Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 39

Θέμα: Τρόπος σύνδεσης αυτομάτου δυναμού για ρυθμιστής φόρτισης μπαταριών

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Τρόπος σύνδεσης αυτομάτου απο δυναμό για ρυθμιστής φόρτισης μπαταριών

    Γειά σας, θα ήθελα να μου πει κάποιος με σχετικές γνώσεις για το αντικείμενο αυτό αν μπορεί, τον τρόπο σύνδεσης αυτομάτου για δυνατό, τον οποίο θέλω να τον χρησιμοποιήσω για ρυθμιστή φόρτισης μπαταριών 24v.
    Τo εξάρτιμα είναι αυτό http://www.autospark.gr/shop/%CE%B1%...osch-28v-28mm/
    Και θέλω να μου πείτε με ποιο τρόπο θα τον συνδέσω το + και το - για εισαγωγή ρεύματος και εξαγωγή σε μπαταρίες το + και το -€“ ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arxon : 15-11-15 στις 15:38

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Το εξάρτημα αυτό είναι ο λεγόμενος αυτόματος του δυναμό (πιό σωστά εναλλάκτης). Αυτό διαχειρίζεται το ρεύμα που περνάει απο το τύλιγμα του ρότορα του εναλλάκτη (και κατα συνέπεια την ένταση του πεδίου διέγερσης) με τέτοιο τρόπο ωστε ο εναλλάκτης στην έξοδο του να βγάζει σταθερή τάση (12 ή 24 volt)

    Με αυτό μόνο του δέν μπορείς να φορτίσεις μπαταρία.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dog80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εξάρτημα αυτό είναι ο λεγόμενος αυτόματος του δυναμό (πιό σωστά εναλλάκτης). Αυτό διαχειρίζεται το ρεύμα που περνάει απο το τύλιγμα του ρότορα του εναλλάκτη (και κατα συνέπεια την ένταση του πεδίου διέγερσης) με τέτοιο τρόπο ωστε ο εναλλάκτης στην έξοδο του να βγάζει σταθερή τάση (12 ή 24 volt)

    Με αυτό μόνο του δέν μπορείς να φορτίσεις μπαταρία.

    Θέλω να του δώσω σε αυτό τάση 28 η 30 volt και αυτό να μου φορτίζει τις μπαταρίες 24v
    όπως κάνει αυτός....
    https://www.youtube.com/watch?v=So-DgPNQwqw

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arxon : 15-11-15 στις 15:13

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Γιάννη ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά θα ήθελα να μου πεις αφού δεις το ανωτέρω video το τρόπο σύνδεσης το + και το - σαν είσοδο και έξοδο του εξαρτήματος που έχω βάλει γιατί νομίζω οτι είναι το ίδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arxon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά θα ήθελα να μου πεις αφού δεις το ανωτέρω video το τρόπο σύνδεσης το + και το - σαν είσοδο και έξοδο του εξαρτήματος που έχω βάλει γιατί νομίζω οτι είναι το ίδιο.
    ποιον τροπο συνδεσης?αφου σου λεει οτι δεν μπορεις να παραγεις ρευμα με αυτο.εχεις δυναμο?τι εχεις κανει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Απ ότι κατάλαβα, θέλει να το χρησιμοποιήσει σαν σταθεροποιητή τάσης ώστε να δίνει εκεί μια τάση 28-30V και αυτό να φορτίζει τις μπαταρίες με την έξοδο του.

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arxon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να του δώσω σε αυτό τάση 28 η 30 volt και αυτό να μου φορτίζει τις μπαταρίες 24v
    όπως κάνει αυτός....
    https://www.youtube.com/watch?v=So-DgPNQwqw
    Εφόσον έχεις τροφοδοτικό 30 Volt τότε (με κάθε επιφύλαξη γιατι δέν το έχω δοκιμάσει) θα συνδέσεις

    1) το καρβουνάκι D+ στο + του τροφοδοτικού
    2) το καρβουνάκι FLD στο + της μπαταρίας
    3) θα συνδέσεις μαζί το - του τροφοδοτικού με το - της μπαταρίας και το D- του αυτόματου

    Υπόψιν οτι ο αυτόματος θα ζεσταθεί πολύ και ενδεχομένως να καεί. Έχω την εντύπωση οτι ο φίλος στο βίντεο χρησιμοποιεί εξωτερικά τρανζίστορ για να μην επιβαρύνει τον αυτόματο.

    Πάντως σε κάθε περίπτωση αυτός ο τρόπος φόρτισης δέν είναι καθόλου αποδοτικός γιατι καταναλώνεται πάρα πολύ ενέργεια σε μορφή θερμότητας πάνω στα τρανζίστορ του αυτόματου.

    Αν η τάση του τροφοδοτικού ρυθμίζεται, ρύθμισέ τη όσο πιό χαμηλά γίνεται, πχ 26 Volt.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    πως εχω την εντυπωση οτι ο αυτοματος ρυμθιζει εμμεσα τη ταση εξοδου του δυναμο,ρυθμιζοντας την ταση διεγερσης.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arxon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας, θα ήθελα να μου πει κάποιος με σχετικές γνώσεις για το αντικείμενο αυτό αν μπορεί, τον τρόπο σύνδεσης αυτομάτου για δυνατό, τον οποίο θέλω να τον χρησιμοποιήσω για ρυθμιστή φόρτισης μπαταριών 24v.
    Τo εξάρτιμα είναι αυτόhttp://www.autospark.gr/shop/%CE%B1%...osch-28v-28mm/
    Και θέλω να μου πείτε με ποιο τρόπο θα τον συνδέσω το + και το - για εισαγωγή ρεύματος και εξαγωγή σε μπαταρίες το + και το -€“ ευχαριστώ


    αν παρατήρησες στο βίντεο λέει ότι ο δυναμος του βγάζει 3 εως 5 αμπέρ,, αν εχεις περισσότερα αμπέρ προς φόρτιση τότε
    αν ήμουν στην θέση σου θα χρεισιμοποιουσα ενα ρελε που να ενέχεται
    από τον ρυθμιστή διέγερσης ουτοσωστε να μπορώ να βάλω οσα αμπέρ θέλω χωρίς να επιβαρύνω το κύκλωμα του ρυθμιστή.


    το πρόβλημα όμως τώρα είναι ότι δεν θα ξέρεις να συνδέσεις ούτε το ρελε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως εχω την εντυπωση οτι ο αυτοματος ρυμθιζει εμμεσα τη ταση εξοδου του δυναμο,ρυθμιζοντας την ταση διεγερσης.
    Όντως έτσι είναι, όμως μπορεί και απο μόνος του να δουλέψει ώς ρυθμιστής τάσης.

    Ο αυτόματος είναι βασικά η πιό απλή τοπολογία γραμμικού ρυθμιστή τάσης που υπάρχει, μπορεί να φτιαχτεί απο ένα τρανζίστορ μία ζένερ και μία αντίσταση.



    Στο παράδειγμα η ζένερ με την αντίσταση δημιουργούν τάση 9,1 Volt πάνω στη βάση του τρανζίστορ. Οπότε 9,1 μείον την πτώση τάσης Vbe του τρανζίστορ (περίπου 0,6 Volt) βγάζει περίπου 8,5 Volt στην έξοδο.

    Γι αυτό το λόγο οι τάσεις των διόδων ζενερ τελειώνουν συνήθως σε περίεργα νούμερα, πχ μία ζενερ 3,6 Volt θα βγάλει 3 βολτ, 3,9 θα βγάλει 3,3 κτλ.

    Η τάση που βγάζει αυτός ο ρυθμιστής δέν είναι φοβερά σταθερή, γιατι και η τάση που βγάζει η ζενερ αυξομειώνεται λίγο καθώς αυξομειώνεται η τάση εισόδου, αλλά και οι ημιαγωγοί είναι ευαίσθητοι στις μεταβολές της θερμοκρασίας. Αλλά για τα δεδομένα του αυτοκινήτου είναι μια χαρά.

    2 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον dog80 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (16-11-15)

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρυθμιστής φόρτισης για solar panel 10v
    By apog in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-15, 17:15
  2. Ρυθμιστής φόρτισης
    By triton21 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, ¶λλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-13, 19:23
  3. Ρυθμιστής φόρτισης MPPTvsPWM
    By pkostas in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, ¶λλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-12, 09:53
  4. Ελεγκτής φόρτισης μπαταριών για ανεμογεννήτρια
    By aoratos in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, ¶λλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-07, 16:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας