Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: κατασκευή προενισχυτή με το opa 2134

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Question κατασκευή προενισχυτή με το opa 2134

    καταρχήν καλημέρα
    λοιπόν έπεσαν στα χέρια μου 5 opa 2134 και σκέφτηκα να φτιάξω έναν προενισχυτή(ήχου όχι για κάποιο μουσικό όργανο) με αυτά
    έψαξα και στο διαδίκτυο και εδώ και βρήκα πληροφορίες σχετικά με αυτό αλλά έχω κάποιες απορίες γιατί βρήκα αρκετά σχέδια λοιπόν
    cmoy-dual-amp.gifp88-f2.gifSCHEMATIC.jpg
    (το τελευταίο είναι του χρήστη maouna που έχει κάνει αυτήν την κατασκευή )
    οι απορίες μου είναι οι εξής :
    γιατί στο κάθε σχέδιο έχει διαφορετικές τιμές αντιστάσεων ?
    γιατί υπάρχουν και μερικές διαφοροποιήσεις στο κάθε κύκλωμα ?
    προς το παρών θα το κάνω σε διάτρητη για να δω εάν μου αρέσει και μετά ίσως το κάνω σε πλακετούλα (σε αυτό θα χρειαστώ βοήθεια από όσους έχουν φτιάξει πλακέτα)
    προς το παρών η τροφοδοσία για γίνετε από τροφοδοτικό πάγκου στα 12v και άμα τον φτιάξω θα το κάνω ολοκληρωμένο
    άλλη μια ερώτηση για την τροφοδοσία
    επειδή έχω έναν μετασχηματιστή 24v 500ma δηλαδή 24v και 0v υπάρχει πρόβλημα ? για να τον αξιοποιήσω και αυτόν
    αυτά προς το παρών
    επίσης είδα ότι βάζουν και 2 opa 2134 λογικά για να ανεβεί η προενίσχυση και άλλο σωστά?
    εάν έχετε άποψη και για αυτό θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας
    και γενικά εάν έχετε να προτείνετε και κανένα άλλο σχέδιο που νομίζετε ή ξέρετε ότι είναι καλύτερα από τα παραπάνω να μου το δείξετε !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    καμιά γνώμη πάνω σε αυτό ποιος έχει ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    τελικά τον έφτιαξα με βάση αυτού του σχεδίου
    p88-f2.gif
    αλλά επειδή δεν είχα τα υλικά που έλεγε το σχέδιο
    έβαλα ότι είχα δηλαδή
    αντί για 1μf έβαλα 0.22μF
    οι αντιστάσεις που ήταν 1ΚΩ έβαλα 2.2ΚΩ
    και οι αντιστάσεις που ήταν 1.5ΚΩ έβαλα 2.2ΚΩ
    και δοκιμή έγινε από ένα τροφοδοτικό που του έχω βάλει το lm78s12
    ενίσχυση υπάρχει και μάλιστα μεγάλη αλλά μου κάνει κάτι εντύπωση
    με το laptop που τον σύνδεσα και την ένταση του laptop να έχω στην μέση και πιο κάτω ακούγετε σαν να παραμωρφώνει ο ήχος
    το laptop μου πρέπει να έχει έξοδο περίπου 0.7 V
    στον προενισχυτή δεν έχω βάλει ποτενσιόμετρο συνδέετε αμέσως με την πηγή
    μήπως το σχέδιο δεν είναι και τόσο καλό?
    μήπως φταίνε οι τιμές που έχω βάλει ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Costis Ni
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    801

    Προεπιλογή

    Πολύ απλά, έφτιαξες ένα προενσχυτή με πολύ μεγαλύτερο gain απο οτι χρειάζεσαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    αυτο που εφτιαξες θελει συμμετρικη τροφοδοσια εως +-18V. Eσυ λες οτι του εβαλες μονο 12βολτ με το lm7812. για να το λειτουργησεις με μονή τροφοδοσια πχ με τον μετασχηματιστή 24v 500ma που εχεις ,χρειαζεται αλλος σχεδιασμοσ. τα 24V ειναι ΑC ? γιατι αν ειναι μετα απο την ανορθωση και την εξομαλυνση θα πανε γυρω στα 33V DC. To gain οπως το εχει τωρα ειναι στα 6 dB.

    για τι δουλεια τον θες τον προενισχυτη? αν τον θες απλα για κανα λαπτοπ για κανα κινητο και μετα τον βαζεισ ε ενισχυτη τοτε ενα κερδος απο 6 εως 12 dB καλο ειναι. και πως καταλαβες οτι παραμορφωνει?που συνδεσες την εξοδο του προενισχυτη σου?

    Απο κει και περα με 2 opa2134 μπορεις να φτιαξεις stereo προενισχυτη και tone control μαζί κ τα 2

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maouna : 22-06-14 στις 13:45 Αιτία: V

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maouna Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που εφτιαξες θελει συμμετρικη τροφοδοσια εως +-18V. Eσυ λες οτι του εβαλες μονο 12βολτ με το lm7812. για να το λειτουργησεις με μονή τροφοδοσια πχ με τον μετασχηματιστή 24v 500ma που εχεις ,χρειαζεται αλλος σχεδιασμοσ. τα 24V ειναι ΑC ? γιατι αν ειναι μετα απο την ανορθωση και την εξομαλυνση θα πανε γυρω στα 33V DC. To gain οπως το εχει τωρα ειναι στα 6 dB.

    για τι δουλεια τον θες τον προενισχυτη? αν τον θες απλα για κανα λαπτοπ για κανα κινητο και μετα τον βαζεισ ε ενισχυτη τοτε ενα κερδος απο 6 εως 12 dB καλο ειναι. και πως καταλαβες οτι παραμορφωνει?που συνδεσες την εξοδο του προενισχυτη σου?

    Απο κει και περα με 2 opa2134 μπορεις να φτιαξεις stereo προενισχυτη και tone control μαζί κ τα 2
    καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Παναγιώτη
    και από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα έχω καταλάβει ότι γνωρίζεις πολλά με τους προενισχυτές

    λοιπόν δεν το θέλω προς το παρών για συγκεκριμένο λόγο(έχω ένα mixer με προενισχυτή και είμαι κομπλέ) απλά έπεσαν στα χέρια μου τα opa2134 τα περισσότερα υλικά τα είχα και για εκπαιδευτικούς σκοπούς είπα να φτιάξω έναν προενισχυτή (δηλαδή το μόνο που αγόρασα ήταν η βάση για το opa2134) αλλά γενικός οι πηγές που χρησιμοποιώ είναι κανένα κινητό,mp3,υπολογιστής

    ναι είναι 24vac
    το ξέρω ότι θέλει συμμετρική αλλά δεν ξέρω άμα έχει τόσο μεγάλη διαφορά(εάν μπορείς να μου την εξηγήσεις ή να μου στείλεις κάποιον σύνδεσμο σε ευχαριστώ!!!)
    τι μετατροπή θέλει το σχέδιο ? πιο πάνω στην πρώτη εικόνα δείχνει να δουλεύει με μπαταρία και απλά βάζει 2 αντιστάσεις για να κάνει την γείωση (δεν ξέρω άμα είναι σωστό)
    πάντως με ένα ψάξιμο στο google βρήκα αυτό το σχέδιο κάνει την απλή τάση συμμετρική με το ολοκληρωμένο L165
    virtual_GND.jpg
    δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει και τι είναι καλύτερο

    πως υπολογίζεις το gain ?
    την έξοδο του ενισχυτή την σύνδεσα στην είσοδο του ενισχυτή μου(στο AUX)
    κατάλαβα ότι παραμορφώνει από αυτό που άκουγα όταν ανέβαζα την ένταση
    και κάτι άλλο στο σχέδιο σου έχεις βάλει και έναν πυκνωτή παραπάνω(μεταξύ input και γείωσης) τι ακριβώς κερδίζεις με αυτό ?
    και γενικός τι πρέπει να αλλάξω για να γίνει καλύτερο και ανάλογα με ποια είναι η πηγή και τι ενισχυτή θέλω να δώσω σήμα (π.χ. να μεγαλώσω την τιμή της αντίστασης στην είσοδο εάν είναι δυνατή σχετικά η πηγή μου ή να βάλω μεγαλύτερο πυκνωτή στην είσοδο για να αυξήσω τα μπάσα )
    συγνώμη άμα πέταξα καμιά πατάτα αλλά δεν γνωρίζω για αυτό ρωτάω !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    σε σχεδιο με διπλη τροφοδοσια πχ +12 0 -12 το σημα στην εξοδο του τελεστικου εχει σαν αναφορα τα 0 βολτ. σε σχεδιο με μονη τροφοδοσια πχ +24 0 , το σημειο αναφορας πρεπει να δημειουργηθει τεχνητα και επειλεγεται να ειναι το μισο της τασης τροφοδσιας πχ 12 βολτ. με μονη τροφοδοσια χρειαζεσαι παραπανω εξαρτηματα..κανα 4 αντιστασεισ και 2 πυκνωτες παραπανω.

    καλυτερα ειναι να παρεισ ενα μετασχηματιστη καινουργιο 2 χ 18 στα 5 βαττ γυρω στο 5ευρω κανει ισως και λιγοτερο βαζεισ και 2 σταθεροποιητες lm7815 και lm7915 και εισια ενταξγια το κερδος κοιτα εδω http://www.radio-electronics.com/inf...ifier-gain.php
    οτι εχω βαλει πριν απο την εισοδο ειναι ενα φιλτροo που περιοριζει το κερδος περα απο καποιες συχνοτητεσ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    έγινε σε ευχαριστώ
    όσο έκανα τις δοκιμές και αυτά έκαψα το ένα κανάλι από το opa2134 λες να φταίει και η τροφοδοσία ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    ποιο κυκλωμα εχεισ φτιαξει και με τι το τροφοδοτεισ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maouna Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιο κυκλωμα εχεισ φτιαξει και με τι το τροφοδοτεισ?
    p88-f2.gif
    αυτό ήταν το αρχικό και άλλαξα κάποιες εξαρτήματα γιατί δεν είχα είχα αυτά που ζήταγε πρόχειρα

    και τροφοδοσία έδωσα από το lm 78s12
    στο ποδαράκι 8 έβαλα τα +12 και στο ποδαράκι 4 έβαλα όλα τα ground και το ground από το Lm 78s12
    αλλά άλλαξα τελεστικό και δουλεύει κανονικά και το δεξί και ο αριστερό κανάλι
    έβαλα και ένα ποτενσιόμετρο 100KΩ και δεν παίζει μια χαρά
    το άλλο πως κάηκε μόνο το ένα κανάλι ? 0.0

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή παθητικού προενισχυτή.
    By Pmccx in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-15, 14:46
  2. Πρόβλημα σε κατασκευή- σύνδεση μικροφώνου σε προενισχυτή
    By kobi in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-12, 13:09
  3. Βοήθεια σε τροφοδοτικό προενισχυτή
    By Giannis511 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-05, 19:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας