Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Η ανασταση ενος Κινεζου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη badsak
    Όνομα
    ΣΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή Η ανασταση ενος Κινεζου

    Πριν καιρο μου εδωσε καποιος φιλος ενα Behringer DCX2496 Ultradrive Pro
    το οποιο και χρησιμοποιουσε στην καφετερια του σαν crossover equalizer compressor limiter κτλπ
    Η συσκευη επαιζε στο μαγαζι του για περιπου 2,5 χρονια οσπου ενα βραδυ ξαφνικα παρεδωσε πνευμα.
    Αγανακτισμενος πηγε και αγορασε ενα καινουριο και μου εδωσε το χαλασμενο...
    Οπως ολοι ξερουμε οι συσκευες τις Behringer ειναι οτι φτηνοτερο υπαρχει στην αγορα...ειναι σχεδιαστικα αψογες..αλλα στον τομεα τις υλοποιησης χρησιμοποιουν παρα πολυ φθηνα υλικα..σε ποιοτητα πολυ κατωτερα απο αλλες συσκευες.
    Ετσι λοιπον...ειπα να ασχοληθω μαζι του και εκτος απο επισκευη....γιατι οχι και μια ψιλο- αναβαθμιση.
    ξεκινησα στην αρχη με το τροφοδοτικο....στο οποιο αντικατεστησα το 80% των εξαρτηματων. οι πυκνωτες ηταν ολοι οτι να ναι οποτε και χωρις επιπλεων σκεψη αντικατασταθηκαν ολοι....με καλυτερους ποιοτικα και με μεγαλυτερες ανοχες.
    IMG_20160412_200318.jpg
    απο την στιγμη που εγινε το τροφοδοτικο και δουλεψε η συσκευη....προχωραμε στην αναβαθμιση...
    Οι πυκνωτες που ειχε απο την μανα του ηταν ολοι μαρκας xunda και πολυ χαμηλης ποιοτητας.
    IMG_20160413_192812.jpg
    οποτε σε καθε τμημα που περναει ηχος....επιλεχτηκαν και μπηκαν πυκνωτες κατηγοριας AUDIO τις Nichicon σειρας
    MUSE Fine Gold
    IMG_20160413_192828.jpgIMG_20160413_192742.jpgIMG_20160412_195555.jpgIMG_20160412_195617.jpg

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη badsak : 15-04-16 στις 20:49

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη badsak
    Όνομα
    ΣΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    IMG_20160412_200010.jpgIMG_20160413_201130.jpg
    και αφου ολα μπηκαν στην θεση τους....ηρθε ο καιρος για δοκιμες...
    IMG_20160413_203220.jpg
    να πω οτι εγιναν επιπλεον βελτιωσεις σε μερικες κακες κολησεις και καποια βυσματα που δεν ειχαν καλη επαφη.....και ο κινεζος πλεον...αναστηθηκε... και απεκτησε και λιγη ποιοτητα.... το αποτελεσμα ηχητικα σε συγκρηση με το απειραχτο DCX2496 Ultradrive Pro ειναι αισθητο με πολυ σωστοτερο ηχο....γενικα υπαρχει καλυτερη διαυγεια σε ολο το ηχητικο φασμα.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη badsak : 15-04-16 στις 21:02

  3. #3
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    διαφωνω με τον τροπο που το λες για την behringer , να σε υπενθυμισω οτι ειναι γερμανικη σαν μαρκα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη badsak
    Όνομα
    ΣΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    Γερμανικος σχεδιασμος....Κινεζικη κατασκευη...ειπα...σχεδιαστικα αψογη αλλα απο υλοποιηση κλαφτα Χαράλαμπε.
    IMG_20160415_212156.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη badsak : 15-04-16 στις 21:28

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Στα οργανα τι δειχνει; (εκει φαινονται ολα....)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Οποιος κατηγορει τη Behringer δεν την αγοραζει αλλα παει και παιρνει DBX και ματωνει....Κριση υπαρχει εκει εξω και το φτηνο ειναι αναγκαιο! Αλλωστε λες οτι δουλευε και 2,5 χρονια, αρα εβγαλε τα λεφτα του με το παραπανω!Εγω εχω σχεδον ολο τον εξοπλισμο μου Behringer αλλα με σωστη και λογικη χρηση και σωστη συντηρηση (βασικο σε ολα τα μηχανηματα) δουλευουν χρονια αψογα!
    Οπως σωστα ειπε ο συνονοματος στα τροφοδοτικα πασχουν.....Κι εγω στις αυτοενισχυομενες κονσολες μου εχω αλλαξει τους ηλεκτρολυτικους!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.364

    Προεπιλογή

    Εντάξει παιδιά μην θεωποιούμε την θεία Μέρκελ Υπάρχουν και καλύτερα. Είναι απαράδεκτο στα 2 χρόνια και κάτι να τα παίζει μια συσκευή. Δικαίως λοιπόν ο Σάκης έδωσε το τίτλο του κινέζου...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη badsak
    Όνομα
    ΣΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    Δεν κατηγορω την behringer το αντιθετο μαλιστα εχω και εγω αρκετα δικα τους μηχανηματα.
    Απλα ισχυει ο κανονας οτι πληρωσεις παιρνεις...μου εχουν τυχει συσκευες τις να ερθουν για επισκευη μετα απο 2 μηνες λειτουργειας γιατι ο κατοχος τους δεν ηθελε να μπλεξει με εγγυησεις και μεταφορικα (αγορα απο thomman) και μερικες να δουλευουν ασταματητα εδω και 15 χρονια.
    Απλα ολοι ξερουμε οτι πασχουν απο πυκνωτες γενικα και αναρωτιεμαι πoσο ποιο ακριβα θα τους κοστιζε αν εβαζαν κατι καλυτερο ποιοτικα? Αμεσως θα ανεβαιναν κατηγορια με σχετικα ασημαντο κοστος.
    Κωστα δεν το εβαλα στον παλμογραφο να δω κυματομορφες...ετσι και αλλιως η αναβαθμιση ειναι μονο σε ποιοτητα πυκνωτων και οχι στο κυκλωμα.
    Με την πρωτη ευκαιρια θα το μετρησω ετσι απο περιεργεια αν και δεν ειναι συσκευη HI-FI. Πηγα να το δοκιμασω στο μαγαζι του φιλου που μου το εδωσε και για να τον συγκρινουμε με το απειραχτο DCX2496....και τωρα δεν μου το δινει πισω...μου λεει αυτο τραγουδαει καλυτερα...να παρεις και το αλλο να το κανεις ετσι.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ
    By performer in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-14, 09:35
  2. Εγγραφη ενος dvd
    By MitsoulasFm in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-12, 00:58
  3. ημερολόγιο ενος hacker !!!!!
    By navar in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-10, 11:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας