προβλημα να προερχεται απο την παλμογενητρια και τα πολλα καυσαερια που εχει το αυτοκινητο (ισα ισα που περναω κτεο)
Πως μπορω να μειωσω το σημα του παλμου που κυμαινεται απο 0.2 volt εως 0.9 volt
σε νορμαλ συνθηκες? Και να κατεβει ελαχιστα...
Ευχαριστω προκαταβολικα.Περιμενω γνωμες..
Πρωτο μου Ποστ και μεγαλο....