Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Ψαχνω για λάμπες για θάλαμο PCB...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή Ψαχνω για λάμπες για θάλαμο PCB...

    θέλω να κάνω έναν θάλαμο για PCB και έχω επιλέξει την παρακάτω λάμπα .


    Sylvania F15W/BL350 ( από 315nm έως 400nm )

    Δυστυχώς στην περιοχή μου δεν υπάρχει και όπου ρώτησα λένε για παραγγελία τους έρχονται σε πακέτο των 25 τεμαχίων και τι να κάνουν τις υπόλοιπες .

    Εγώ χρειάζομαι 4 τεμάχια .

    Γνωρίζει κάποιος κάποιο μαγαζί για να τις παραγγείλω με ACS???


    Φιλικά

    Δημήτρης

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Φίλε Δημήτρη πάρε οποιαδήποτε λάμπα φθορισμού τύπου blacklight. Δεν χρειάζεται να είναι sylvania αρκεί να είναι blacklight.

    Αν σε ρωτήσουν αν θα είναι φωτισμού θα πεις ΟΧΙ , απλές blacklight.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη badsak
    Όνομα
    ΣΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Δημήτρη πάρε οποιαδήποτε λάμπα φθορισμού τύπου blacklight. Δεν χρειάζεται να είναι sylvania αρκεί να είναι blacklight.

    Αν σε ρωτήσουν αν θα είναι φωτισμού θα πεις ΟΧΙ , απλές blacklight.
    +1
    Και εγω με Κινεζικες blacklight εμφανιζω πλακετες και τα αποτελεσματα ειναι
    τελεια. Σε 3,5 λεπτα ειναι ετοιμες οι πλακετες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή

    Γενικά για την υπεριώδη ακτινοβολία
    Η Υπεριώδης ηλεκτρομαγνητική Ακτινοβολία εκτείνεται από τα 40nm έως περίπου τα 400 nm.
    Ανάλογα με τα βιολογικό αποτέλεσμα που προκαλεί στον ανθρώπινο οργανισμό έχει διαιρεθεί σε τρεις επί μέρους περιοχές: την υπεριώδη Α (UV-A), την υπεριώδη Β (UV-B) και την υπεριώδη C (UV-C).
    Η UV-C εκτείνεται από τα 40 nm έως τα 280 nm και είναι εξαιρετικά επικίνδυνη. Μεταξύ άλλων έχει χρησιμοποιηθεί και στο εργαστήριο για την προξένηση κληρονομικών αλλαγών στους οργανισμούς (μεταλλάξεις), καθώς και για την αποστείρωση επιφανειών.
    Η UV-B εκτείνεται από τα 280 μέχρι τα 315 nm. Προκαλεί το μαύρισμα από τον ήλιο αλλά και σοβαρές βλάβες στο δέρμα.
    Η UV-A εκτείνεται από τα 315 μέχρι τα 400 nm και σε μεγάλες δόσεις μπορεί να είναι επικίνδυνη

    ****************************************

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις γιατί έχω καταπερδευτεί ....σχετικά με την λάμπα και με την επικυνδυνότητα της ....

    Έπειτα από πολύ ψάξιμο για φθορίου λάμπα και έχοντας υπόψη τα παραπάνω περί Υπεριώδη ακτινοβολία και έχοντας υπόψη ότι για εμφάνιση πλακέτας τυπικά πρέπει να έχεις UV-A παρατήρησα .

    Α) Η blacklight λάμπα την βρήκα και σαν διακοσμητική , την βρήκα και για αποστείρωση ?? κ.λ.π. για να εμφανίζει σε 3.5 λεπτα μία πλακέτα τι UV είναι ?

    Β) Οι απαντήσεις των προμηθευτών τι nm έχουν οι λάμπες τους ήταν «αυτά δίνομαι « και δεν τους ενδιέφερε τι UV εκπέμπουν τις πουλούσαν έτσι απλά ???

    Ακόμα ψάχνω. Πραγματικά έχω βρει προσπέκτους των εταιρειών αλλά οι περισσότεροι προμηθευτές πουλάνε ότι έχουν στην αποθήκη τους ….και δεν τους ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες UV-A κ.λ.π.. ενώ έπρεπε να γνωρίζουν μία που μπορεί να τις αγοράσει και ένα μικρό παιδί για να τις βάλει για ομορφιά στο δωμάτιο του ….μή γνωρίζοντας τον κίνδυνο UV ..

    Εμαθα και ότι οι κάτοχοι σαυρών κ.λ.π. έχουν για το φωτισμό του ζώου λάμπες UV-A , Β ερώτημα δεν είναι έπικύνδυνο η UV για τα μάτια τον ανθρώπων που ζούν στον ίδιο χώρο ???

    Μήπως είμαι υπερβολικός και τα πράγματα είναι πιο απλά και ακίνδυνα ?? έτσι κουβέντα να γίνεται μέχρι να βρώ φθορίου UV-A ??

    Φιλικά

    Δημήτρης

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Όχι δεν είσαι υπερβολικός καλά κάνεις και ψάχνεις.

    Λοιπόν άκου οι ακτινοβολίες UV πάνε ως εξής UVA -> UVB -> UVC

    προς σειρά αυξανόμενης επικυνδυνότητας. Οι λάμπες UVC είναι για αποστείρωση.

    Οι UVA φυσικά και δεν είναι εντελώς ακίνδυνες αλλά δεν είναι και κάτι τραγικό, UVA λάμπες θα βρεις σε πολλά σουβλατζίδικια για κουνουπαγίδες. Ξέρω άτομα που τις κοιτάνε κατάματα για χρόνια .....................

    Το κακό με την ΗΜ ακτινοβολία είναι ότι η ζημιά που προκαλεί είναι προσθετική, τουλάχιστον για εκθέσεις σε μεγάλης συχνότητας ακτινοβολίας.

    Μη σε απασχολεί, να πάρεις UVA και να μην την κοιτάς, να φτιάξεις ένα κουτί. UVC μην πάρεις γιατί δεν σε καλύπτει και είναι και επικύνδυνη (έχω ακούσει για τύφλωση;?).

    Τα δεδομένα που έχεις είναι το εξής : (1 και μόνο) η συχνότητα ακτινοβολίας που είναι ικανή να διεγείρει το φωτοευαίσθητο υλικό στην πλακέτα. Απο το site της bungard σου λέει ότι ακτινοβολία με 300 εώς 400 nm μήκος κύματος σε καλύπτει. Όποτε θέλεις καθαρό UVA και τίποτα άλλο.

    Αυτές οι λάμπες είναι οι κοινές blacklight, γκαουσιανή καμπύλη (βουνό) με κορυφή στα 350nm.

    Σε απόσταση 5 cm απο τις 4 πυκνοβαλμένες λάμπες εγώ θέλω 2,5 λεπτό ακριβώς στα 20 cm θέλω γύρω στα 7 λεπτά (υποθέτω εκθετική μείωση της δραστικότητας)

    Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Αν σου ειπαν για αποστειρωση ΔΕΝ ειναι UVA αλλα UVC, αναλογως το φωτοευαισθητο ισως να κανει δουλεια εξισου καλα, ισως χρειαζεται περισσοτερο χρονο ή να μην παιζει καθολου.
    Γενικως αν βλεπεις διαφανο γυαλι ειναι uvc, οι uva εχουν ειτε λευκη επιστρωση ή μπλε γυαλι, το λεγομενο wood's glass.

    Ο χρονος εμφανισης εξαρταται απο πολλα πραγματα, κυριως το ειδος του φωτοευαισθητου, ισχυ λαμπας, αποσταση λαμπας-πλακετας και το τι υπαρχει αναμεσα τους, το 3,5 λεπτα απο μονο του δεν λεει τιποτα.

    Οσον αφορα τα μαγαζια απ'οτι εχω καταλαβει ειναι λιγο χυμα σε αυτο το θεμα γιατι δεν υπαρχει μεγαλο αγοραστικο ενδιαφερον οποτε δεν ασχολουνται καν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    οι λάμπες UVC είναι διαφορετικές στην όψη από τις blacklight, οι UVC είναι όπως οι κλασικές λάμπες φθορισμού χωρίς όμως την φθορίζουσα επίστρωση (είναι διάφανες) και με ειδικό γυαλί που επιτρέπει την έξοδο της ακτινοβολίας UVC. Το φως τους είναι ανοικτό γαλάζιο. Η blacklight είναι μια κλασική λάμπα φθορισμού με επίστρωση και ειδικό γυαλί (διαφορετικό από τις UVC) και έχει το γνωστό μπλε-βιολετί φως. Υπάρχουν και blacklight γλόμποι που λειτουργούν με διαφορετικό τρόπο αλλά είναι για μεγάλη ισχύ (100-1000W)
    Οι blacklight είναι σχετικά ακίνδυνες αντιθέτως οι UVC είναι εξαιρετικά επικίνδυνες και κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε να πωλούνται σε άσχετους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    Διαφωνώ σε ένα πραματάκι... Οι UVC λάμπες θα κάνουν τη δουλεια καθώς μιλάμε για αρκετά υψηλότερη ενέργεια/ισχυ ακτινοβολίας.
    Το θέμα είναι οτι είναι τοσο διεισδυτική η UVC ακτινοβολία που αφ'ενος μπορεί να περάσει μέσα από το μελάνι που τύπωσες στη διαφάνεια/ριζόχαρτο αφ'ετέρου μπορει να διαπεράσει και τα τοιχώματα του κουτιού αν είναι λεπτό πλαστικο ή λεπτο μέταλλο (δυσκολότερο αλλά πιθανό). Τέλος θα παράγεται και αρκετό όζον, το οποίο σε αρκετή ποσότητα είναι τοξικό!

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις είναι ένα ενδιαφέρον θέμα και όποιος έχει να συμπληρώσει κάτι πολύ ευχαρίστως να μας ενημερώσει .

    Τελικά πείρα τις Sylvania F15W/BL350 μαζί με 2 μπαλαστ σύνολο 30 Ευρώ

    Τουλάχιστον ξέρω από το προσπέκτους της τι κάνει ….

    Οτι γράφει το προσπέκτους , τύπος , Ordering Code και άλα στοιχεία τα έχει πάνω η λάμπα ή η συκευασία της απο την Sylvania .

    Παρακάτω οι προδιαγραφές τις λάμπας



    Φιλικά


    Δημήτρης
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.972

    Προεπιλογή

    H UVC είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη και για αυτό πιστεύω η μόνη χρήση της πρέπει να είναι για να σβήνουμε EPROM και αυτό με μεγάλη προσοχή.
    Δε νομίζω οτι η UVC είναι διεισδυτική. Αντίθετα πιστεύω οτι σταματάει πάρα πολύ εύκολα. Λόγοι που το πιστεύω (τονίζω οτι δεν γνωρίζω πραγματικά ποιο είναι το σωστό αλλά τι πιστεύω).
    1. Αν ήταν διεισδητική θα μας είχε σκοτώσει η UVC του ηλίου όμως μπλοκάρεται όλη από την ατμόσφαιρα (αντίθετα περνά λίγο UVB) και αρκετή UVA.
    2. Πηγαίνοντας σε μεγαλύτερο μήκος κύματος μετά το ορατό φως βρίσκουμε το υπέρυθρο το οποίο το βλέπουμε να περνά από πλαστικά που δεν περνά το ορατό. (άρα καταλαβαίνω οτι όσο πιο μικρή συχνότητα τόσο περισσότερο περνάει.
    3. Σε ένα βιβλίο ο Richard Feynman (πρέπει να είναι στο "Μα θα αστιεύεσται κύριε Feynman"), έγραφε οτι του είπαν να μην κοιτάξει την δοκιμή της ατομικής βόμβας και υπέθεσε οτι ο κίνδυνος ήταν από την εκληση υπεριώδους ακτινοβολίας και για το λόγω αυτό μπήκε σε ένα φορτηγό ώστε να είναι πίσω από το τζάμι του φορτηγού το όποιο πίστευε οτι θα σταματήσει την υπεριώδη ακτινοβολία.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λάμπες για έκθεση PCB
    By kostas9295 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-17, 21:00
  2. Χρονοδιακοπτης για θάλαμο εμφάνισης πλακέτας
    By rep in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-14, 12:42
  3. Πρόβλημα με uv led θάλαμο για φωτοευαίσθητες πλακέτες
    By Τρελος Επιστημονας... in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-13, 11:23
  4. Count down timer για θάλαμο εμφάνισης pcb
    By kentar in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-12, 13:23

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας