Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 78

Θέμα: Κρίση & Φόρουμ!

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή Κρίση & Φόρουμ!

    Μπορει να είμαι και λάθος στην παρατήρησή μου αυτή, αλλά από την αρχή της κρίσεως - 2010 - και στο μεσοδιάστημα εώς και σήμερα διαπιστώνω μιά σταδιακή πτώση του ενδιαφέροντος για ηλεκτρονικά στο φόρουμ!
    Κατανοώ πλήρως ότι σε χαλαιπούς καιρούς πολλές φορές η ενασχόληση ως συμπληρωματική δραστηριότητα - κοίνός αποκαλούμενη και ως "χόμπυ" - γίνεται όλο και πιό "δυσβάχτατη" τόσο οικονομικά όσο και χρονικά!
    Αλλά είναι αυτός ο λόγος του εδώ φαινομένου? Ή απλά & συμπτωσιακά, "πτωχεύει" η ενασχόληση με ευρύτερα τα ηλεκτρονικά στην μορφή της κατασκευής, σχεδιασμού, υλοποίησης?
    Το φαινόμενο αυτό σχετίζεται ίσως μονο με την κρίση αυτή καθ' αυτή ως οικονομικό - κοινωνικό πρόβλημα, και είναι εκδηλούμενο εν παραλλήλω με το διανυσματικό προϊόν αυτής, ή τελικά αυτό θα ήταν ουτως ή άλλως το αναμενόμενο εκ μιάς τεχνολογικής ταχύτητας που απαξιώνει την όποια σκέψη του να κατασκευάσει κάποιος - όποιος - μόνος του, κάτι με αντικείμενο σχετιζόμενο με τα ηλεκτρονικά?




    Παρατηρώ και γενικότερα παράλληλες "απαξιώσεις" σε συναφείς τομείς, διεθνώς! Παράδειγμα, η "ραδιο-πειρατεία" διεθνώς μοιάζει να πέφτει... σε σημείο που τείνει να εξαλειφθεί ευρύτερα ως έννοια! Ταυτόχρονα όμως, αυτό που με προβληματίζει και δν συνάδει με την συσχέτιση των δύο φαινομένων, είναι ότι σε σε αυτόν τον τομέα στην χώρα μας συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο!

    Αλλά και η επ' ουσίας εξαφάνιση εταιριών που προμήθευαν κίτ κατασκευών ηλεκτρονικών, σε όλους τους τομείς... ακολουθεί, μάλλον, την ίδια καμπύλη... αν και στην χώρα μας υπάρχει σαφέστατη εκθετικά διαφορά στην (αντι) ανάπτυξή της (δηλαδή ραγδαία πτώση ως εξαφάνιση ετιαριών κιτ)!

    Θα ήταν ενδιαφέρον, νομίζω, να δούμε εδώ στο φόρουμ, τις στατιστικές απόψεις μας, για το που... πάμε!

    Είμαι λάθος?

    5 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 14-01-17 στις 16:29
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαρδούβελης: Τι έφταιξε για την κρίση
    By Πετρος Πετριδης in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-16, 19:35
  2. Πρόβλημα σε PHPBB φόρουμ
    By john_b in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-14, 21:50
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-13, 17:33
  4. Απαντήσεις: 112
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-10, 00:01
  5. Νέο Ραδιοερασιτεχνικό φόρουμ
    By aeonios in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-06, 15:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας