Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 49

Θέμα: Λαμπατος ενισχυτης 2X8w push-pull EL84

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη rep
    Όνομα
    Χρυσοστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Μακροχωρι Βεροια
    Μηνύματα
    1.331

    Προεπιλογή

    γρηγορα ναι, προχειρα οχι.....ευγε νεε μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον rep για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ikaros1978 (30-07-12)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Πολύ όμορφος και απλός....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV1EDG για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ikaros1978 (30-07-12)

  5. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Μοσχατο
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τελος περναμε στην φαση τις συναρμολογησης των υλικων .Δεν εκανα πλακετες γιατι ηθελα να ετσι να εκπαιδευτω στην εναερια συναρμολογηση καθως και στο οτι ηθελα να τον τελειωσω γρηγορα γιατι με αυτην την ζεστη δεν αντεχεται και πολυ ο παγκος!!!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC02813.jpg Εμφανίσεις:  808 Μέγεθος:  93,9 KB


    οι μετρησεις εδειξαν τα παρακατω αποτελεσματα (χωρις αναδραση ακομα)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC02814.jpg Εμφανίσεις:  488 Μέγεθος:  145,5 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC02815.jpg Εμφανίσεις:  409 Μέγεθος:  142,0 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC02816.jpg Εμφανίσεις:  445 Μέγεθος:  143,7 KB

    α! ξεχασα το σχεδιο για οποιον φιλο θελει να τον φτιαξει

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  el84 PP 001.jpg Εμφανίσεις:  1508 Μέγεθος:  127,9 KB

    Δεν ξερω τι αλλο να πω.Ηταν μια γρηγορη κατασκευη με οσα διαθεσιμα υλικα ειχα με οσο γινεται λιγοτερο κοστος.Απο θεμα ηχου ειμαι απιστευτα ικανοποιημενος και χαιρομαι που συμπεριφερεται αρμονια σε ολο το φασμα συχνοτητων.Και χαιρομαι που μπαινω και γω στον club των υποστηρικτων της el84 ως μια μουσικοτατη λυχνια και απο τις πλεον ιδανικες για τους λατρεις του καλου ποιοτικου ηχου
    Καλημερα Βαγγελη,και σ'ολα τα παιδια.Πραγματικα δεν εχω να πω η να προσθεσω κατι σε οσα εχουν προηγουμενως σχολιασει τα παιδια...απλα ΑΨΟΓΟΣ!!! Λυσε μου ομως την εξης απορια:οπως βλεπω το σασσι στηθηκαν επτα λαμπες συνολικα,ενω στο σχεδιο που ποσταρεις υπαρχουν εννεα ,4ΧEL84 4X12AU7 1X6N1P.Μηπως χρησιμοποιει μια 12AU7 ανα καναλι για αναστροφη φασης;Ισως να ειναι ολα ενταξει , να κανω λαθος,η να μου διαφευγει κατι.Ευχαριστω πολυ Βαγγελη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Μοσχατο
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv1ayb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα Βαγγελη,και σ'ολα τα παιδια.Πραγματικα δεν εχω να πω η να προσθεσω κατι σε οσα εχουν προηγουμενως σχολιασει τα παιδια...απλα ΑΨΟΓΟΣ!!! Λυσε μου ομως την εξης απορια:οπως βλεπω το σασσι στηθηκαν επτα λαμπες συνολικα,ενω στο σχεδιο που ποσταρεις υπαρχουν εννεα ,4ΧEL84 4X12AU7 1X6N1P.Μηπως χρησιμοποιει μια 12AU7 ανα καναλι για αναστροφη φασης;Ισως να ειναι ολα ενταξει , να κανω λαθος,η να μου διαφευγει κατι.Ευχαριστω πολυ Βαγγελη.
    Ωπα,πατατα εκανα!!!!!!!!Σωστα ειναι Βαγγελη,η 12AU7 εναι διπλη τρομαρα μου,η ηλικια βλεπεις....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv1ayb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωπα,πατατα εκανα!!!!!!!!Σωστα ειναι Βαγγελη,η 12AU7 εναι διπλη τρομαρα μου,η ηλικια βλεπεις....
    ευχαριστω! ελα βρε Γιαννη συμβαινουν αυτα

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    "Αντιφραφαί - Εκδρομαί ο Χρήστος" για να παραφράσουμε και τον θρυλικό δίσκο του θείου Νώντα...

    Έφτιαξα τα πάντα σύμφωνα με το σχέδιο του Βαγγέλη μόνο που έκανα βλακεία και δεν πήρα εξόδου με ενδιάμεση λήψη έτσι τον γύρισα στην ψευτοτριοδική λειτουργεία...
    Το συνολικό κόστος ανέρχεται στα 300ευρώ περίπου χωρίς το σασσί με σχετικά καλά υλικά.
    Οι μετασχηματιστές εξόδου είναι στην standard πόιότητα του Αντωνιάδη και στοίχησαν 25Ε έκαστος ενώ ο ισχύος 30Ε.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_3830.jpg Εμφανίσεις:  205 Μέγεθος:  138,7 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_3836.jpg Εμφανίσεις:  201 Μέγεθος:  139,8 KB
    Το σασσί είναι από γαλβανιζέ λαμαρίνα 0.8mm διαστάσεων 30Χ20Χ5 cm και τα πλαινά από MDF 17mm.
    H γνωστή επένδυση και σε αυτόν (αντέ και το μπεζάκι που μαρέσει τελείωσε σχεδόν )
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_3837.jpg Εμφανίσεις:  197 Μέγεθος:  145,9 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_3865.jpg Εμφανίσεις:  192 Μέγεθος:  153,7 KB

    Δεν ακούγεται τίποτα από βόμβο και φύσημα και όλα πήγαν καλά εκτός από ένα βραχυκυκλωμένο εξόδου που ευτυχώς ήταν ο αριστερός και μπορούσε να βγει εύκολα σχετικά χωρίς ζημιές...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_3868.jpg Εμφανίσεις:  222 Μέγεθος:  140,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_3869.jpg Εμφανίσεις:  195 Μέγεθος:  137,7 KB
    η είσοδος με το μικρό καρφί είναι για τους iPhone-άδες και έχει προτεραιότητα μια και απομονώνει τα RCA. Έβαλα και διακόπτη για τα νήματα και μετα για την υψηλή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chris73 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Marc (23-09-12)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτης με λυχνιες 829Β Parallel Push Pull (PPP)
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-12, 22:11
  2. project λαμπατος με 829 parallel push pull
    By ikaros1978 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-11, 23:17
  3. Push or Pull? Μπα... καλύτερα όλα, σε ένα... Push Pull!!!
    By SRF in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-11, 11:13
  4. Ενισχυτής HF-6146 push pull
    By SV1EDG in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-11, 11:09
  5. Ανοδική Τάση 12AX7- EL84 Push Pull
    By SV1EDG in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-11, 21:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας